مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2729   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/12/1389    
 
 
اطلاعاتي درباره كارت هوشمند سوخت

کارت هوشمند چيست، چه معنايي دارد و چگونه کار مي‌ کند؟ يک کارت هوشمند از نظر اندازه شبيه به کارت ‌هاي اعتباري پلاستيکي که يک تراشه در آن کار گذاشته شده است مي‌ باشد. قرار دادن يک تراشه در کارت به جاي نوار مغناطيسي، آن را تبديل به يک کارت هوشمند با قدرت سرويس ‌دهي در مصارف گوناگون مي ‌نمايد. اين کارت‌ ها به دليل دارا بودن تراشه، داراي قابليت کنترل عملکرد بوده و فقط اطلاعات مربوط شخصي و تجاري کاربر واجد شرايط را پردازش مي ‌نمايد. کارت هوشمند قابليت استفاده در انواع معاملات بانکي و پشتيباني مالي را دارد و به دليل راحتي حمل و نقل و امنيت موجب آسايش خيال کاربر و تامين اطلاعات گوناگون مورد نياز وي مي‌ گردد. استفاده از امکانات متنوع کارت‌ هاي هوشمند به تجار اين امکان را مي ‌دهد که محصولات و کالاهاي خود را در بازارهاي جهاني ارائه و فعاليت‌ هاي تجاري خود را گسترش دهند. بانک‌ ها، شرکت‌ هاي نرم‌افزاري و سخت افزاري، خطوط هوايي و همه اين شانس را خواهند داشت که به بهره‌مندي از خدمات نوين محصولات کارتي خود در جهت ارتقاء سطح فعاليت ‌ها و ارائه محصولات شان دست يابند. ترکيب امکانات نهفته در کارت‌ هاي هوشمند سبب ايجاد ارتباط نزديک‌ تر ميان طرفين تجاري و آن هايي مي ‌گردد که در اقصي نقاط دنيا به نحوي با يکديگر داراي روابط تجاري مي‌ باشند. امروزه در دنيا بيش از ۴/۴ ميليارد کارت اعتباري استفاده مي ‌شود. فعاليت‌ هاي اقتصادي - مالي مبتني بر کارت ‌هاي هوشمند به ميزان ۳۰ درصد در سال رشد دارد. هم چنين تحقيقات انجام شده حاکي از آن است که در سراسر دنيا طي ۵ سال آينده صنعت کارت‌ هاي هوشمند و وسايل و تجهيزاتي که امکان استفاده از آن را ميسر مي ‌سازند به طور قابل توجهي رشد خواهد داشت و هم چنين افزايش امکانات و قابليت ‌هاي دستيابي با امنيت کافي به شبکه ‌هاي کامپيوتري و توسعه رو به رشد استفاده از تجارت الکترونيکي سبب رايج‌ تر شدن بکارگيري کارت‌ هاي هوشمند مي‌ گردد. با در نظر گرفتن همين ميزان مصرف، انتظار مي ‌رود کارت‌ هاي هوشمند براي ۹۵درصد خدمات تلفن بي ‌سيم و ديجيتالي که در تمام دنيا ارائه مي ‌شود مورد بهره‌ برداري قرار گيرند. آسيا، آمريکاي لاتين و آمريکاي شمالي مناطقي هستند که بالاترين پتانسيل را در ۳ سال آينده براي گرايش به استفاده از کارت ‌هاي هوشمند به ‌خود اختصاص خواهند داد. اکنون بيشترين زمينه ‌هاي کاربري از کارت ‌هاي هوشمند در سطح دنيا مربوط به تلفن‌ هاي پولي و بي ‌سيم، بانکداري، خدمات بهداشتي و پرداخت آبونمان و لوازم خانگي بوده است.

 

 تاريخچه کارت هاي هوشمند

براساس گزارش هاي منتشر شده، اولين کارت هوشمند حاوي يک ريزپردازنده، در سال 1967 ميلادي و توسط دو مهندس آلماني ابداع شد. اين اختراع منتشر نشد تا اينکه يک روزنامه نگار فرانسوي در سال 1974 م، اختراع کارت هوشمند را در فرانسه به ثبت رسانيده و خبر ظهور اين فناوري را منتشر کرد. آن زمان به بعد،‌ شرکت‌ هايي نظير Bull،‌ Honeywell، Motorola در اين زمينه به فعاليت پرداختند و در نتيجه فعاليت‌ هاي آن ها، در سال 1979 اولين کارت هوشمند ريز‌پردازنده‌اي ساخته شد. با رشد فناوري ساخت و توليد، هزينه توليد يک کارت هوشمند به شدت کاهش يافت تا اين که در سال 1984 م، با بهره گيري اداره هاي پست و مخابرات فرانسه از کارت هاي تلفن، واقعه مهمي به ثبت رسيد. از اين تاريخ به بعد، انحصار کارت هاي هوشمند تنها به عنوان کارت هاي بانکي، شکسته شد و امروزه کاربردهاي گسترده اي از اين نوع کارت ها در جامعه مشاهده مي گردد. استفاده از کارت هوشمند در سطح ملي براي نخستين بار در فرانسه و در سال 1986 انجام گرفت. در اين سال، شرکت مخابرات فرانسه براي اولين بار، به جاي سکه در تلفن‌ هاي عمومي از کارت هوشمند استفاده کرد که اين اقدام سبب رفع بسياري از مشکلات استفاده از تلفن ‌هاي عمومي،‌ سوء ‌استفاده‌ ها و خرابکاري‌ ها شد. پس از آن، از اوايل دهه 90 ميلادي، استفاده از کارت‌ هاي هوشمند در کشور‌هاي مختلف رواج پيدا کرد و به تدريج کاربرد‌هاي جديدي براي آن پيدا شد. در سال 1987 ميلادي، استانداردي براي نقل و انتقال اطلاعات روي کارت ها به ثبت رسيد  789116/1 iso و اين استاندارد سازي باعث شد تا امروزه کارت هاي توليد شده توسط سازنده هاي مختلف، به راحتي از طريق سيستم هاي مختلف کارت خوان به تبادل و جابجايي اطلاعات بپردازند.

مزاياي کارت هاي هوشمند

با گذر زمان، سازمان هاي مختلفي خدمات خود را از طريق کارت هاي هوشمند ارائه مي دهند و به عبارتي، دامنه بهره برداري از مزاياي اين کارت ها، با سرعت در حال گسترش است. مهم ترين مزايايي که تاکنون براي اين کارت ها برشمرده اند، عبارتند از:
1- افزايش امنيت و سهولت انجام معاملات،
2- کاهش تردد به بانک ها جهت دريافت يا پرداخت وجه نقد،
3- امکان رديابي خطاهاي انجام شده در معاملات روزمره،
4- کاهش ريسک و خطر نگهداري و حمل و نقل وجه نقد،
5- کاهش ريسک دريافت اسکناس و چک پول هاي جعلي،
6- صرفه جويي در هزينه هاي نيروي انساني،
7- ايجاد تشخص و تمايز براي دارنده کارت،
8- عدم نياز به شمارش مکرر پول در طول سفر،
9- کاهش ترافيک و تردد شهروندان،
10- کاهش هزينه چاپ و نظارت بر امحاء اسکناس،
11- کاهش زمان انجام مبادلات مالي – تجاري،
12- کاهش خطر انتقال آلودگي ها و عوامل بيماري زا در اثر مبادله و نگهداري اسکناس،
13- افزايش اعتماد و اميد،
14- ارتقاي ظرفيت هاي ساختاري فناوري اطلاعات.
بديهي است که با فراگير شدن استفاده از کارت در فعاليت هاي روزانه، رضايت مندي و آرامش شهروندان افزايش يافته و در کنار ايجاد امنيت و آرامش روزمره، فرهنگ شهروندي ارتقا خواهد يافت.

کاربردهاي مختلف کارت هوشمند

بيشترين کاربرد کارت هاي هوشمند در زمينه پرداخت الکترونيک است. به عنوان نمونه در کاربردهايي مانند کارت هاي نقدي و اعتباري، کيف پول الکترونيک، کارت هاي وفاداري(بن هاي سازماني، تخفيف براي اعضاء و ...) و کارت هاي پارکينگ و بليط؛ از خدمات پرداخت استفاده مي شود. در ديگر حوزه ها نيز، خدمات اين کارت ها براي کارت بهداشت و درمان، حمل و نقل، تشخيص هويت، دسترسي و ورود به مکان هاي خاص و ...، مورد استفاده قرار گرفته است. گستره کاربرد و سرعت فراگيري کارت هاي هوشمند، امروزه آن را به يکي از الزامات زندگي شهري تبديل کرده است و به همين دليل بسياري از کشورها در حال سرمايه گذاري وسيع در اين زمينه هستند. گروه هاي خدمات عبارتند از:
1- حمل و نقل درون شهري و بين شهري؛
2- گردشگري؛
3- فرهنگي – رفاهي؛
4- پرداخت شهروندان؛
5- نيروي انساني سازمان ها.
دسته ‌بندي بر اساس نحوه ارتباط با کارت‌ خوان

1- کارت هوشمند تماسي: براي استفاده از اين قبيل کارت‌ ها، بايد اتصال فيزيکي بين کارت و دستگاه کارت ‌خوان برقرار گردد. داده‌ هاي موجود برروي کارت به صورت سريال به کارت خوان ارسال مي ‌شود و پس از پردازش، اطلاعات جديد از طريق همان پورت به روي کارت منتقل مي ‌شود. به عنوان نمونه، کارت‌ هاي تلفن‌ عمومي جزو اين دسته محسوب مي ‌شوند. مشکل اصلي اين قبيل کارت‌ ها،‌ خراب شدن کنتاکت ‌هاي فلزي(محل‌هاي تماس) بر اثر عوامل خارجي نظير ضربه و شرايط فيزيکي محيط است.

2- کارت هوشمند غيرتماسي: در اين نوع کارت ‌هوشمند، ارتباط بين کارت و کارت‌ خوان به ‌صورت فيزيکي بر قرار نمي ‌شود؛ بلکه از طريق ميدان‌ هاي الکترو مغناطيسي و يا امواج RF صورت مي ‌گيرد. براي برقراي ارتباط،‌ آنتن مخصوصي بين تراشه‌ هاي کارت قرار داده شده است که در فاصله ‌هاي کم، تا حدود 50 سانتيمتر، مي ‌تواند ارتباط ايجاد کند. کاربرد اصلي اين قبيل کارت‌ ها در مواردي است که عمليات مورد نظر بايد سريع انجام گيرد، به عنوان نمونه مي ‌توان به کارت‌ هاي مترو اشاره کرد. مزيت اصلي اين قبيل کارت‌ ها علاوه بر سهولت استفاده، عمر طولاني‌تر و ضريب ايمني بالاتر آن است؛ زيرا در اين نوع کارت، تراشه به همراه آنتن در ميان لايه‌ هاي تشکيل ‌دهنده کارت قرار مي ‌گيرد.

3- کارت هوشمند ترکيبي: اين نوع کارت ترکيبي از کارت‌ هاي هوشمند تماسي و غير تماسي است که با هر دو نوع دستگاه‌ هاي کارت‌ خوان سازگار است. از اين نوع کارت‌ ها براي ساخت کارت ‌هاي چند منظوره استفاده مي شود.

 

مزاياي کارت هوشمند

اندازه: اندازه اين قبيل کارت‌ کوچک است و نياز به حمل مدارک و پول را برطرف مي ‌سازد.
امنيت: به دليل وجود سيستم‌ هاي حفاظتي روي کارت نظير رمزنگاري، از داده ‌هاي موجود بر روي آن به خوبي محافظت مي ‌شود.
حجم اطلاعات قابل‌حمل: کارت ‌هاي هوشمند قادرند حجم زيادتري از اطلاعات را در مقايسه با کارت ‌هاي مغناطيسي درخود ذخيره کنند.

اقدامات لازم براي استفاده از کارت‌هاي هوشمند

فرهنگ ‌سازي براي مردم و آموزش شيوه‌ي درست استفاده از کارت؛ قرار دادن دستگاه‌ هاي کارت‌ خوان در مراکز خريد و فروش؛ افزايش ضريب ايمني و ايجاد اطمينان خاطر از امنيت داده‌‌ هاي کارت.

کارت هوشمند چند منظوره چيست؟

توسعه و گسترش کاربرد‌ کارت ‌هاي هوشمند از جمله الزامات استقرار و تحقق برنامه ‌هاي دولت الکترونيک محسوب مي ‌شود. بنابراين‌، در دولت الکترونيک هر فرد نياز به چندين کارت از انواع ذکرشده دارد. اما تعدد کارت ‌ها مشکلاتي به همراه دارد؛ از قبيل: صرف هزينه جداگانه براي هر کارت؛ زحمت بيشتر در حمل کارت ‌هاي متعدد و در نتيجه کاهش استقبال از آن ها؛ بالا رفتن مراجعات اداري براي دريافت کارت. براي حل اين مشکل، طرح تجميع کارت‌ هاي هوشمند راه کار مناسبي است که علاوه بر افزايش ضريب ايمني، سبب مي ‌شود تعداد کارت‌ هاي مورد نياز هر فرد کاهش يابد.

خصوصيات و مزاياي کارت هوشمند سوخت

کارت ‎هاي مغناطيسي هم چون کارت ‎هاي اعتباري بانکي تنها حاوي تک اطلاعاتي به نام شماره رمز 4 رقمي است، اين کارت ‎ها پس از قرار گرفتن در کارت خوان يا سيستم خودپرداز از طريق سيستم online به سرور بانک مربوطه متصل مي ‎شوند. بقيه اطلاعات از جمله نام دارنده حساب بانکي، ميزان موجودي، مانده حساب و غيره از طريق سرور منتقل مي ‎شود. اما کارت هوشمند به علت دارا بودن قابليت ‎هاي بالا علاوه بر سيستم online قادر به استفاده از سيستم Offline نيز هست چرا که اطلاعات به طور کامل بر روي خود کارت درج مي ‎شود. به علت نبود بسترهاي مخابراتي و براساس تجربيات، بخصوص 5 سال تجربه بهره ‎برداري از اين سيستم در زاهدان، سيستم Offline براي کارت هوشمند سوخت برگزيده شد. اگر دارنده کارت اعتباري بانکي در زمان معين به علت ايراد در برقراري ارتباط با سرور بانک قادر به استفاده از"ATM " نباشد، مي ‎تواند به"ATM " ديگر مراجعه کند، اما بروز چنين مشکلي در مورد خودروها باعث ايجاد صف ‎هاي طويل شده و عملا سيستم سوخت گيري را مختل مي ‎کند. اين در حالي است که کارت ‎هاي هوشمند قادرند تمام اطلاعات از جمله نام مالک، شماره خودرو، آخرين ميزان سوختگيري، زمان دقيق و جايگاه آن را در خود نگهداري کنند. به اين ترتيب در صورت قطع ارتباط جايگاه با مرکز يا حتي در صورت قطع شبکه مخابراتي، دارندگان کارت هوشمند سوخت خواهند توانست براحتي از خدمات آن استفاده کنند. اطلاعات جايگاه ‎ها 3 بار در شبانه ‎روز يا به عبارت ديگر هر 8 ساعت يک بار به ايستگاه ‎هاي مياني و از آن جا به مرکز شبکه در تهران منتقل شده و در يک پايانه اطلاعاتي ثبت و ضبط مي ‎شود. در صورت قطع ارتباط شبکه يا قطع ارتباط جايگاه، سوختگيري از طريق کارت هوشمند انجام مي ‎شود، اما اطلاعات ثبت شده در شبکه ايستگاه، در بدترين حالت يک بار در شبانه ‎روز به مرکز منتقل شده و ضبط مي ‎شود. به عبارت ديگر اطلاعات از کارت خوان نصب شده روي تلمبه به کامپيوتر مسئول جايگاه و از آن جا به سرور مرکز منتقل مي ‎شود. به اين معني که کارت خوان و کارت هوشمند مي ‎توانند به صورت مستقل از شبکه ارتباطي جايگاه منطقه يا حتي کشور کار کنند. اين کارت خوان ‎ها روي خود تلمبه نصب مي ‎شود، در واقع هر تلمبه مجهز به 2 کارت خوان در طرفين است به طوري که خودروها مي ‎توانند در 2 طرف تلمبه از آن ها استفاده کنند.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.2 از 5 امتياز است.


12345
10 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 19244 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse