مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2829   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/3/1390    
 
 
مقبره شيخ حيدر در استان اردبيل

مقبره شيخ حيدر که بنايي است برج مانند، تحت شماره ۱۸۴ به ثبت آثار باستاني ملي رسيده ‌است. اين مقبره در باغ سبز و با صفايي که قبرستان قديمي مشگين شهر بوده و الان در مرکز شهر است، واقع شده ‌است. شيخ حيدر پادشاه اسماعيل اول مي ‌باشد، در مورد قدمت بنا و تاريخ احداث آن روايات تاريخي گوناگوني وجود دارد. عده‌ اي از باستان شناسان و مورخين سال بناي آن را اوايل قرن دهم يعني سال ۹۱۵ هجري قمري مي‌ دانند. بند برج بنا به احتمال قوي از سوره ‌هاي قرآن به صورت کاشي ‌هاي فيروزه ‌اي در متن آجر تزئين شده ‌است. قبل از اين که متن آن خوانده شود اين جا را بقعة الله علي الله مي ‌گفتند. داخل مقبره از دو طبقه تحتاني و فوقاني تشکيل شده‌ است و درب ورودي سردابه در شمال برج قرار دارد که به وسيله يک راه پله بلند به راه باريک منتهي به سردابه راه يافته ‌است. طاق اين قسمت بر روي ستون آجري در وسط و ديوارهاي جانبي قرار دارد. مدفن شيخ حيدر در منتهي اليه سردابه قرار گرفته ‌است پلان داخل برج يا اتاق فوقاني به شکل ۱۲ضلعي منظمي است که هر ضلع آن ۲۰/۲ است و به علت احداث شيارهاي سراسري در سطح داخلي برج بنا بلندتر ساخته شده‌ است و ارتفاع بيشتري دارد. گفته مي شود اين بنا منسوب به شيخ حيدر، پدر شاه اسماعيل اول مي باشد. مقبره ياد شده به شکل برج مدور و با ارتفاع 5/18 متر و قطر 5/10 مي باشد. اين بنا از خارج با کاشي هاي فيروزه اي رنگ به آيات 27 - 28 و 29 سوره فتح و هم چنين لفظ«جَل جلالُهُ» را اشکال مختلف و با خط کوفي بنايي مزين گشته است.

در مورد قدمت بنا و تاريخي احداث آن اظهارات گوناگوني ابراز شده است که«دونالد ويلبر» معتقد است اين بنا از آثار قرن 7 و 8 ه.ق است و در دوره صفويه به تکميل و تزئينات کاشي کاري آن همت گماشته اند. با توجه به تخريب کتيبه به جاي مانده مقبره که تاکنون هيچ سند و مدرکي مبني بر تاريخ دقيق احداث اين بنادر دست نبوده. اخيرا توسط آقاي قوچاني، کارشناس سازمان ميراث فرهنگي کشور کتيبه موجود بر سر در ورودي اين برج بازخواني شده که آن را به سال 731 ه .ق يعني دوره حکومت ابوسعيد بهادرخان آخرين حکمران سلسله مغول در ايران نسبت مي دهند. در سال 1380 طرح سامان دهي حريم مقبره در هيئت دولت به تصويب رسيد. اين طرح شامل دو مرحله کلي است، مرحله اول شامل بازسازي کتيبه هاي فروريخته و مرمت بناي تاريخي و مرحله دوم ساماندهي اطراف اين اثر مي باشد. لازم به يادآوري است مقبره شيخ حيدر در تاريخ 18 تيرماه 1311 ه .ش تحت شماره 184 جزو آثار ملي کشور به ثبت رسيده است. مقبره منسوب به شيخ حيدر در مشکين شهر واقع شده و به شکل استوانه و به ارتفاع ۱۸ متر است. خارج بنا استوانه اي است ولي داخل آن دوازده ضلعي منتظم است. سرداب آن نيز زير برج قرار دارد و داراي يک در ورودي در شمال برج مي باشد. نشاني اثر: ايران، استان اردبيل، شهرستان مشکين‌ شهر. اين بنا که در ميان باغ سبز و باصفايي که قبرستان قديمي مشکين شهر(خياو) بوده در حدود مرکز شهر واقع گرديده است.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.5 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 22559 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse