مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3786   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/2/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (3)

ابوذرعه اردبیلی:
سمعانی در كتاب الانساب او را بنام «عبدالوهاب بن محمد ایوب اردبیلی» معرفی كرده و گفته است كه او شیخ و زاهد بود و روز یكشنبه پنجم ماه رجب سال 415 هجری در فارس رحلت نمود.شرف الدین اردبیلی :
مؤلف تاریخ اردبیل و دانشمندان می نویسد كه "شرف الدین ابی شرف الدین ابوعبدالله اردبیلی" از علمای كثیر الزهد و ریاضت كش و با صفا بود در قرن هفتم هجری می زیست و در سمیساطیه مصر متوطن گشت او از شاگردان "برهان الدین موصلی" بود و از فضل و دانش بهره كافی داشت و جمع زیادی نیز از محضر او استفاده می كردند. وفاتش درچهارم ماه محرم 675 هجری اتفاق افتاد و دركنار مرقد استادش كه مجاور قبر "صهیب رومی" بود ، مدفون گردید.

جمال الدین یوسف ابراهیم اردبیلی:
جمال الدین یوسف بن امام عزا الدین ابراهیم اردبیل هم از دانشمندان این ولایت است كه در مذهب شافعی از فضلای والا مقام بشمار می آید او در قرن ششم هجری زندگی می نمود. كتاب معروفی بنام «الانوارلاعمال الابرار» در فقه شافعی تصنیف كرده كه مورد علاقه علمای بعد از وی بوده است جمال الدین در سال 799 هجری دعوت حق را لبیك گفته و كتاب الانوار او در سنوات اخیر و من جمله سالهای 1310 و 1328 به چاپ رسیده است.

صدرالدین موسی :
فرزند ارشد شیخ صفی الدین و جانشین وی در ارشاد خلایق بوده است درسال 704 هجری ،كه چهار سال از رحلت جدش "شیخ زاهد گیلانی" می گذشت در روز عید فطر پا به عرصه هستی گذاشت و31 سال درخدمت پدر بزیست و 59 سال بعد از وی نیز صاحب خرقه و سجاده وی گردید به سال 794 دراردبیل درگذشت و دركنار قبر پدرش به خاك سپرده شد اولین بنای بقعه اصلی شیخ صفی الدین كه گنبد الله الله است به دستور وی ساخته شد زاهدی عالم و عابدی فاضل بود علوم دینی و تفسیر قرآن تدریس می كرد او سالك مجاهد بود و مكاشفت داشت صفات ظاهری اوحكایت ازسیرت روحانی وی می كرد مردی دارای فراست وصاحب كرامت بود و در امر شریعت و طریقت استقامت می نمود و از بس كه علو همت و جوانمردی داشت و اطعام فقراء و مساكین می كرد به خلیل عجم لقب یافته بود.

ابوالفرج ابن عبدالرحمن اردبیلی :
درقرن ششم هجری می زیسته وحوالی سال 550 درگذشته است گویا درطب بویژه خواص گیاهان اطلاعات وسیعی داشته و ابوحامد اندلسی در سفر خود به اردبیل كه از كوه سبلان نیز دیدن كرده ، با وی ملاقات نموده است. نوشته اند كه در این دیدار نوع گیاهان سبلان نیز موضوع گفتگو بین آنها قرار گرفته است.

ابی الفرج اردبیلی:
«نورالدین فرج بن محمد ابن ابی الفرج اردبیلی» از اردبیل برخاسته و پس از تحصیل مقدمات به دمشق رفته ودر «ظاهریه البرانیه» بتدریس اشتغال یافته است .ابی الفرج ظهر روز دوشنبه 749 در جار وخیه به مرض طاعون در گذشت .

ابن بزار اردبیلی:
مؤلف كتاب معروف صفوه الصفا است كه به قول دانشمندان معاصر، یگانه مرجع مورخان در باب شیخ صفی الدین و پدران اوست نام او درویش توكلی و پدرش اسماعیل بن محمد اردبیلی است. در قرن هشتم هجری می زیسته و از مریدان شیخ صدرالدین موسی فرزند و جانشین شیخ صفی الدین بوده است. كتاب خود را به تشویق مرشد به نام اسس المواهب السنیه فی مناقب الصفویه است. تاریخ تحریر این كتاب 759 ه.ق یعنی 24 سال بعد از فوت شیخ صفی الدین بوده است. كتاب دیگری به نام مكشف القلوب نیز بدو نسبت داده شده است.

الهی اردبیلی:
«كمال الدین حسین بن خواجه شرف الدین عبدالحق» متخلص به «الهی» در سال 870 هجری در اردبیل دیده به جهان گشود پس از تحصیل مقدمات، با مساعدت سلطان حیدرصفوی به شیراز و خراسان سفر كرد مدتی نیز در هرات به ندیمی امیر علی شیرنوائی و شاهزاده غریب میرزا ولد سلطان میرزا گذراند و پس از درگذشت این شاهزاده به آذربایجان مراجعت كرد او پس از بازگشت به اردبیل در حظیره شیخ صفی الدین قدس سره بتدریس و تعلیم علوم مختلف پرداخت و سرانجام در سال 940 هجری، كه بیش از هفتاد سال داشت در این شهر بدرود و در آنجا دفن گردید. الهی دانشمند والا مقامی بوده كه بیش از سی جلد كتاب و رسائل و تعلیقات و حواشی به زبانهای فارسی و عربی و تركی نوشته و اول كسی در تاریخ ایران است كه در مذهب تشیع بزبان فارسی كتاب شرعیات به رشته تحریر در آورده است.

ام كلثوم اردبیلی:
 در كتاب «الضوئ الانع لاهل قرن التاسع» از بانویی بنام «ام كلثوم بنت البرهان ابراهیم بن احمد بن محمد بن احمد اردبیلی المكی» سخن بمیان آمده والسخاوی در حالات وی نوشته است كه الفارسی او را بانویی با تدین و خیر گفته است مرگ ام كلثوم در ماه شوال 814 در مكه رخ داده و در المعلاه دفن شده است .

اسماعیل اردبیلی:
 از دانشمندان قرن هشتم هجری است.

ابراهیم بن محمد اردبیلی:
 از دانشمندان اسلامی در مذهب شافعی بوده است بعداز حج سنه 864 در اول سال  865هجری به قاهره رفته و چندین ماه در آنجا اقامت كرده است.

سعدی اردبیلی:
 طبیب بوده و در قرن نهم هجری به حذاقت در طبابت شهرت داشته است.

سامی اردبیلی:
«سام میرزا» فرزند شاه اسماعیل اول روز سه شنبه 21شعبان 923متولد شد در ایام جوانی علیه سلطنت برادرش شاه طهماسب اول، عصیان كرد و به هندوستان رفت سام میرزا مرد ادیبی بود و شعر نیز می سرود او در سال 967 دیوانی بعنوان «تحفه سامی» جمع كرده است و نوشته اند كه حاوی احوال 6664 نفر از شعرای معاصر وی می باشد .

محمد بن احمد
مولی ابوالصلاح تقی الدین محمد بن احمد بن محمد (مقدس) اردبیلی.مرحوم محقق اردبیلی حاشیه شرح تجرید قوشجی را به تاریخ 986 به نام وی نگاشته است.

ثانی صفوی:
مولف كتاب سخنوران آذربایجان آن عده از سلاطین و شاهزادگان و بزرگان صفوی را كه ذوق ادبی داشته و اشعاری سروده اند در عداد ادبای اردبیلی نوشته است و شاه عباس دوم از جمله آنها می باشد او پسر شاه صفی است و شهرت ادبش «ثانی» بوده است بسال 1024 هجری در قزوین تولد یافته و بعد از سی و شش سال بهار زندگی در خسرو آباد مغان در گذشته است و در جوار حضرت معصومه (ع) در قم دفن شده است ثانی علاوه بر امر شعر در امر حساب و محاسبات نیز ورود كامل داشته است.

محقق اردبیلی:
میرزا محمد اردبیلی، وی از اردبیل است در کاشان اقامت گزیده و مشهور به «محقق» است از عرفا و تلامیذ قاضی اسدالله قهپانی عارف بوده قاضی اسدالله به تاریخ 1048 فوت شده محقق کتابهایی از خود به یادگار گذاشته که از آنها است:
تذکره العارفین، ریاض العارفین، منهاج السالکین

ملا محمد باقر اردبیلی
در جلد 5 فهرست کتابخانه مجلس شورای ملی می نویسد:« برهان شفاء» این نسخه در 1067 به خط شکسته نستعلیق محمد هاشم دامغانی در اصفهان برای ملا محمد باقر اردبیلی نوشته شده. کاتب در پایان نسخه خاطر نشان ساخته حسب فرموده آخوندی فهامی و علامی ملامحمد باقر نوشته شد.

فائض اردبیلی
ملاحیدر علی خلف مسیح الله اردبیلی معروف به « فائض» در قرن یازدهم هجری می زیسته و به سال 1081 بدرود زندگی گفته است.

محمد بن علی اردبیلی
متوفای 1101، عالم متتبع خبیر و فاضل کامل بصیر، در علم رجال مهارت کامل داشته به ویژه در تمییز مشترکات یگانه عصر خویش بوده، قسمتی از دوران تحصیل را در اصفهان گذرانید و از علامه مجلسی صاحب بحارالانوار کسب علم نموده است

مولانا نظام الدین
ابن مولی احمد اردبیلی. متوفای 1150 وی در صرف و نحو کتابهایی نگاشته از آنهاست:
1- شرح شواهدالبهجةالمرضیه
2- شرح شواهد التصریف
3- شرح شواهد شرح العوامل
4- شرح شواهد قطرالندی
5- جامع الشواهد.

میر علینقی اردبیلی
متوفای 1135 از دانشمندان قرون دوازدهم بوده در مشهد مقدس به نشر علوم و ترویج فنون اشتغال داشته و در آنجا مدفون است.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.9 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2816 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse