مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2655   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/3/1390    
 
 
معرفي رشته آماد (سيستم تامين و توزيع كالا)

ماهيت: بي ‌شك يكي از اصلي ‌ترين مأموريت ‌هاي ستاد نيروهاي مسلح، برآورد، تأمين و توزيع اقلام مختلف مورد نياز براي پشتيباني يگان ‌ها(در زمان جنگ و صلح) است. اين كار نياز به متخصصان و كارشناساني دارد كه با مباني علمي و فنون و فرآيندهاي عملي اين تخصص آشنا باشند. هدف اصلي رشته آماد تربيت همين دسته از متخصصان است. افرادي كه اصول علمي و عملي رشته آماد و موضوعات مرتبط با برآورد، بودجه‌ هاي لجستيكي، تأمين اقلام و توزيع آن ها را مطالعه مي‌ كنند. در واقع دانشجويان اين رشته با روش‌ هاي علمي و عملي جمع ‌آوري اطلاعات، تجزيه و تحليل شرايط موجود، برنامه‌ريزي، نظارت و كنترل در موضوعات آماد آشنا مي ‌شوند و قابليت انجام كار كارشناسي و اظهار نظر پيرامون موضوعات برآورد، بودجه‌ هاي لجستيكي و تأمين و توزيع اقلام و ارائه آن به مديران سطوح عالي ‌تر و هدايت سطوح پايين ‌تر سازماني در اجراي مؤثر عمليات آمادي را به دست مي ‌آورند و مي ‌توانند در چهار رشته فرعي"امور تخصصي آماد"، "تأمين"، "خريد و فروش و برآورد" و"توزيع" فعاليت نمايند.

توانايي ‌هاي لازم:

با توجه به اين كه آماد جزو رشته‌ هاي ميان رشته‌اي است، دانشجويان آن بايد از توانمندي ‌هاي متنوع و متعددي برخوردار باشند؛ يعني از يك سو دانشجوي اين رشته بايد در درس ‌هاي رياضي و آمار توانمند باشد و قدرت نگارش نسبتاً خوبي داشته باشد و از سوي ديگر بايد از روابط ـ اجتماعي خوبي برخوردار بوده و فردي منظم و منضبط باشد. گفتني است كه اين رشته فقط از بين داوطلبان مرد دانشجو مي ‌پذيرد.

 

موقعيت شغلي در ايران :

حيطه فعاليت فارغ‌التحصيلان آماد سپاه پاسداران، ارتش و ساير سازمان‌ هاي نظامي و انتظامي كشور است.

درس ‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

دروس پايه :رياضيات پايه، آمار، اقتصاد عمومي، مباني علم حقوق، اصول بيمه، گزارش نويسي و مكاتبات نظامي، اصول حسابداري، حسابداري دولتي، اصول تنظيم و كنترل بودجه.

دروس اصلي :رياضيات و كاربرد آن در مديريت، آمار تخصصي، روش تحقيق، مباني سازمان و مديريت، تجزيه و تحليل و طراحي سيستم‌ ها، تحقيق در عمليات، حقوق بازرگاني، جغرافيي اقتصادي يران، ماليه عمومي و خط مشي مالي دولت، سازمانه ي اداري جمهوري اسلامي يران، سازمان و تشكيلات نيروهي مسلح ج. ا. ا، بازاريابي و مديريت بازار، مديريت لجستيك، قوانين و مقررات مالي، برنامه‌ريزي حمل و نقل، انبارداري و ذخيره ‌سازي كالا، كنترل پروژه.

دروس تخصصي: زبان تخصصي، كاربرد كامپيوتر در آماد، حسابداري صنعتي، اصول بودجه‌ بندي در سازمانه ي نظامي، كنترل موجودي كالا، كنترل كيفيت كالا، طبقه ‌بندي و شماره گذاري كالا، سيستم‌ هاي اطلاعاتي مديريت آماد، عمليات بانكي داخلي و خارجي، اصول و روش‌ هاي برآورد، برنامه‌ ريزي توزيع، مديريت سفارشات خارجي، فنون مذاكره در امور بازرگاني، آشنيي با آئين ‌نامه ‌ها و دستورالعمل‌ هاي آمادي، آشنيي با استانداردهاي ملي، دولتي و نظامي، تعيين فرم‌ها و استانداردها، پشتيباني آمادي در عمليات نظامي، پروژه، كارآموزي.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.4 از 5 امتياز است.


12345
9 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 22081 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse