مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1328   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/7/1390    
 
 
شركت مپنا ششمين سازنده توربين هاي بزرگ گازي در دنيا است

مديرعامل شركت مديريت پروژه هاي نيروگاهي ايران(مپنا) گفت گروه مپنا به عنوان ششمين سازنده توربين هاي گازي در دنيا در كنار سازندگان خارجي بزرگي چون شركت هاي آلستوم، زيمنس و ميتسوبيشي ، سهم قابل توجهي از بازار را به خود اختصاص داده است. 
   
عباس علي آبادي در نشستي خبري به مناسبت سومين كنفرانس نيروگاه هاي حرارتي كه هفته آينده در تهران برگزار مي شود، با بيان اينكه شركت مپنا وارد فضاي رقابتي شده است، اظهار داشت امروز صنعت برق و نيروگاه در كشور به حدي رشد كرده است كه بتواند خودش را مديريت كند و ديگر نمي توان متكي به خريد تكنولوژي بود.
وي تصريح كرد بايد با اتكا به دانش بومي و توسعه و تحقيق، ظرفيت هاي علمي را ارتقا بخشيم و گروه مپنا از سه سال قبل در اين مسير گام برداشته است.
به گفته ي علي آبادي توليد توربين هاي گازي در انحصار شش كشور است و حتي هندي ها و چيني ها مونتاژ كار هستند، هرچند در توليد توربين هاي گازي كوچك طيف بيشتري از كشور ها فعالند.

سنكرون كردن

مدير عامل مپنا گفت در سال گذشته چهار هزار و 200 مگاوات برق را سنكرون (وصل دو شبكه كاملاً مجزا به طريقي كه هيچ نوع شدت جريان ضربه اي قابل ملاحظه اي ايجاد نشود) كرديم كه اين رقم در نيروگاه هاي حرارتي بالاترين ركورد است.
به گفته ي وي گروه مپنا در سال گذشته بالاترين ركورد سنكرون كردن را ثبت كرد.

مپنا ششمين سازنده نيروگاه هاي گازي بزرگ

علي آبادي بااشاره به اينكه شركت مپنا ششمين سازنده نيروگاه هاي گازي بزرگ در دنيا است، اهميت موضوع برق در اقتصاد جهاني و ملي را خاطر نشان كرد و گفت امروز صنعت برق كشور در رده بندي جهاني در رده 16 و يا 17 جهاني قرار دارد و در منطقه هم بزرگترين توليدكننده برق است.
مدير عامل گروه مپنا اضافه كردصنعت برق ايران ظرفيت هاي بي نظيري دارد تا در تامين برق و انرژي منطقه نقش فعالتري را بعهده گيرد.
به گفته ي علي آبادي منابع عظيم فسيلي در كشور به ويژه گاز اين فرصت را فراهم كرده تا علاوه بر اشتغال زايي و افزايش درآمد ملي شرايط ممتازي براي اداره كشور فراهم شود.

 63 هزار مگاوت ظرفيت نصب شده انرژي در كشور وجود دارد

علي آبادي با بيان اينكه در حال حاضر نزديك به 63 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده نيروگاهي در كشور وجود دارد،افزود البته اين ظرفيت اسمي است چرا كه از سويي هر هفته يك نيروگاه وارد مدار مي شود و از طرف ديگر اين ظرفيت در تابستان و زمستان شرايط متفاوتي دارد.
به گفته ي مدير عامل گروه مپنا در تابستان ظرفيت عملي 43 هزار مگاوات و در زمستان حدود 29 تا 30 هزار مگاوات است كه اين آمار نيز تابع شرايط است.
وي با بيان اينكه نيروگاه هاي آبي كشور تابع وضعيت آب رودخانه ها هستند، ادامه داد ظرفيت نيروگاه هاي حرارتي 53 هزار مگاوات است كه در تابستان 66 درصد آن توليد برق مي كند.

علي آبادي با اشاره به توسعه صنعت برق در سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي اظهار داشت طي اين مدت با توجه به رشد بنگاه هاي صنعتي و افزايش تقاضاي انرژي در كشور هر 10 سال ، نياز برق دو برابر افزايش يافته ، هر چند طي سال هاي اخير اجراي برخي سياست ها از سوي دولت سمت و سوي اين رشد را متحول كرده است.
علي آبادي با اشاره به ظرفيت مپنا براي تامين نياز داخلي نيروگاه ها گازي كشور گفت ظرفيت مپنا در اين بخش هشت هزار مگاوات است كه البته نياز كشور پنج هزار مگاوات است و سه هزار مگاوات بيشتر از نياز كشور هست.

راندمان 55 درصدي نيروگاه هاي ساخت مپنا در شرايط 15 درجه ساحلي

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به راندمان نيروگاه هاي حرارتي گفت راندمان نيروگاه هايي كه مپنا مي سازد در شرايط استاندارد 55 درصد است.
به گفته ي مدير عامل گروه مپنا نيروگاه هاي ديزلي قديمي با راندمان 25 درصد 400 تا 500 مگاوات برق توليد مي كنند كه شايد اين رقم به 600 مگاوات رسيده باشد.

وي با بيان اينكه راندمان نيروگاه هاي گازي قديمي با تكنولوژي قديمي 22 درصد است، افزود راندمان نيروگاه هاي سيكل ساده 34 درصد است كه 23 هزار مگاوات از نيروگاه هاي برقي از اين نوع است.

علي ابادي اضافه كرد در حال حاضر 60 نيروگاه توربين گازي ساده در كشور وجود دارد كه مي تواندبه سيكل تركيبي تبديل شود.
مدير عامل گروه مپنا در خصوص راندمان نيروگاه هاي بخار نيز گفت راندمان نيروگاه هاي قديمي 30 تا 33 درصد و راندمان نيروگاه هاي جديد 37 تا 40 درصد است.
علي آبادي با اشاره به صرفه جويي قابل توجه تبديل نيروگاه هاي گازي ساده به نيروگاه هاي تركيبي اظهار داشت در حال حاضر 12 نيروگاه در كشور آماده تبديل شدن به نيروگاه سيكل تركيبي است كه منابع مورد نياز اين برنامه فراهم نيست.
علي آبادي در خصوص هزينه احداث هر واحد سيكل تركيبي اظهار داشت ساخت و تكميل هر واحد سيكل تركيبي 270 تا 300 ميليون يورو هزينه دارد.

واقعي شدن قيمت حامل هاي انرژي

مدير عامل گروه مپنا با تاكيد بر اينكه اجراي قانون هدفمندي يارانه ها فرايندهاي اقتصادي را اصلاح مي كند، افزود اين در حالي است كه قيمت برق در برخي موارد همان قيمت اوليه است و تاثير چنداني در ميزان مصرف نداشته است.

 يك هزار ميليارد تومان بابت فروش برق و 700 ميليارد تومان طلب محرز داريم

وي در خصوص ميزان مطالبات مپنا از دولت نيز گفت مطالبات مپنا از دولت يك هزار ميليارد تومان بابت فروش برق و حدود 700 ميليارد تومان طلب محرز شده است و بقيه مطالبات هم بايد صورت حساب ها رسيدگي شود.
وي با بيان اينكه علاقه اي براي دريافت دارايي هاي دولت بابت اين مطالبات نداريم، اظهار داشت قيمت اراضي و ساختمان پژوهشگاه نيرو هم بايد محاسبه شود تا بابت طلب از توانير دريافت كنيم.
به گفته ي مديرعامل گروه مپنا اين در حالي است كه روزانه 150 ميليارد تومان به حجم مطالبات مپنا اضافه مي شود.

فعاليت برون مرزي

وي با بيان اينكه شركت مپنا در حال احداث نيروگاه در كشورهايي چون سوريه، عمان و عراق است، اظهار داشت علاوه بر اين در لبنان هم براي احداث دو نيروگاه در حال مذاكره هستيم كه در بخش فني به نتايج خوبي رسيده است و در مرحله تامين منبع مالي و فاينانس هم اميدواريم بانك ها از ما حمايت كنند.

ارايه 350 مقاله به سومين كنفرانس نيروگاه هاي حرارتي

مديرعامل گروه مپنا در خصوص برگزاري سومين كنفرانس صنعت نيروگاه هاي حرارتي گفت تاكنون دو كنفرانس برگزار شده و در كنفرانس سوم هم 350 مقاله رسيده كه از اين تعداد نزديك به 120 مقاله انتخاب شده است.

به گفته ي وي سومين كنفرانس صنعت نيروگاه هاي حرارتي(گازي- سيكل تركيبي و بخاري) در روزهاي 26 و 27 مهرماه جاري در تهران برگزار مي شود.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :1.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 27137 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse