مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1517   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/6/1390    
 
 
تفاوت کِرِم روز با کِرِم شب

خاصيت کرم روز و کرم شب

هر دوي اين کرم‌ ها خاصيت مرطوب ‌کنندگي دارند اما تفاوت اصلي آن ها اين است که کرم‌ هاي روز اغلب حاوي ضد آفتاب‌ ها نيز هستند و کرم ‌هاي شب غليظ ‌تر از کرم ‌هاي روز بوده و حاوي مواد مغذي و ويتامين ‌هاي مفيد براي پوست است. هم چنين برخي کرم‌ هاي شب حاوي رتينول و عوامل لايه ‌بردار هستند که مي‌ توانند در طول روز موجب حساس شدن پوست در برابر آفتاب شوند و هم چنين آفتاب مي‌ تواند اثر آن ها را کمتر کند. به همين دليل بهتر است کرم‌ هاي روز را به هنگام روز و کرم‌ هاي شب را به هنگام شب مصرف کنيد. و اين كه هنگام روز عوامل محيطي مخربي مشغول آسيب‌ رساندن به پوست هستند که مهم ‌ترين آن ها شامل نور آفتاب و آلودگي هوا است. خشکي پوست نيز يکي ديگر از عوامل مضر براي پوست و ايجاد چين و چروک‌ هاي پوستي است. نبايد فراموش کنيم که مهم‌ ترين عامل ايجاد پيري زودرس پوست، لک‌ هاي پوستي و نيز سرطان ‌هاي پوستي اشعه‌ ي فرابنفش نور خورشيد است. مصرف کرم‌ هاي ‌روز مي‌ تواند نقش مهمي در حفاظت پوست از اين دشمنان پوست داشته باشد.

خصوصيات کرم روز

يک کرم روز خوب کرمي است که مرطوب‌ کننده بوده و با خشکي پوست مقابله کند. حاوي فيلترهاي ضد آفتاب باشد و با اشعه فرابنفش نورخورشيد به جنگ بپردازد و بالاخره اين که سبک باشد و اجازه تنفس پوست را بدهد. گاه وجود ويتامين C نيز در کرم ‌هاي روز مي‌ تواند هم نقش جوان ‌کننده داشته باشد و هم اثرات مضر آفتاب را تا حدودي بکاهد. يادتان باشد که کرم‌ هاي روز اگر چه اغلب حاوي فيلتر هاي ضد اشعه فرابنفش هستند اما هرگز نمي‌ توانند جايگزين ضدآفتاب شوند و لذا اگر خارج از منزل کار مي ‌کنيد و يا به دستور پزشک نيازمند محافظت از نور خورشيد هستيد بايد از کرم ‌هاي ضدآفتاب مناسب استفاده کنيد.

زمان استفاده کرم روز
 
اگر از ضد آفتاب ‌هاي فيزيکي استفاده مي ‌کنيد مي‌ توانيد آن ها را روي کرم‌ هاي مرطوب ‌کننده و کرم‌ هاي روز نيز مصرف کنيد ولي اگر از ضد آفتاب ‌هاي شيميايي استفاده مي ‌کنيد، اين کرم ‌ها بايد حتما روي پوست بدون کرم به کار روند تا بتوانند موثر واقع شوند.

كرم مناسب براي پوست چرب
 
افرادي که پوست چرب و آکنه ‌اي دارند بايد از کرم‌ هاي روز خيلي ملايم و سبک و اصطلاحا Oil free و فاقد چربي استفاده نمايند. اين مساله در مورد کاربرد کرم‌ هاي ضدآفتاب نيز براي آن ها صادق است.

سن مناسب براي استفاده از کرم شب

در مورد کرم شب بايد گفت اغلب توصيه مي ‌شود که از سن 30 سال، بايد از اين کرم ‌ها استفاده شود. کرم‌ هاي شب به گونه ‌اي طراحي شده ‌اند تا در حين خواب، مواد مغذي و ويتامين ‌هاي مختلف و نيز عوامل جوان ‌کننده را به پوست فرد رسانده و بتوانند در اين زمان اثرات خوب خود را اعمال نمايند. از آن جا که بيشترين ميزان جذب دارو هاي فعال از طريق پوست در شب اتفاق مي ‌افتد، لذا مصرف کرم‌ هاي شب مي ‌تواند حايز اهميت باشد. کرم‌ هاي شب اين خاصيت را دارند که بتوانند با آسيب ناشي از عوامل مضر محيطي شامل آلودگي هوا، اشعه‌ هاي فرابنفش خورشيد، مواد آرايشي و راديکال ‌هاي آزاد که در طول روز موجب آسيب پوست شده ‌اند مقابله نموده، تا حدي آن ها را جبران نمايند. اصولا کرم‌ هاي شب حاوي عوامل مرطوب ‌کننده و جوان ‌کننده هستند و فاقد فيلترهاي ضد آفتاب بوده، توان آن ها از کرم‌ هاي روز بيشتر بوده و اصطلاحا سنگين‌ تر هستند و لذا غالبا کرم ‌هاي شب براي افرادي که داراي پوست چرب و جوش ‌دار هستند مناسب نبوده و اين افراد بهتر است از کرم ‌هاي حاوي اسيد ميوه يا به تجويز پزشک متخصص پوست از کرم‌ هاي لايه ‌بردار مثل ترتينويين استفاده کنند. البته نبايد مصرف ضد آفتاب مناسب روزانه را در صورت استفاده از ترکيبات لايه ‌بردار در طول شب فراموش کرد.

تاثير کرم‌ هاي هورمون ‌دار براي به تاخير انداختن  پيري پوست

کرم‌ هاي هورمون ‌دار توسط سازمان غذا و دارو جزو دارو هاي هورمون ‌دار طبقه‌ بندي شده ‌اند. زيرا توليد کنندگان آن ها عقيده دارند که اين کرم‌ ها در ساختمان و کار پوست تاثير مي‌ گذارند(مثلا مانع تغييرات ناشي از بالا رفتن سن در پوست مي‌گردند) لذا اگر ادعا هايي براي اين فرآورده‌ ها موجود باشد، بايد آن ها را واقعي تلقي کرد. لوازم زيبايي نبايد چنين خاصيتي داشته باشند. هيچ گواهي در دست نيست که نشان دهد کرم ‌هاي زيبايي حاوي هورمون به ميزاني که براي فروش بدون نسخه بي ‌خطر باشد، کاري بيش از آن چه که خود کرم مي ‌کند، انجام دهند؛ بنابراين هورمون ‌ها در لوازم آرايشي، براي شخص بي‌ تاثير خواهند بود و سازمان غذا و دارو ي آمريکا اين فرآورده ‌ها را موثر نمي‌ داند.

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 25206 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse