مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4512   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/3/1390    
 
 
آموزش دوخت پرده ساده و زيبا

براي خانم ها اين امكان وجود دارد كه بسياري از كارهاي تزئيني منزل را شخصاً انجام دهند، يكي از اين كارهاي تزئيني، دوختن پرده اتاق هاست كه در خريد نوع پرده، نحوه برش و دوختن آن سليقه نقش اساسي دارد. هر چند بايد در اين زمينه آموزش هاي لازم داده شود تا كار انجام شده زيبا و خوش آيند جلوه كند.
براي برآورد ميزان مواداوليه: ابتدا پنجره را اندازه بگيريد، براي برش پرده هاي يك لايه، بايد طول هر تكه برابر با طول كل پرده باشد. اگر پرده شما دوتكه است اندازه هر تكه بايد دو برابر متراژ اصلي باشد تا اندازه لازم براي چين خوردن را داشته باشد، براي حاشيه حدود ۱۲‎/۵ سانتيمتر و براي عرض حدود ۲۲‎/۵سانتيمتر درنظر بگيريد. حدود سه سانتيمتر از دوطرف پرده را با دوخت ساده به كناره هاي داخل پارچه بخيه بزنيد. تعداد بندهايي كه شما احتياج داريد بستگي به طول پرده دارد ولي براي هر ۹ سانتيمتر قراردادن يك بند لازم است. ابعاد تمام بندها حدود ۴۵‎/۵ سانتيمتر است.

 

طرز دوخت:

دوعدد از اندازه مورد نظر را برش دهيد، پارچه ها را از قسمت پشت روي يكديگر قرار دهيد و به آرامي به صورت دوخت ساده به يكديگر بدوزيد، يك ميل بافتني را داخل بند آماده شده قرار دهيد و آن را برعكس كنيد تا روي اصل پارچه به دست آوريد. حدود نيم سانت از انتهاي بند را به داخل فروكنيد و روي آن را به صورت ساده بدوزيد. پرده دوردوزي شده را روي سطح صاف قراردهيد و حدود ۱۲‎/۵ سانتيمتر از بالا به عنوان حاشيه پرده به داخل قراردهيد و آن را به صورت دولايه گردكنيد، سپس محل دوخت را با سوزن ته گرد علامت بزنيد. از محل علامت زده شده شروع به دوخت لبه پرده كنيد، از بالا حدود ۱۲‎/۵ و از پايين حدود ۲۲‎/۵ سانتيمتر براي حاشيه در نظر بگيريد، اين قسمت را به داخل تا بزنيد و از انتها با دوخت ساده آن را به بدنه پرده متصل كنيد بعد از اتمام دوخت بالا و پايين، بندها را به صورت عمود بر اين لايه از هر دو قسمت بالا و پايين بدوزيد. حاشيه مورد علاقه خود را به قسمت انتهاي پرده از سمت داخل بدوزيد.
بندها را به آرامي به قسمت بيروني چوب پرده گره بزنيد، بهتراست گره ها ازنوع پاپيوني باشد تا قدرت آويختگي بيشتري داشته باشد. 
 
منبع: روزنامه ايران

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.9 از 5 امتياز است.


12345
19 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 22496 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse