مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2476   بازدید    تاریخ درج مطلب  21/3/1390    
 
 
حمام تاريخي عدل در استان اردبيل

اين حمام در مرکز خياو و در خيابان جنت ‌سرا در زميني به مساحت 600 متر مربع واقع شده است. اين حمام در اواخر دوره قاجاريه ساخته شده و از سبک معماري بسيار جالبي برخوردار مي ‌باشد. بناي ساختمان از کف خيابان چند متر پائين تر مي باشد و به همين علت ورودي حمام از طريق چند پله به رختکن منتهي مي ‌شود. رختکن فضايي است مربعي شکل که بر روي چهار پايه استوار بوده و چهار طاق گنبدي شکل آن را پوشش داده است. از ويژگي ‌هاي جالب توجه اين محوطه وجود چهار گنبد کوچک تر در چهار گوشه رختکن است که بدين ترتيب گنبد اصلي و پايه‌ هاي آن در داخل محوطه رختکن واقع شده و طرفين آن ها باز مي‌ باشد. حوض زيبائي نيز وسط رختکن را مزين کرده است. اين رختکن از طريق فضاي ديگري به داخل گرم ‌خانه راه پيدا مي‌ کند و پلان گرم خانه نيز شباهت کامل به پلان رختکن دارد.

در قسمت جنوب شرقي گرمخانه، خزينه حمام قرار گرفته که متاسفانه قسمتي از آن بدليل احداث دوش ار بين رفته است. در طرف راست درب ورودي حمام، فضاي باريک و بلندي واقع شده که در امتداد طول حمام به قسمت جنوب شرقي منتهي راه دارد و در طرف چپ درب ورودي نيز فضاي ديگري وجود دارد که از طريق راهرو کوچکي به رختکن منتهي مي‌ شود. حمام تاريخي عدل مشكين شهر، استان اردبيل در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد. به عقيده كارشناسان ميراث فرهنگي اين حمام از معماري قابل توجه و منحصر بفردي برخوردار بوده و داراي دو سالن مجزاست كه هر سالن روي چهار طاق گنبدي شكل استوار شده است. سالن رختكن و وجود چهار گنبد كوچك تر درچهار گوشه رختكن را از ويژگي هاي اين حمام است گنبد اصلي و پايه ‌هاي آن در داخل محوطه رختكن واقع شده و حوض زيبايي وسط رختكن را مزين كرده است. پلان گرمخانه نيز شباهت كامل به پلان رختكن داشته، اما قسمت خزينه آن به دليل احداث دوش از بين رفته است. هم اكنون به رغم برخي اقدامات انجام شده براي جلوگيري از تخريب اين بنا بخشي از اين حمام در حال تخريب بوده و بخشي ديگر نيز به محل تخليه زباله درمانگاه مجاور حمام تبديل شده است.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :1.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 22183 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse