مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4019   بازدید    تاریخ درج مطلب  27/1/1390    
 
 
پرده هاي قاب دار

قاب پرده در واقع به منظور پوشاندن چوب پرده طراحي شده است و نيز مي توان از آن براي پنهان ساختن برخي از نقص هاي احتمالي ديوار مانند سوراخ هاي به جا مانده از جا به جا کردن چوب پرده و يا موارد مشابه سود برد. چنان چه امکان تعمير و اصلاح ديوار را در اختيار نداريد و يا قصد خريد چوب پرده هاي تزئيني و اغلب گران قيمت را نداريد، مي توانيد به سادگي با ساخت يک قاب پرده از قطعه اي چوب نقص ديوار و يا چوب پرده هاي نازيبا را به شکل مناسب و جذابي بپوشانيد چرا که قاب پرده اگر چه يک ابتکار کاربردي است اما به لحاظ تزئيني نيز تا حد قابل توجهي بر زيبايي پرده مي افزايد و حتي با تهيه يک قاب پرده مي توانيد از پرده اي بسيار ساده و يا حتي ساده ترين نوع پرده ها يک پرده تزئيني و آراسته بيافرينيد.

يک قاب پرده با برشي دالبري يا گنبدي و يا مدل هفت و هشت به پرده اي ساده و نسبتاً کم چين نمايي کاملاً چشمگير مي بخشد. در بسياري از موارد در واقع قاب پرده تنها زينت پرده محسوب مي شود و پرده به تنهايي از مدل خاص و چشمگيري برخوردار نيست. قاب پرده اغلب از قطعات چوب نئوپان يا مشابه آن بريده مي شود و سپس با يک قطعه از پارچه پرده و يا پارچه متناسب با آن پوشانده مي شود و با استفاده از دو گونياي فلزي کوچک در بالاي چوب پرده نصب مي شود. اين روز ها انواع چوبي و مدل دار قاب پرده نيز تحت عنوان کتيبه در بازار يافت مي شوند که از رنگ ها و مدل هاي بسيار متنوعي برخوردارند اما نسبت به قاب پرده اي که خودتان با اين ترتيب مي توانيد بسازيد بسيار گران تر هستند. براي ساخت قاب پرده مي توانيد از هر نوع چوبي که در منزل داريد استفاده کنيد به عنوان مثال از وسايل چوبي قديمي که ديگر مورد استفاده قرار نمي گيرند مانند يک تخت چوبي و يا وسايلي مشابه آن نيز مي توان چوب مورد نياز براي ساخت قاب پرده را تهيه کرد. قاب پرده را مي توان با انواع پرده اعم از پرده هاي بلند، کوتاه و يا پرده هايي که به دو طرف جمع مي شوند به کار گرفت. خود قاب پرده را نيز مي توان به اشکال متنوعي ساخت. لبه آويز قاب پرده ممکن است کاملاً صاف، زيگزاگ، دالبر و يا به اشکال ديگر باشد. ابعاد قاب پرده نيز بايد متناسب با اندازه پرده اصلي در نظر گرفته شود و بايد از انتخاب قاب پرده هاي باريک براي پرده هاي بلند و يا قاب پرده هاي پهن براي پنجره اي که پرده اي کوتاه دارد بپرهيزيد.

نسبت اندازه قاب پرده به پرده اصلي بايد حدود يک به شش باشد و ارتفاع آن نبايد بيش از يک ششم ارتفاع پرده اصلي در نظر گرفته شود. با استفاده از قاب پرده مي توان ابعاد پنجره را نيز تحت تاثير قرار داد و اصلاح کرد به عنوان مثال براي بلندتر جلوه دادن يک پنجره مي توان قاب پرده اي پهن براي آن در نظر گرفت و آن را با فاصله نسبتاً زيادي از لبه پنجره در بالاي آن نصب کرد. از آن جا که قاب پرده محل نصب چوب پرده و فضاي خالي ميان چوب پرده و پايه چوبي قاب را مي پوشاند بيننده هرگز متوجه ابعاد اصلي پنجره و تفاوت آن با ابعاد پرده نخواهد شد. هم چنين قاب پرده را پهن تر مي نماياند. به خصوص اگر لبه پايين قاب پرده به صورت دالبري برش خورده باشد. هنگام انتخاب مدل قاب پرده به خصوصيات و ويژگي هاي معماري و مدل پنجره نيز توجه کنيد. براي نمايش و تاکيد بر روي ويژگي و مدل بالاي پنجره که پس از نصب پرده پوشانده خواهد شد مي توانيد قاب پرده را به شکل آن مدل دهيد. در پنجره هايي که قسمت بالاي آن ها به صورت قوسي و آرک است، مناسب بوده و تهيه قاب پرده اي با فرم آرک بالاي پنجره مي تواند فرم پنجره را براي بيننده تداعي کند. در مواردي که پنجره خود فاقد هر فرم و ويژگي خاص است نيز مي توانيد با نصب يک قاب پرده مدل دار اين کاستي را جبران کنيد و به آن ويژگي و زيبايي خاصي ببخشيد. براي آن که قاب پرده نمايي زيباتر داشته باشد مي توانيد قبل از کشيدن روکش پارچه اي بر روي تخته هاي قاب ابتدا آن را با لايه اي از پشم شيشه نازک بپوشانيد و سپس روکش پارچه اي را بر روي آن بکشيد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.3 از 5 امتياز است.


12345
3 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 20039 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse