مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  7822   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/4/1388    
 
 
نکات مهم در رابطه با درمان سرفه کودکان

سرفه يکي از شايع ترين علل مراجعه به پزشک اطفال است و پدر و مادرها هم سالانه هزينه هاي هنگفتي براي خريد داروهاي ضدسرفه(OTC بدون نياز به نسخه پزشک) صرف مي کنند. در مطالعه اي که نتايج آن سال ۱۹۹۴ در نشريه JAMA به چاپ رسيد، پژوهشگران دريافتند که ۵۳/۷ درصد والدين کودکان ۳ساله در ۳ماه گذشته براي فرزندان خود از داروهاي OTC کمک گرفته اند که شايع ترين آن ها، استامينوفين و داروهاي سرماخوردگي بوده و بديهي است که چنين استفاده گسترده اي از داروهاي سرماخوردگي نمي تواند بدون عوارض جانبي باشد.
گروهي رايج از داروهاي مورد استفاده، داروهاي ضدسرفه نظير ديفن هيدرامين و دکسترومتورفان هستند. با وجود اين که اين داروها تاثير نسبتا خوبي در بزرگسالان دارند ولي پژوهشي که نتايج آن در شماره جولاي ژورنال Pediatric به چاپ رسيده، اصولا مصرف اين داروها در کودکان را مورد سوال قرار داده و تاثير آن ها در مهار سرفه را تنها معادل آب قند دانسته است.
«نه دکسترومتورفان و نه ديفن هيدرامين، هيچ يک در کنترل سرفه و بهبود کيفيت خواب کودکان، مزيتي بر پلاسبو ندارند.»اين مطلبي است که در مقاله بالا، به آن اشاره شده است. دکتر يان.ام.پاول و همکارانش از کالج پزشکي ايالت پنسيلوانيا که مطالعه مزبور را به انجام رسانده اند در اين مقاله مي گويند: «در حال حاضر، فقدان يک دستورالعمل مشخص درباره درمان علامتي کودکاني که به دنبال URI دچار سرفه شده اند، محيطي را فراهم کرده که در آن متخصصان اطفال به وفور اين داروها را تجويز مي کنند.
به گفته پژوهشگران، هدف آن ها از انجام اين مطالعه، اين بود که ببينند آيا مصرف دکسترومتورفان يا شربت ديفن هيدرامين در کودکاني که به دنبال URI دچار سرفه حاد شده اند، تاثيري بر بهبود سرفه هاي شبانه آن ها خواهد داشت يا خير؟


در اين مطالعه که به صورت دوسوکور انجام شد، يکصد کودک ۲ تا ۱۸ سال دچار سرماخوردگي و سرفه هاي شبانه که به طور متوسط ۴ روز از بيماري آن ها مي گذشت، در مرکز پزشکي Penn State Hershey مورد مطالعه قرار گرفتند. اين کودکان به ۳گروه تقسيم شدند و به ترتيب دکسترومتورفان، ديفن هيدرامين و پلاسبو دريافت کردند و از والدين آن ها خواسته شد، داروها را نيم ساعت پيش از خواب به فرزندانشان بدهند. در شب دوم مصرف داروها، صرف نظر از اين که در کدام گروه قرار داشتند، وضعيت کودکان به طور قابل ملاحظه اي بهتر شده بود و والدين مي گفتند که نه تنها سرفه فرزندشان بهبود يافته بلکه همگي آن ها از شروع درمان، خواب بهتري داشته اند و در واقع نه دکسترومتورفان و نه ديفن هيدرامين، هيچ يک مزيتي بر پلاسبو نداشتند؛ بعلاوه در گروهي که از دکسترومتورفان استفاده مي کردند، مواردي از بي خوابي به دنبال مصرف دارو گزارش شد و در گروهي که ديفن هيدرامين مصرف کرده بودند، چرت زدن و خواب آلودگي بيشتر ديده مي شد. دکسترومتورفان و ديفن هيدرامين، هر دو توانايي ايجاد توکسيستي و سميت را دارا هستند. عوارض جانبي دکسترومتورفان عبارت است از: ديستوني، آنافيلاکسي، ماستوسيتوز بولوز، وابستگي، سايکوز، هالوسيناسيون، آتاکسي، بي خوابي، ديابت تيپ يک و مرگ در دوزهاي بالا. اين عوارض بويژه در صورت مصرف همراه با ديگر داروها ديده مي شوند.
علاوه بر اين ها، دکسترومتورفان ميان نوجوانان مورد abuse نيز قرار مي گيرد. عوارض جانبي ديفن هيدرامين نيز بويژه در صورت مصرف طولاني مدت آن به وجود مي آيد و عبارتست از:
خواب آلودگي، restlessness، اضطراب، ديستوني، وابستگي، سايکوز، ديس آريتمي قلبي، موج QT طولاني، رابدوميوليز، تشنج و حتي مرگ. پژوهشگران در اين مقاله تاکيد کرده اند که دکسترومتورفان و ديفن هيدرامين هيچ مزيتي بر پلاسبو در بهبود سرفه هاي شبانه کودکان به دنبال  URIو کيفيت خواب آنان ندارد؛ بنابراين همه پزشکان بايد به اين مساله توجه داشته باشند و هنگام تجويز چنين داروهايي، عوارض جانبي و هزينه آن ها را هم مدنظر قرار دهند.
توصيه هاي دکتر ورونيکاگان، متخصص اطفال: وي توصيه مي کند که هنگام تجويز اين داروها يا هنگام خريد داروهاي بدون نسخه از سوي والدين، داروهايي تجويز شوند که به جاي چند جزء فعال، تنها يک جزء فعال داشته باشند و بيش از ۳ روز هم مورد استفاده قرار نگيرند.

منبع: سايت پزشكان

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.6 از 5 امتياز است.


12345
30 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2282 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse