مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير -اِلأَحَّد ٢١ ذو القعده ١٤٤١ - Sunday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1248   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/7/1390    
 
 
چگونه مي توان فرزندان را به انجام تکاليف درسي تشويق کرد

۱- تکاليف درسي بايد در محيط مطالعه مناسب انجام شود: فرزندان براي انجام تکاليف درسي بايد داراي محيطي آرام باشند، آنان نمي توانند تکاليف خود را در جلوي تلويزيون يا هنگامي که با تلفن صحبت مي کنند انجام دهند، يا در صورتي که توسط خواهر يا برادر خود مورد آزار قرار مي گيرند نمي توانند تکليف خود را انجام دهند. محل انجام تکاليف بايد داراي نور کافي باشد. از حواس پرتي کودک هنگام انجام تکاليف درسي خودداري کنيد چون براي تمرکز حواس وقت لازم است. محل کار فرزندتان را به آن چه براي انجام تکاليف نياز دارد تجهيز کنيد تا براي پيدا کردن وسايل مورد نيازش لازم نباشد دست از کار بکشد. وسايل مورد نياز مثل مداد - خودکار - مداد تراش - نوار چسب - قيچي - خط کش - گونيا - پرگار - کاغذ يادداشت - کاغذ چک نويس - فرهنگ لغت - تقويم روميزي.

۲- تکليف درسي بايد به موقع انجام شود: انجام تکاليف مدرسه بيشترين جروبحث بين والدين و فرزندان مي باشد و درگير شدن شما در اين برنامه ريزي جهت انجام تکاليف بسيار مهم است و کودک بايد در انجام کارهاي درسي و غيردرسي نظم پيدا کند. زمان انجام تکاليف درسي يک زمان از پيش برنامه ريزي شده و اختصاصي است که در طول آن زمان فرزندتان بايد تکاليف خود را انجام دهد و بايد درک کند که در اين زمان بازي کردن، صحبت با ديگران، تماشاي تلويزيون را خاتمه دهد و به محل انجام تکاليف برود. برنامه ريزي روزانه براي طول هفته نوشته شود؛ که در کودکان زير کلاس سوم ، والدين اين کار را انجام داده و براي کودکان کلاس سوم تا دوم راهنمايي با همکاري والدين و خود کودک و از دوم راهنمايي تا آخر دبيرستان خود محصل بايد زمان برنامه ريزي ها را مشخص کند. بهترين زمان را به انجام تکاليف اختصاص دهيد. براي کودکاني که تکاليف را سريع و بي توجه انجام مي دهند زمان اجباري انجام تکاليف را مشخص کنيد و در صورت امکان تکليف را ارزيابي کنيد . بدين طريق بچه درمي يابد که اگر تکليف را غيرمسؤولانه انجام دهد به او وقت آزاد جايزه داده نخواهد شد. شاگردان بزرگتر را تشويق کنيد تا از برنامه ريزي هفتگي استفاده کنند. به کودک ياد دهيد هر وقت به وي تکليف داده مي شود، بايد آن را با دقت يادداشت کند تا بتواند آن را صحيح انجام دهد.

۳- بچه ها بايد تکاليف درسي را خودشان انجام دهند. والدين با انجام دادن تکليف درسي فرزندان، اين باور را در او تأييد مي کنند که او خودش نمي تواند کارش را انجام دهد. بهترين کمکي که مي توانيد به فرزندتان بکنيد اين است که او را تشويق کنيد تا خودش تکاليفش را انجام دهد. به فرزندان تان بگوييد که از آن ها انتظار داريد: تکاليف شان را خودشان انجام دهند. هر چند اين تکاليف مشکل است ولي اگر کمکي از دستمان بربيايد کوتاهي نمي کنيم. هر چه کودک بزرگتر مي شود و به کلاس بالاتر مي رود ميزان استقلال فردي انجام تکاليف درسي را بيشتر کنيد. نظارت بر حسن انجام تکليف را داشته باشند. به فرزند خود دلگرمي بدهيد که مي تواند بصورت غيروابسته و مستقل عمل کند.

۴- برانگيختن فرزندان در جهت انجام دادن کارشان به بهترين وجه: کليه بچه ها به تحسين اهميت مي دهند، تحسين به ويژه براي بچه هايي که به سختي برانگيخته مي شوند،‌ اهميت دارد. به خاطر داشته باشيد که تحسين شما مي تواند در ايجاد احترام به خود، در فرزندان و نيز در کمک به آن ها در کسب رفتارهاي مناسب در زمينه انجام تکاليف اثر زيادي داشته باشد. تلاش هاي فرزندان تان را بطور مستمر تحسين کنيد. مثل: «از اين که تکليف درسي ات را هر روز به موقع شروع مي کني خوشحالم» و«من واقعاً از اينکه تو ديگر تکاليف درسي ات را بدون کمک به ديگران انجام مي دهي خوشحالم. آفرين». «از اين که توانسته اي غلط املائي را کمتر کني خوشحالم چقدر زحمت مي کشي». به خاطر داشته باشيد که در آغوش گرفتن يا دستي به شانه زدن، اثر پيام شما را افزايش خواهد داد. از تشويق هاي مورد علاقه کودکان جهت افزايش انگيزه در انجام تکاليف استفاده کنيد. مثل پارک رفتن و مهماني رفتن. از روش«فرفره» نيز مي توان براي تعيين تشويق ها استفاده کرد بدين شکل که روي يک فرفره جوايز مورد علاقه کودک را مي نويسيد و هر وقت از انجام تکاليف وي راضي بوديد يکبار فرفره را بچرخانيد تا يک جايزه مشخص گردد.(نوع جوايز را مکرر تغيير دهيد). از تشويق هاي ساده استفاده کنيد مثل انتخاب نهار - ديدن برنامه کودک و شکلات - تنقلات و غيره. حداقل زمان لازم براي بدست آوردن جايزه براي کودکان ابتدايي سه تا پنج روز، براي راهنمايي يک تا دو هفته و براي بچه هاي دبيرستان دو تا چهار هفته است بدين صورت که يک جدول يا مربع مشخص کنيد. هر موقع که تکليف انجام گرفت يک مربع را پدر يا مادر امضاء کند و هر موقع به ۱۰ مربع رسيد يک جايزه بستگي به سن کودک براي وي در نظر بگيريد.

۵- اگر فرزندان تان تکاليف درسي شان را انجام نمي دهند با آن ها ارتباطي قاطعانه برقرارکنيد: مشاجره با فرزندان تان موقعيتي است که بردي به همراه ندارد. صحبت هاي خصمانه فقط فرزندان تان را تحقير مي کند. اين صحبت ها اعتماد به نفس آن ها را ضايع مي کند، داد و بيداد کردن با فرزند در واقع عصبانيت و عدم کارايي شما را نشان مي دهد و نه قدرت تان را، و در نهايت باعث مي شود که اصلاً به حرف هاي شما توجه نکند. بخاطر داشته باشيد که شما در موضع قدرت قرار داريد و بايد قاطعانه انتظارتان را مطرح کنيد و مجبور نيستيد مشاجره کنيد. به فرزندان تان روشن و قاطع بگوييد که انتظار داريد آن ها تکاليف درسي شان را مسؤولانه انجام دهند: با هر يک از بچه هاي تان به تنهايي بنشينيد. درست به چشمانش نگاه کنيد، انتظاراتان را آرام و قاطع بيان کنيد«در اين خانه مهم ترين مسئوليت تو اين است که تکاليف درسي ات را انجام دهي. ديگر نبايد در اين مورد جر و بحثي باشد و بايد تکاليف را بدون کمک به ديگران انجام دهي. تو بايد تکاليفت را در زمان انجام تکاليف روزانه، و در حد توانت به بهترين وجه انجام دهي». با فرزندان تان مشاجره نکنيد و درخواست خود را مکرر و با قاطيت تکرار کنيد: در برابر هر بهانه اي که فرزند براي انجام ندادن تکاليف مي آورد درخواست خود را قاطعانه تکرار کنيد.

۶- با عمل خود از گفتارتان پشتيباني کنيد: در برخورد با فرزندان تان، موضع خود را حفظ کنيد. آن ها بايد بفهمند که شما مشاجره نخواهيد کرد. زد و خورد نخواهيد کرد و اين که شاهد انجام تکاليف درسي آن ها خواهيد بود. بايد مثل پدر يا مادر قدرتمند با صبر و حوصله با فرزندتان ارتباط برقرار کنيد و از او بخواهيد که هيچ کار ديگري نبايد بر انجام تکاليف درسي اش پيشي بگيرد. ايستادگي شما به نفع فرزندتان است. به فرزندتان بگوييد که انتخاب با اوست اگر علاقمند است که از امتيازات روزانه مثل تلويزيون تماشا کردن، بيرون رفتن، تلفن به دوستان و غيره استفاده کند اول بايد تکاليفش را انجام دهد و قبل از اتمام کامل تکاليف نمي تواند از پشت ميز خارج شود. از تهديدهاي بي معنا که عملي نيستند خودداري کنيد: مثل«خودت مي داني اگر تکليفت را انجام ندهي چه مي شود، اگر به کارهايت نپردازي تنبيه خواهي شد، تو را سر جايت مي نشانم». بر روي خواسته هايتان پافشاري کنيد و مصالحه نکنيد هر چند کودک با ترفندهاي خود حس ترحم شما را برانگيزد. بعضي کودکان با گريه کردن و اظهار عجز نمودن، عصبانيت و داد و بيداد کردن و يا با اظهار بي تفاوتي نسبت به خواسته شما واکنش نشان مي دهند شما با صبر و آرامش و بدون عصبانيت روي درخواست خود پايدار باشيد. عصبانيت شما نشان از عقب نشيني شما دارد.

۷- معلمين بايد هميار شما در مدرسه باشند: تکليف درسي حلقه ارتباطي بين خانه و مدرسه است. در مواردي مشکلات تکليف درسي فرزندان تان را مي توان با يک تلاش هماهنگ شده بين شما و معلم او حل کرد. معلمان خوب علاقمندند تا از مشکلات شاگردان شان اطلاع داشته باشند و نمي خواهند بي خبر باقي بمانند. معلمان نظرات شما را با اشتياق مي پذيرند و از تبادل اطلاعات و ايده ها استقبال مي کنند. اگر کودک تکاليف درسي اش را انجام ندهد با معلم او تماس بگيريد. ممکن است کودک در کلاس درس ناتواني در يادگيري يا حواس پرتي داشته باشد. اگر فرزندتان تکاليف درسي اش را به منزل نمي آورد با معملش تماس بگيريد. از معلمان فرزندتان خواهش کنيد که کليه تکاليف درسي را در يک جدول با تاريخ براي شما بنويسند. اگر فرزندتان تکاليف درسي اش را به اتمام نمي رساند با معلمش تماس بگيريد و با وي مشورت کنيد. اگر فرزندتان تکاليف درسي اش را سر هم بندي مي کند يا در انجام تکاليفش عادت هاي نادرستي دارد، با معلمش تماس بگيريد. کودک بايد مطمئن شود که شما با معلمش هماهنگ هستيد و معلم از شما خواسته که در اين زمينه به وي کمک کنيد.

۸- مهارت هاي مطالعه:

الف) نکاتي در مورد خواندن: يکي از مهم ترين کارهايي که مي توانيد انجام دهيد تا فرزندان تان را به خواندن تشويق کنيد آن است که خود شما هم اهل مطالعه باشيد. وقتي بچه ها در حالتي بزرگ شوند که ببينند والدين شان از مطالعه لذت مي برند، آن ها هم بطور طبيعي در اين زمينه کنجکاوي هايي نشان مي دهند. به همين دليل مواد خواندني و کتابخانه هم چون وسايل ديگر مثل تلويزيون بايد در منزل شما وجود داشته باشد و محيط مناسب مطالعه را فراهم کنيد. از زماني که فرزندتان کوچک است براي وي کتاب خواندن را شروع کنيد و تا زماني که ميل دارد اين کار را ادامه دهيد. وقتي فرزندتان با صداي بلند چيزي را مي خواند به آن ها گوش کنيد. اين کار براي وي لذت بخش است و مهارت هاي خواندن را تقويت مي کند. بصورت منظم با فرزندان تان به کتابخانه سري بزنيد. در آن جا کتاب هاي خواندني بسياري براي تمام گروه هاي سني وجود دارد. براي وي کارت عضويت کتابخانه تهيه کنيد تا وي بتواند مستقلاْ از کتابخانه استفاده کند. براي کودک يک کتابخانه مخصوص خودش تهيه کنيد تا کتاب هايش را در آن نگهداري کند. براي فرزندان آبونمان يک مجله در سن خودش و به آن چه علاقه دارد هديه کنيد. تلويزيون را خاموش کنيد و با هم به مطالعه بپردازيد. يک ساعت مطالعه پاياني خوشايند و آرامبخشي براي يک روز کاري است.
 
ب) خوب خواندن: خوب خواندن شيوه اي است که به فرزندتان کمک مي کند تا به وسيله افزايش مهارت هاي درک مطالب نوشته شده و مطالب شنيداري، کتابخوان هاي بهتري شوند. يک جلسه خوب خواندن فقط حدود پانزده دقيقه طول مي کشد. براي فرزندتان به مدت پنج دقيقه با صداي بلند کتاب بخوانيد و کلمات را با دقت و به روشني تلفظ کنيد. وقتي فرزندتان کتاب مي خواند به او گوش کنيد. از فرزند بخواهيد که ادامه همان کتاب را با صداي بلند بخواند. به وي يادآوري کنيد بصورت شمرده و داراي معنا بخواند، اگر لغتي را اشتباه ادا کند اورا متوقف نکنيد. آن را يادداشت کرده و بعداً تذکر دهيد. در مورد آن چه که کودک خواند، از او سئوال هايي بپرسيد، گوش کردن و خواندن او را آزمايش کنيد. در مورد پاسخ هايش با او صحبت کنيد و نظرتان را در مورد پاسخ ها بيان کنيد. روش خوب خواندن و پرورش مهارت هاي خواندن يک روش سرگرم کننده اي براي مطالعه جمعي است. از مطالبي که مورد علاقه کودک است شروع کنيد.

ج) نکاتي در مورد آماده شدن براي ديکته نويسي: از فرزندتان بخواهيد که لغات جديد درسي را روي يک کارت بنويسد. لغات را بدقت نگاه کند و بخواند. کارت را پشت رو بگذارد و با صداي بلند بخواند و برگرداند که ببيند درست خوانده يا خير. لغات را در يک جمله بکار ببرد. بعد آن لغات را به فرزندتان ديکته بگوييد، وقت کافي در اختيارش قرار دهيد تا کلمات را بنويسد. لغات غلط نوشته را جدا روي يک کارت ديگر بنويسد تا چندين بار آن ها را تمرين کند. يک روش جالب استفاده از ضبط صوت است که کودک لغات را بطور صحيح مي خواند و هجي مي کند بعد نوار را از اول بگذارد و خودش ديکته بنويسد.

د) چگونه مي توان به برنامه ريزي بلند مدت مطالب غيردرسي کمک کرد: علاوه بر تکاليف درسي متداول روزانه، به بچه ها تکاليف درسي بلند مدت مثل گزارش نويسي، خلاصه کردن کتاب و آماده شدن براي امتحان هم واگذار مي شود. اين تکاليف بلند مدت معمولاً بچه ها را سردرگم مي کند و نمي دانند که وقت شان را چگونه تنظيم کنند. تکليف را به گام هاي ساده تر تقسيم کنيد و مراحل و تاريخ هاي تکميل هر يک را روي برگ برنامه ريزي بلند مدت بنويسيد. ميزان دخالت شما در کمک به فرزندان تان براي سازمان دادن برنامه هاي بلند مدت، به سن آن ها و درجه موفقيت شان در انجام کار به صورت مستقل بستگي دارد.

گام هاي نوشتن يک گزارش را مشخص کنيد:

۱- موضوع مناسب انتخاب کنيد.
۲- در جهت کشف موضوعات مختلف درباره آن مطلب از منابع مختلف استفاده کنيد.
۳- تعيين کنيد به چه سئوال هايي درباره موضوع مورد نظرتان بايد پاسخ دهيد.
۴- در زمينه موضوع يادداشت هايي تهيه کنيد.
۵- خلاصه اي از رئوس مطالب گزارش تهيه کنيد.
۶- در مورد موضوع يک پيش نويس تهيه کنيد. ميزان دقت آن را کنترل کنيد و تصحيحات لازم را انجام دهيد.
۷- نسخه نهايي گزارش را بنويسيد.

ه) چگونه به فرزندتان کمک کنيد تا براي امتحان درس بخواند.
قسمت اول: قبل از آن که فرزندتان درس خواندن را شروع کند به وي برنامه ريزي را آموزش دهيد.
۱- تعيين کنيد که امتحان شامل چه موادي است. مثل فصل هايي از کتاب، يادداشت هاي کلاس، تکاليف گذشته، امتحانات يا آزمايش هاي کوتاه در گذشته.
۲- تمام موادي را که بايد مطالعه شوند سازمان دهيد.
۳- برنامه ريزي زماني را براي هر مورد از موادي که بايد مطالعه شود انجام دهيد مثلاً براي هر فصل چند ساعت مطالعه بايد مشخص گردد.

قسمت دوم: چگونه کتاب درسي را مطالعه کنيم.
۱- فصل را بصورت اجمالي مرور کنيد: اين مرحله شامل عناوين، کليه عکس ها، جدول ها و نمودارها، سئوال هايي که در هر فصل آمده و خلاصه آن فصل را بخوانند.
۲- دوباره تمام فصل را بطور کامل بخوانيد و هنگام مطالعه مطالب مهم را يادداشت و خلاصه برداري کنيد.
۳- فصل را دوره کنيد و يادداشت ها را دوباره نگاه کنيد و سئوالات آخر درس را جواب دهيد.
۴- تکاليف درسي و يادداشت هاي کلاس را دوره کنيد.
۵- سئوال هاي مربوط به درس و آزمايش ها و امتحان هاي گذشته را دوره کنيد.
۶- نمونه سئوال هاي امتحاني را تهيه و مطالعه کنيد.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 27173 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse