مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  6044   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/1/1390    
 
 
عبور نقطه هاي سياه در برابر چشم

تا به حال احساس كرده ايد نقاط كوچك و تيره گاهي از مقابل چشمتان عبور كند و همين مساله باعث نگراني تان شود؟
البته اين نقاط فقط حس مي شوند و در واقع هيچ جسم خارجي اطراف چشم وجود ندارد ولي اعصاب ما را به هم مي ريزد و برايمان مشكل ايجاد مي كند.
دكتر امين الله نيك اقبالي، فوق تخصص شبكيه و زجاجيه در اين باره به «جام جم» مي گويد: قسمت عمده فضاي درون حفره چشم انسان يعني بيش از سه چهارم آن را زجاجيه تشكيل مي دهد.
زجاجيه ژلي است كه از دوران جنيني تشكيل شده و كره چشم را به حالت مناسب و در مكان خودش حفظ مي كند.
البته اين ژل به مرور زمان و با افزايش سن تغييراتي مي كند كه در نتيجه حالت شفاف و يكدستي آن تغيير كرده و حالتي نخ نما ايجاد مي شود.
علت ايجاد مشكل
وي با اشاره به اين كه معمولا با افزايش سن چنين تغييراتي در چشم افراد ايجاد مي شود، مي افزايد: البته اين حالت ها در هر سني و با توجه به عوامل و افراد مختلف ممكن است ايجاد شوند.
اگر چشم دچار التهاب شود، سلول هاي ايمني كه وارد زجاجيه مي شوند، مي توانند چنين حالتي ايجاد كنند.
همچنين ضربه به چشم و خونريزي نيز اين حالت ها را به وجود مي آورد. علاوه بر اين موارد، چشمي كه تحت عمل جراحي قرار مي گيرد نيز ممكن است اين شرايط را تجربه كند.
اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران تاكيد مي كند: در هر صورت ديدن نقاط سياهي كه با حركات چشم جابه جا مي شوند، مي توانند به ما آگاهي بدهند كه زجاجيه دچار تغييراتي شده است. اين تغييرات مي توانند به دليل التهاب، تورم، خونريزي يا تغييرات سني ايجاد شوند.
به گفته وي اين شرايط ميان افراد مسن، كساني كه نزديك بين هستند و افرادي كه سابقه جراحي چشمي دارند بيشتر ديده مي شود.
جاي نگراني نيست
دكتر نيك اقبالي، دبيركل انجمن چشم پزشكي ايران با اشاره به اين كه اين تغييرات به تنهايي نگران كننده نيست، يادآور مي شود: زماني كه اين تغييرات با جرقه زدن همراه باشد، مشكل نگران كننده است.
در چنين شرايطي حتما بايد بررسي هايي جدي انجام شده و مشخص شود در شبكيه پارگي ايجاد شده است يا نه.
وي در مورد پارگي شبكيه توضيح مي دهد: در صورتي كه همراه اين جرقه ها پارگي نيز ايجاد شده باشد، بلافاصله اطراف نقطه پارگي را با ليزر كنترل كرده و با اين كار از جدا شدن شبكيه پيشگيري مي كنيم.
در حقيقت با اين كار ساده كه تنها چند دقيقه زمان مي برد، مي توان از پاره شدن شبكيه كه منجر به عمل جراحي مفصلي مي شود، پيشگيري كرد.


دكتر نيك اقبالي توضيح مي دهد: زجاجيه روي شبكيه قرار گرفته ولي آن طور كه بايد و شايد به آن نچسبيده است.
با افزايش سن حالت ژل مانند زجاجيه تغيير كرده و حالتي آبكي به خود مي گيرد. در اين شرايط ژل و ماده آبكي مي خواهند از يكديگر جدا شوند.
بنابراين بخش مايع جلوي شبكيه قرار گرفته ولي ژل متراكم شده و به طرف عدسي چشم مي رود.
در چنين شرايطي كه اين دو از هم جدا مي شوند، شخص احساس مي كند كه تغييراتي در چشمش ايجاد شده و چيزي مانند نقطه اي سياه جلوي چشمش در حال حركت است.
دكتر نيك اقبالي تاكيد مي كند: هنگامي كه اين جدايي دارد اتفاق مي افتد، اگر بين زجاجيه و شبكيه به صورت ناهنجاري چسبندگي ايجاد شده باشد كه در برخي افراد نزديك بين يا كساني كه زمينه هاي خانوادگي دارند ايجاد مي شود، در آن نقاط مي تواند در شبكيه پارگي ايجاد كند.
به گفته وي، اگر چنين اتفاقي افتاده باشد در معاينات مشخص شده و درمان هاي لازم صورت مي گيرد.
ضرورت مراجعه به پزشك
دبير كل انجمن چشم پزشكي ايران به افرادي كه با اين مشكل روبه رو هستند توصيه مي كند: در صورت بروز چنين تغييراتي بهتر است به چشم پزشك مراجعه كنيد تا مطمئن شويد علت اصلي اين مشكل زمينه هاي طبيعي و گذر زمان است نه عوامل عفوني و خونريزي اما مراجعه به چشم پزشك و كنترل آنها ضرورت دارد.
به گفته وي اگر احساس عبور جسمي از مقابل چشم با افت بينايي نيز همراه باشد، بايد حتما نسبت به آن توجه جدي كرد و مراقبت هاي لازم را انجام داد.
نيلوفر اسعدي بيگي
منبع: جام جم آنلاين

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.4 از 5 امتياز است.


12345
35 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 20106 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse