مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3067   بازدید    تاریخ درج مطلب  21/3/1390    
 
 
حمام‌ اوچ‌ دکان‌ در استان اردبيل

اين‌ حمام‌ در محله‌ اوچ‌ دکان‌ اردبيل‌ واقع‌ شده‌ است‌. دهليز اين‌ حمام‌ محوطه‌ شش‌ ضلعي ‌با شش‌ تاقچه‌ است‌ و رختکن‌ آن‌ نيز چهار تاق‌ عريض‌ و کم‌ عمق‌ دارد. سطح‌ ديوارها، آويزها و سطح‌ رختکن‌ با اسليمي ‌هاي‌ گل‌ و برگ‌ ساده‌ با اسليمي‌ توريقي‌ ساده‌، صحنه‌ هاي‌ تشريفاتي‌ مربوط‌ به‌ خادم ‌ها، ترنج‌، گل‌ هاي‌ شاه‌ عباسي‌ و گلبرگ هاي‌ ريز با نقاشي‌ هاي‌ مختلف‌ مزين‌ شده‌ است‌ و که‌ تحسين‌ هر بيننده ‌اي‌ را برمي ‌انگيزد. بر اساس کتيبه کاشي سر در آن حدود سال 1259 ه.ق توسط شخصي از خاندان صادقي اردبيل ساخته شده است.

 

متن کتيبه مشتمل بر سه بيت شعر حاوي نام باني، ماده تاريخ و توصيف حمام است. حمام اوچ دکان با نقشه مستطيل شکل داراي بخش هاي مختلف از جمله ورودي و هشتي پشت سر آن، رختکن، گرمخانه، حوض خانه و بخش هاي ديگر است. ويژگي برجسته اين بنا نقاشي هاي بسياري بود که تقريبا بر تمام سطوح داخلي بنا کشيده شده و مشتمل بر نقوش انساني، گياهي و اسليمي بوده است بخش قابل توجه از اين تزئينات در دوره اخير با لايه اي از گچ پوشيده شده است. اين بنا داراي گرمخانه مستطيلي شکل است که به وسيله يک محوطه چهار ضلعي و راهرويي زانويي مانند به سربينه متصل مي شود. بنا در اصل داراي دو بخش مردانه وزنانه بوده که اکنون از بخش مردانه آن استفاده مي شود و به شماره 12/4 به ثبت تاريخي رسيده است.

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 22182 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse