مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  24193   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/1/1390    
 
 
ارتباط مستقيم گريه هاي نوزاد با ضريب هوشي

اين تفاوت هاي فردي در همه نوزادان به چشم مي خورد اما اينکه والدين چه واکنشي در برابر گريه هاي مکرر نوزادانشان دارند نکته اي است که نظر عده زيادي از پژوهشگران را به خود معطوف داشته است.
برخي والدين بر اين باورند براي آرام شدن کودک نبايد به گريه هاي او زياد اهميت داد و بايد آنقدر به گريه هاي او بي توجه بود تا خود آرام شود. اما تحقيقات پژوهشگران نظري برخلاف اين تصور و ديدگاه را ارائه مي کند.

وقتي کودک گريه مي کند

وقتي کودک گريه مي کند و از سوي والدين به خصوص مادرش مورد توجه قرار نمي گيرد مورد هجوم برخي اختلالات هراسي و اضطرابي قرار مي گيرد. زيرا کودکان هنگام گريه کردن اگر مورد حمايت والدينشان قرار نگيرند بدن و مغزشان مورد هجوم دائمي هورمون هاي استرسي آدرنالين و کورتيزول قرار مي گيرد. دانشمندان دريافته اند وقتي بافت هاي مغز انسان به مدت طولاني در معرض اين هورمون ها قرار مي گيرد رشد برخي بافت هاي مغزي متوقف مي ماند زيرا ارتباط بين سلولي اعصاب دچار اختلال مي شود. بنابراين احتمال اينکه، مغز اين قبيل نوزادان دچار تخريب نوروني شود، زياد است.

 

اثرات گريه طولاني مدت بر مغز

پژوهش ها نشان داده اند نوزاداني که در شرايط استرس زا از والدينشان جدا هستند به طور غيرطبيعي سطح هورمون استرس کورتيزول شان بالا مي رود و ديگر هورمون هاي رشدي در سطح پائين تري قرار مي گيرد. در نتيجه اين ناتعادلي هورموني رشد برخي بافت هاي عصبي متوقف شده و سيستم ايمني بدن کاهش عملکرد پيدا مي کند.
به طور کلي نوزاداني که دوره هاي گريه کردن طولاني مدت دارند ۱۰ مرتبه بيشتر احتمال دارد که در کودکي به بيش فعالي مبتلا شوند. از طرف ديگر اين کودکان در دوران مدرسه عملکرد ضعيف تري دارند و در سال هاي بعدي رفتارهاي ضداجتماعي بيشتري از خود بروز مي دهند و در صورتي که والدين پاسخ مناسبي به گريه هاي آنان ندهند اين مشکلات قوت زيادي مي گيرد.
محققان دريافتند وقتي استرس مزمن بيش از اندازه ريشه مغزي نوزاد (قسمتي از مغز که کنترل ناقل شيميايي آدرنالين را برعهده دارد) را تحريک مي کند و يا نواحي اي از مغز که با رشد جسمي و عاطفي مغز ارتباط دارد مورد غفلت قرار مي گيرد، نوزاد با يک سيستم آدرناليني فوق فعال بزرگ شده و در نتيجه در سال هاي بعدي رفتارهاي پرخاشگري، تکانشگري و خشونت بار او زياد مي شود. با اين اوصاف وقتي قسمت هايي از مغز نوزاد که با وابستگي عاطفي و رواني ارتباط دارد به واسطه رفتارهاي غافلگيرانه برخي والدين مورد غفلت قرار گرفته و تحريک نمي شود در نتيجه اين نواحي از مغز او با رشد ناقص روبه رو شده و کودک به لحاظ عاطفي و رواني دچار مشکل مي شود. او حتي ممکن است در موقعيت هاي بعدي حساسيت و واکنش به تحريکات والدين را از دست بدهد.

اثرات گريه طولاني مدت بر هوش

يکي از منحصر به فردترين عوامل رشد هوشي کودک اين است که مادر به علائم رفتاري و نشانه هاي جسمي و رواني کودک واکنش مناسب نشان دهد. محققان مي گويند: اکثر کودکاني که زياد گريه مي کنند و از سوي والدينشان مورد غفلت واقع مي شوند مهارت هاي اجتماعي و هوشي سالمي ندارند.
بررسي ها نشان داده اکثر نوزاداني که در سه ماهه اول زندگي شان گريه هاي طولاني مدت دارند و مورد غفلت والدين واقع مي شوند در سن ۵ سالگي به طور متوسط ۹ امتياز بهره هوشي شان پائين تر از ساير کودکان است. آنها همچنين در رشد حرکتي ظريفشان ضعيف تر عمل کرده و در ماه هاي نخست زندگي مشکلات زيادي در کنترل عواطفشان دارند. آنها در سن ۱۰ ماهگي در برابر واکنش هاي تسلي دهنده والدين مقاومت بيشتري مي کنند.

اثرات گريه طولاني مدت بر بدن

به طور کلي وقتي کودکان از والدينشان جدا نگه داشته مي شوند ريتم قلبي و دماي بدن بي ثباتي پيدا کرده و خواب در مرحله Rem (خواب در مرحله حرکات سريع چشم) آنها کاهش پيدا مي کند اين نوع از خواب با رشد مغزي کودک در ارتباط است.
دو مطالعه جداگانه روي نوزادان نشان داد گريه هاي طولاني مدت باعث افزايش فشار خون در مغز شده، هورمون هاي استرس را بالا مي برد و مانع از جريان مناسب خون در مغز مي شود و در نتيجه اکسيژن مغز کاهش پيدا مي کند. با اين اوصاف لازم است مراقبين سريع، پايدار و گسترده به گريه کودک واکنش نشان دهند.

گريه ها به پايان مي رسد

گريه هاي نوزادان هرچند با تفاوت هاي فردي همراه است اما از نگاه متخصصان اطفال عارضه اي به نام کوليک دوران شيرخوارگي اين وضعيت را ايجاد مي کند.
دکتر حسين درياني نژاد، فوق تخصص عفوني اطفال در اين باره مي گويد: «مشکل کوليک دوران شيرخوارگي در سه يا چهارماهه اول بعد از تولد وجود دارد. کودکان در اين اختلال هنگام بعدازظهر، غروب و شب بي قراري شديدي دارند. البته اين وضعيت مختص سه ماهه اول است و مستلزم توجه خاص والدين به کودک است. کودکان در اين سه ماه ممکن است بر اثر مشکلات گوارشي، کليوي، جسمي و... دچار گريه هاي طولاني مدت شوند. والدين نبايد نسبت به اين گريه ها بي توجه بوده و مي بايست هرچه سريع تر به کشف علت اصلي اختلال بپردازند معمولاً اين مشکلات با اصلاح تغذيه مادر و تغيير روش شيردهي از بين مي روند. کودک اگر بيماري خاصي نداشته باشد معمولاً کوليک شيرخوارگي خود به خود رفع مي شود. کودکاني که از شير مادر استفاده مي کنند معمولاً در اين زمينه مشکلات کمتري دارند اما کودکاني که شير خشک مصرف مي کنند ممکن است در اثر روش ناصحيح تغذيه دهي دچار مشکلاتي شوند که گريه هاي طولاني مدت همراه داشته باشد.»

اين مدرس دانشگاه همچنين اضافه مي کند: «کوليک دوره شيرخوارگي با گريه هاي شديد کودک متفاوت است. معمولاً اگر کودکي گريه هاي شديد داشته باشد در سه ماهه اول اين عارضه را در او تشخيص نداده و متخصصان آن را کوليک مي دانند. به طور کلي دو نوع ريسه رفتن کبود و صورتي وجود دارد که در آن کودک پس از گريه کردن ناگهان دچار قطع گريه شده و صورتش کبود يا پرخون و صورتي مي شود بنابراين بهترين توصيه به والدين اين است که کودک را در اين شرايط بغل نگرفته تا گريه او تمام شود اما نبايد فراموش کرد که کوليک با ريسه رفتن فرق دارد و حتي اگر کودک در سه ماهه اول زندگي اش در اثر گريه کردن دچار حالات ريسه رفتن شد والدين مي بايست به او توجه خاص داشته باشند. بنابراين گفته مي شود در سه ماهه اول زندگي کودک، ريسه رفتن نادر است چون کمبود آهن و تشنج از عوامل ريسه رفتن به شمار رفته که معمولاً در سه ماهه اول اين دو پديده در کودک کمتر به چشم مي خورد.»

کودکم آرام باش

کودکان از نخستين ثانيه هاي زندگي نيازمند توجه ويژه مادرشان هستند بنابراين توصيه متخصصان روانشناسي به توجه خاص والدين در سه ماهه اول زندگي است. آنها معتقدند به نيازهاي کودک در هر سني مي بايست پاسخ داده شود اما مي توان ۲۰ درصد خواسته هاي آنان را تا سن ۷ سالگي بي پاسخ گذاشت. به عقيده دکتر رضا احمدي، روانشناس خواسته با نياز متفاوت است و نيازها آنچه هستند که کودک بدون ارضاي آنها قادر به ادامه زندگي نخواهد بود در حالي که کودک بدون تأمين خواسته هايش نيز مي تواند زندگي کند اما در هر صورت به دليل ملاحظات روانشناسي به خواسته هاي کودک هم بايد پاسخ مناسب داده شود و تنها ۲۰ درصد از آنها را ناکام گذاشت. دکتر احمدي در اين باره مي گويد: «از اين رو اين شکل ناکامي با خود گريه و پرخاشگري هم به دنبال دارد اما اين شکل ناکامي مختص سه ماهه اول شيرخوارگي که کودک سراسر وجودش نياز است، نيست و والدين در اين دوران مي بايست توجه خاصي به کودک داشته باشند.»
تحقيقات نشان مي دهد، خلق والدين در اين دوره در گريه هاي طولاني مدت کودک تأثيرگذار است. مادراني که افسرده، مضطرب، پرخاشگر يا بي حوصله و خسته هستند، کودکان شان زياد گريه مي کنند.
بنابراين والدين جزو فاکتورهاي آرامش بخشي به نوزاد هستند و آنها به عنوان نخستين مراقبين کودک مي بايست به نيازهاي او توجه کنند تا کودکي آرام داشته باشند.

منبع: شبکه ايران

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
82 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 19822 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse