مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1209   بازدید    تاریخ درج مطلب  11/5/1390    
 
 
نقش زن و شوهر در آرامش خانواده«قسمت دوم»

1ـ سپاسگزاري: قدرداني از زحمات و خدماتي که براي انسان، صورت مي گيرد، وظيفه اي اسلامي و وجداني، بويژه در روابط همسري است. از اين رو، لازم است که مرد، فدکاري و ايثار زن را در اداره امور خانه و تربيت فرزندان ارج نهد و از او به خاطر اين همه خدمات شايسته، سپاسگزاري کند. براحتي بايد تصريح کرد، زن که بار مشکلات داخل خانه را بر دوش مي کشد و آن را با شوق رضايتمندي شوهر تحمل مي كند، نيازمند يک لبخند تشکرآميز شوهر است؛ چنان که مرد نيز براي اداره هر چه بهتر زندگي و آسايش خانواده اش در سرما و گرما تلاش مي کند و هر چند، آن را به عنوان يک وظيفه تلقي مي نمايد، ولي شايسته است که از زحمات او قدرداني شود. تشکر زن و شوهر از يکديگر، خستگي و رنج را مي اهد. مي توان نتيجه يک بار تشکر را تجربه نمود.

2ـ اظهار محبت: اانسان، موجودي نيازمند به محبت است. انس و الفت ها از ناحيه محبت به وجود مي آيد. در محيط خانه نيز لازم است که زن و شوهر به اين اصل عاطفي توجه کنند، زيرا دختر، پس از ترک خانه پدر و با شروع زندگي مشترک، دل به شوهر مي بندد؛ محبت شوهر بايد بتواند جاي محبت هاي پدر و مادر زن را بگيرد و مرد بايد از اظهار زباني اين محبت نيز دريغ نکند. همان گونه که در بعضي از روايات نيز آمده است، جمله«تو را دوست دارم» از طرف شوهر از دل زن، بيرون نمي رود. چنين جملاتي بهترين هديه براي همسري است که به سخن شوهرش ايمان و اعتقاد دارد. چنان که زن نيز بايد اين هنر را داشته باشد که به شوهر خويش، ابراز محبت کند و پايه هاي دوستي و صفا را در زندگي، محکم نمايد. مردي به خدمت پيامبر اکرم(ص) شرفياب شد و عرض کرد: همسري دارم، هنگامي که وارد خانه مي شوم، به استقبالم مي آيد و وقتي که از خانه، خارج مي شوم، بدرقه ام مي کند و هنگامي که مرا غمگين و افسرده ببيند مي گويد: چرا غمگيني؟ اگر به علت خرجي و درآمدت نگراني که خوب، تأمين آن را خداوند به عهده گرفته است و اگر ناراحتي تو، به خاطر آخرت و قيامت است که خداوند بر اين اندوه بيفزايد. پيامبر(ص) وقتي اين سخنان را از آن مرد شنيد به او فرمود: براي خداوند، کارگزاراني است و اين زن جزء کارگزاران اوست. او نصف پاداش يک شهيد را دارد. اين حديث، نشان دهنده نقش ويژه اي است که زن در ايجاد محيط مساعد خانه دارد و مي تواند در آرامش روحي و زندگي مادي شوهر، مؤثر باشد و اين خود، نوعي محبت است که در سطحي عالي، اظهار مي شود.

3ـ احترام به يکديگر: هر فردي براي خود، ارزش و شخصيت قايل است و دوست دارد که ديگران به او احترام بگذارند. مرد بايد در محيط خانه، نسبت به همسرش با احترام کامل، رفتار کند. او را با احترام صدا زند، در مقابل اقوام و بستگان، او را تکريم نمايد و به شدت، از تحقير او بپرهيزد. امام صادق(ع) از پدرش امام باقر(ع) نقل مي کند: «من اتّخذ إمرأةً فليکرِمها ... فمن اتخذها فلا يضيعها» «هر کس همسري گرفت، بايد او را عزيز بشمارد ... کسي که همسر گرفت، او را ضايع نکند» پدري که در مقابل فرزندان خود به همسرش احترام کند، و از او به بزرگي ياد نمايد به تربيت فرزندانش کمک کرده است.

4ـ پاکيزگي در محيط خانه: رعايت پاکيزگي براي هر کس و در هر جا لازم است. انسان پاکيزه، هميشه شاداب است، بدن پاکيزه، لباس تميز و سر و صورت نظيف، بويژه در مورد زن و شوهر از نکات قابل توجه زندگي انسان است. آراستگي ظاهري در داخل خانه، يکي از وظايفي است که زن در قبال شوهر به عهده دارد. ظاهر آراسته و لباس مناسب به خاطر شوهر، امري است که در دستورات ديني نيز مورد تأکيد قرار گرفته است. پيامبر اکرم(ص) در بيان اوصاف يک بانوي شايسته مي فرمايد: «... الذليلة مع بعلها، المُتَبرّجة من زوجها، الحصان عن غيره» زني که مطيع شوهرش باشد، زينت و آرامش خود را براي شوهرش انجام داده و آن را براي ديگران ظاهر نسازد. چنان که در سخن ديگري از حضرت امام محمدباقر(ع) مي خوانيم: براي زن(در ارتباط با شوهرش) سزاوار نيست که وضع ظاهر خود را نيارايد، هر چند به آويختن گردن بندي در گردن خويش باشد و نيز پسنديده نيست که دستش را بدون رنگ، رها کند اگر چه مختصر حنايي بگذارد، هر چند سالخورده باشد. در روايات، همان گونه که به موضوع مخارج زندگي و گشايش در آن و نيز اظهار محبت علني توجه شده است، به اين نياز طبيعي که در روابط زن و شوهر، نقش خاصي دارد، سفارش شده است. بديهي است که اين امر پسنديده، در صورتي که خارج از حدود خانه و براي بيگانه انجام شود، حرام است و اثرات سوءِ خود را در جامعه و بويژه در محيط خانواده و روابط زن و شوهر خواهد گذاشت. آن چه گفته شد، اختصاصي به زن ندارد، شوهر نيز شايسته است به آن توجه کند. نمونه زير، گوياي همين نکته است: حسن بن جَهم مي گويد: امام رضا(ع) را ديدم که موهاي خويش را رنگ کرده بود. عرض کردم، فدايت شوم. موها را رنگ کرده ايد! فرمود: آراي، زيرا آراستن خويش از جمله چيزهايي است که موجب افزايش پاکدامني زنان مي گردد و جمعي از زنان، پاکدامني را به اين علت رها کردند که شوهران شان به آراستن خويش، بي توجهي نموده اند. سپس فرمود:
آيا تو خوش داري که همسرت را در حال تماشاي ژوليدگي ببيني. عرض کردم: نه. فرمود: اين همان است. سپس فرمود: نظافت و استعمال بوي خوش و رسيدگي به سر و صورت، جزء اخلاق پيامبران است. بنابراين، بايد به اين زمينه آرامش رواني نيز اهميت لازم داده شود.

5ـ ناديده گرفتن خطاها و لغزش هاي يکديگر: به جز آنان که برگزيدگان خداوند بوده اند، ارتکاب خطا براي ديگران، امري دور از انتظار نيست. زن و مرد در زندگي مشترک خويش نيز از اين قاعده جدا نيستند، چه بسا، رفتار و گفتاري، موجبات پشيماني شخص را فراهم مي کند. به هر حال، ناديده انگاشتن خطاي طرف قابل مي تواند حداقل از توسعه ناآرامي در محيط خانه بکاهد و زمينه جبران کوتاهي را بيشتر فراهم کند. در چنين موقعيتي که زن يا مرد به اشتباه خود پي برده و تصميم به جبران آن دارد، طرف ديگر فورا عذر او را پذيرفته، خطاي او را ناديده بگيرد. نه عذرخواهي يک طرف، نشانه زوال شخصيت است و نه پذيرش آن از طرف ديگري چنين مفهومي را دارد بلکه هر دو نشانه عشق و علاقه به زندگي است. امام سجاد(ع) در رساله حقوق، در بيان حق زن بر شوهر مي فرمايد: «اما حق زن بر تو اين است که بداني خداوند، او را وسيله آرامش و انس تو قرار داده است، و نيز بداني که او نعمتي از طرف خداوند است که بايد او را اکرام کرده و به او ارفاق کني ... و اگر اشتباهي کرد از او در گذري.» جابر بن عبداللّه انصاري نقل مي کند که روزي با پيامبر نشسته بوديم. حضرت فرمود: آيا به شما بگويم بدترين زنان کيست؟ گفتند: آري اي رسول خدا! پيامبر(ص) ضمن برشماري اوصاف ناپسند چنين زني فرمود: «و لا تقبل منه عذرا و لا تغفر له ذنبا» زني که عذرخواهي شوهرش را نپذيرد و از اشتباه او نگذرد.

6ـ راضي بودن زن به ثروت کم شوهر: قناعت يکي از صفات بسيار ارزنده يک مسلمان است. اين صفت، يکي از خواسته هاي ائمه(ع) بوده است، که در اين باره مي توان به آخرين قسمت از دعاي ابوحمزه اشاره کرد: «وَ رَضِّني مِنَ العيشِ بما قسمتَ لي» خدايا مرا به آنچه در زندگي نصيبم کرده اي، راضي بگردان. چنان که در دعايي که از حضرت زهرا(س) رسيده است نيز چنين مي خوانيم: «اللّهم قَنِّعَنّي بما رَزقتَني» خدايا مرا به آن چه روزي ام کرده اي، قانع بگردان. اگر در محيط خانواده، اين روحيه حاکم باشد، و زن و مرد، زندگي خود را تنها بر اساس آن چه که در توانايي آنان است تنظيم کنند، بسياري از مشکلات و ناراحتي هاي رواني آن ها حل خواهد شد. امام صادق(ع) فرمود: «مَن رَضِي اللّه باليسير من المعاش رضي اللّه منه باليسير من العمل» هر کس نسبت به زندگي کم، از خداوند راضي باشد، خداوند نيز در مقابل عمل کم از او راضي خواهد شد. زن، چون رکن اصلي خانواده است، بايستي بناي زندگي را بر ميانه روي و قناعت، پايه گذاري کند و از شوهرش بيش از توان و انتظار نداشته باشد. آن حضرت در روايتي ديگر زن شايسته را اين گونه معرفي مي فرمايد: بهترين زنان شما زني است که اگر چيزي به او داده شد، شکر و سپاس گويد و اگر از چيزي محروم شد، راضي و قانع باشد. همين موضوع را به صورت روشن تري در سخن پيامبر اکرم شاهديم: «و ايما امرأةِ لم ترفق بزوجها و حَمَلْته علي ما لا يقدر عليه و ما لا يطيقُ لم تقبل منها حسنة و تلقي اللّه و هو عليها غصبان» هر زني که با شوهرش مدارا نکند و او را به چيزي و کاري که توان آن را ندارد وادار کند، هيچ عمل و حسنه اي از او قبول نخواهد شد، روز قيامت در حالي خداوند را ملاقات مي کند که بر او خشمگين است. ناگفته نماند که شوهر نيز لازم است در جهت رفاه و آسايش خانواده خويش، اهتمام ورزد و بر آنان سخت نگيرد. اين ويژگي، بارها مورد تأکيد روايات قرار گرفته است.

نويسنده: مهری زینهاری
منبع: سايت حوزه

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
3 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 24886 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse