مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3394   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/5/1390    
 
 
پاپيه ماشه

پاپيه ماشه در حقيقت هنري قديمي است. در ميان صنايع دستي ايراني نيز ما مي توانيم انواع وسايل اعم از ظروف كوچك و خصوصاً جعبه هاي باريك و كشيده كه تحت عنوان قلمدان به كار مي رفتند بيابيم. پاپيه ماشه در واقع كاربردي جديد براي كاغذهاي باطله است با اين تكنيك ساده كه تمام وسايل و مواد مورد نيازش رامي توان در اكثر خانه ها يافت وسايل و ظروف بسيار متنوعي مي توان ساخت كه هم جنبه زينتي دارند و هم قابل استفاده بوده و جنبه كاربردي دارند. مواد اصلي براي ساخت پاپيه ماشه كاغذ باطله يا روزنامه و چسب چوب هستند. ما به دو صورت مي توانيم از اين مواد استفاده كنيم. روش اول استفاده از روزنامه به صورت قطعات كوچك روزنامه است كه در مخلوطي از چسب چوب و آب خيس شده و روي اسكلتي از مقواي ضخيم و يا يك اسكلت سيمي چسبانده مي شوند.

تكرار اين كار موجب مي شود ضخامت لايه روزنامه بيشتر شود و اسكلت مقوايي يا سيمي پوشش كافي پيدا كنند. روش دوم تهيه نوعي خمير به نام خمير پاپيه ماشه از روزنامه است كه قابليت شكل پذيري بيشتري داشته و به خصوص براي پروژه هايي كه نياز به قالب گيري دارند بسيار مناسب و ايده آل است. براي تهيه خمير پاپيه ماشه ۵ برگ روزنامه را به قطعات ۲ سانتي متري خرد كنيد و در يك قابلمه بريزيد. آن قدر آب اضافه كنيد كه كاملاً سطح روي روزنامه را بپوشاند. آن را روي شعله اجاق گاز قرار دهيد و حدود نيم ساعت بجوشانيد. سپس اين مخلوط را در يك مخلوط كن بريزيد و آن را چند ثانيه روشن كنيد تا روزنامه و آب باقي مانده به صورت خمير درآيند. اين خمير را در ظرف گودي بريزيد و حدود يك چهارم پيمانه چسب چوب و يك قاشق مرباخوري روغن برزك به آن بيفزاييد و خوب ورز دهيد تا كاملاً مخلوط شده و خميري فرم پذير به دست آيد. از اين خمير براي ساخت وسايل بي شماري مي توانيد بهره بگيريد. وسايل ساخته شده با خمير پاپيه ماشه نسبت به محصولات ساخته شده از طريق روش اول ديرتر خشك مي شوند و خشك شدن آن ها ممكن است چند روز طول بكشد. پس از خشك شدن وسايلي كه از هر يك از طرق بالا مي سازيد آن ها را با يك يا دو لايه رنگ سفيد رنگ بزنيد و سپس مطابق سليقه خود نقاشي و تزئين كنيد. در تصوير يك شمعدان را ملاحظه مي كنيد كه با استفاده از خمير پاپيه ماشه ساخته شده است. براي ساخت اين شمعدان به دو عدد جالباسي سيمي، يك قطعه سيم گل آرايي، مقداري خمير پاپيه ماشه، يك قطعه مقواي معمولي، يك قطعه مقواي ضخيم مانند مقواي جعبه شيريني، رنگ آكريليك قهوه اي و طلايي نياز داريد. ابتدا جالباسي ها را باز كنيد و هر يك را به صورت نيمي از اين شمعدان فرم دهيد. براي ايجاد انحناي بالاي شمعدان مي توانيد از بدنه يك شيشه مايونز كوچك استفاده كنيد.

پايين سيم ها را به صورت يك نيم دايره خم كنيد به طوري كه هر يك از شاخه هاي شمعدان نيمي از پايه گرد آن را نيز تامين كند. دو شاخه شمعدان را با سيم گل آرايي به هم ببنديد و دايره پايين شمعدان را بر روي يك قطعه مقواي ضخيم كه به صورت گرد و تقريباً هم انداز دايره سيمي پايين شمعدان بريده ايد بچسبانيد. براي اين كار از چسب نواري استفاده كنيد. از مقواي معمولي چند برگ ببريد و به هر يك قطعه اي سيم گل آرايي متصل كنيد. برگ ها را با چسب نواري به سرسيم ها نصب كنيد و سيم هاي حامل برگ را به يك قطعه سيم بلند در فواصل يكسان پيچيده و متصل كنيد و در آخر آن را دور شمعدان پيچيده و در چند نقطه از جمله انتهاي پايين سيم آن را به شمعدان متصل كنيد. اكنون كل اين اسكلت سيمي شمعدان را با لايه اي از خمير پاپيه ماشه بپوشانيد. در دو سر شاخه هاي شمعدان دو قيف مقوايي كه از مقواي معمولي درست كرده ايد با چسب نواري بچسبانيد و آن ها را نيز با خمير پاپيه ماشه بپوشانيد به طوري كه با اسكلت سيمي يكپارچه شود. شمعدان را به مدت حداقل ۲۴ ساعت كنار بگذاريد تا كاملاً خشك شود. پس از خشك شدن كل شمعدان به جز برگ ها را با رنگ قهوه اي رنگ كنيد. پس از خشك شدن رنگ قهوه اي برگ ها را طلايي كنيد و با دست كمي رنگ طلايي را روي سطح شمعدان بماليد به طوري كه فقط برجستگي ها را بپوشاند و داخل خلل و فرج سطح پاپيه ماشه را پر نكند. شمعدان آماده است در صورت تمايل مي توانيد يك لايه وارنيش روي شمعدان اسپري كنيد. 

منبع: مجله الكترونيكي ويستا

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.2 از 5 امتياز است.


12345
5 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 24621 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse