مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3773   بازدید    تاریخ درج مطلب  27/2/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (4)

حاج میرزا یوسف
مجتهد اردبیل، به سال 1271 در شهر اردبیل دیده به دنیا گشوده، مقدمات را با برادران ارشد خود در محضر درس والد خود ( حاج میرزا محسن) به پایان رسانید، و به فراگرفتن متون آغاز نمود در 25 محرم 1294 پدر را از دست داد به سال 1297 جنازه اش را به کربلا حمل و در صحن شریف دفن نمود و به نجف مشرف گردید.سید محمد تقی
مفتی الشیعه بن سید مرتضی خلخالی، وی در نجف به تاریخ 1282 متولد و با والد خویش به ایران آمد، در اردبیل متوطن گردید. مقدمات را در اردبیل از آخوند ملاحمید و هیئت و قسمتی از ادبیات را از شمس الحکمای معروف فراگرفت، و در فقه و اصول از محضر والد خویش سید مرتضی و آیت الله حاج میر صالح مجتهد« جد انواریها» استفاده نمود

مولی علینقی اردبیلی
مولی علینقی بن میرزا بابا اردبیلی، به حسب ظاهر از تلامیذ سید محمد مجاهد صاحب «مناهل» است کتاب مراحل الوصول الی علم الاصول از تالیفات اوست صاحب الذریعه جلد دوم کتاب را که در بحث عام و خاص بوده به خط خود مولف ملاحظه فرموده. کتاب مزبور را به تاریخ 1238 به پایان رسانیده است.

حکیم میرزا محمد اردبیلی
در قرن یازدهم هجری می زیسته و از حکما و ادبای آن قرن به شمار می آمده است.صائب در اردبیل با وی ملاقات کرده و بنا به نوشته دانشمندان آذربایجان چهارده بیت از اشعار او را دربیاض خود نقل نموده است.

محمد حسن
ابن محمد علی موسوی اردبیلی نجفی، وی فقیه و اصولی و از تلامیذ سید کاظم یزدی و دیگران است. به سال 1278 در اردبیل متولد و نشو نمود. مقدمات را از فضلای اردبیل فراگرفته سپس رهسپار نجف گردید، و در آنجا فوت کرد،  و در وادی السلام مدفون است. از آثار وی تقریرات در اصول و فروع است.میرزا عبدالله:
آخوند میرزاعبدالله بن ملا آقاجان اردبیلی، وی نسخۀ مفاتیح الاصول سید محمد مجاهد ( فرزند صاحب ریاض و دخترزادۀ استاد اکبر وحید بهبهانی ) را در سال 1261 مقابله نموده است.

شیخ عبدالله سمرینی:
یکی از افاضل بلکه از مجتهدین اردبیل است. در اردبیل به تدریس سطح عالی مشغول بوده، مقدمات را در بادکوبه و سطوح عالیه را در مشهد به پایان رسانده، و اسفار را در محضر دانشمند بزرگ حاج فاضل مدرس (در مشهد) به مرتبه کمال رسانیده، پس از استاد، مدرس حکمت شده و به اردبیل مراجعت نموده پس از یک سال تقریباً برای تکمیل مراتب علمیه به نجف اشرف رهسپار گشته، در محضر اساتید وقت مانند شریعت اصفهانی و سایر علمای اعلام کسب فیض نموده بعد از هشت سال اقامت در نجف به وطن بازگشته و در اردبیل مشغول تدریس و معروف به «حکمی» گردیده و مجهول القدر واقع شده است. در جنگ بین المللی دوم هنگام ورود متفقین   ( شوری- انگلیسی – امریکا ) به ایران محض احساس ورود روسها از مرز اردبیل چنین گفت:« خدایا دیدار آنها را به این بنده حقیر قسمت نفرما» پس از سه روز به رحمت ایزدی پیوست.(در سال 1361ق).
یکی از خصایص وی مطلّقه ساختن زنی که مردش غائب و بی خبر و اثر است بوده چند زن را به رأی و فتوی خود طلاق داده و از این لحاظ نیز در اردبیل مخالف زیادی پیدا کرده است.

شیخ باكیر اردبیلی:
 مولف تاریخ اردبیل ودانشمندان از او بعنوان یكی از صوفیان والا مقام «سلسله قادریه» یاد كرده است كه در حلب سكونت داشته و با شیخ محمد كواكبی كه در قرن یازده هجری می زیسته است مأنوس بوده است .

بزمی اردبیلی:
از شعرای بلند پایه قرن دهم هجری است كه از اردبیل برخاسته و بیشتر عمر خود را بسیاحت و تجارت گذرانیده است مدتی در هند سكونت گزیده و از آن دیار بقصد ادای وظیفه دینی به حج رفته است.

حسین بن موسی اردبیلی:
در اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم هجری می زیسته و معاصر شیخ بهائی بوده است او را فقیه و فاضل و صالح نوشته و آورده اند كه قستمی از عمر خود را در استر آباد یعنی گرگان گذرانیده است.

ذكری اردبیلی:
نام او جزو شعرای قرن سیزهم ثبت شده و مولف دانشمندان آذربایجان اشاره كرده است كه اشعار او بزبان تركی بوده است.

حکیم الهی اردبیلی :
عبد المناف بن صفر علی حكیم الهی از دانشمندان بزرگ اردبیل است گرچه او خود را با عنوان "ملا" معرفی می كند ولی در كسوت ملائی كه در عصر ما عبا و عمامه مظهر آن است ، نبوده و مثل تجار و اعیان شهر لباس می پوشیده است در علوم قدیمه ، به ویژه حكمت اطلاعات وسیعی داشته و در مباحث مختلف تصنیفهائی ازخود به جای گذاشته است كه برخی از آنها مثل "مقامات ابن صفار حكیم الهی اردبیلی" و"كشف المعارف" بچاپ رسیده است مقامات ابن صفار به طرز مثنوی است و در سال 1323 هجری قمری در چاپخانه احمدی اردبیل به چاپ رسیده ولی كتاب "كشف المعارف" در ماه صفر 1324 هجری قمری چاپ شده است.

محمد بن حمزه ننه کرانی :
از دانشمندان متاخر است كه از قریه ننه كران سه فرسخی شمال غربی اردبیل برخاسته و در نجف اشرف از محضر درس مرحومین ممقانی و شربیانی استفاده كرده است صاحب الذریعه نوشته است كه سید میر محمد بن حمزه الموسوی ننه کرانی كتابی دارد كه از سه مجموعه تشكیل یافته است مجموعه اول در 378 صفحه درسه موضوع : دربعضی نوادر و قصص و حكایات عبرت آمیز ، در توحید و امامت ، در فضائل اهل بیت وتاریخ آنها. مجموعه دوم: درنصایح ومواعظ وفضائل. مجموعه سوم در انساب بعضی سادات كه نسبت به مجموعه اول كوچكتر و در یك صفحه است وی در سال 1364 قمری درگذشته است.

جنونی اردبیلی :
از سخنوران قرن دوازدهم هجری است. مردی ادیب وشاعر بوده و در غزل و ترجیع بند و قصیده و رباعیات مولفاتی قابل تحسینی داشته است. در سال 1107 از گفته های خود دیوانی تنظیم نموده كه بنا به نوشته الذریعه حاوی 3254 بیت شعر می باشد و مولف الذریعه آن دیوان را ، منضم به یك جنگ نامه تركی دركتابخانه "سلطان القرائی" در تبریز دیده است.
94- میرزا احمد اردبیلی:
وی عالم فاضل صاحب  تقوی و ورع و مرد بزرگواری بوده ولادتش به سال 1290. مقدمات و سطوح را از برادرش عالم فضل مولی علی فرا گرفته، سپس در تاریخ 1313 به تهران مهاجرت و از  علامه میرزا محمد تقی گرگانی و دیگر اساتید عصر استفاده نموده، و در سال 1316 رهسپلر نجف اشرف گشته، و از تلامیذ آیت الله آخوند خراسانی  و شیخ الشریعة و از دوستان قدیمی و همدرسان صاحب الذریعه بوده است. بعد از تكمیل مراتب علمیه در 1326 به اردبیل بازگشته و از آنجا به مكه مشرف، و به اردبیل مراجعت نمود.وی در مسجد ملاهادی اقامت جماعت و ترویج دین می نمود و مهر و امضای او در اسناد املاك و غیره پیش دولت اعتبار داشته.
او در فقه و تاریخ كتابهایی نوشته، مانند:
غنائم الدهر و احكام الاسبوع والشهر.
تنزیه العلل فی احكام الخلل
تكمله العارفین.
مزارات فی مكه و شام.
وی در سال 1350 وفات نموده و جنازه اش توسط فرزندش حسن آقا فقیه در 1375 به نجف اشرف نقل گردیده.

میرزا اسحاق:
ابن محمد كاظم بن رجب علی بن محمد حسین اردبیلی ، عالم ادیب، و مولف  بوده در آخر كتابش «حدائق ناصری» ترجمه اش را چنین نگاشته:
در اول ربیع الاول 1233 متولد شده ، پدرش در اوان مراجعت از مكه بین مدینه و شام به سال 1241 فوت شده، و در زیر نظر عموی و سلطانی «قاسم خان» تربیت شده، عمویش به سال 1246 درگذشته،  سپس عموی بزرگش حاج محمد حسن متولی   اوقاف جدش حاج رجب علی تربیت وی را به عهده گرفته،  تا اینكه وی نیز به تاریخ 1246 فوت نموده.
و (حدائق ناصری) روز دوشنبه ج2/1295 پایان پذیرفته. پسرش میرزا یوسف صدرالعلماء نزیل نجف، تاریخ وفات پدر را سوم محرم الحرام 1306 تعیین نموده.
كتاب مزبور سه مجلد بزرگ است، پیش صدرالعلماء موجود بوده و  صاحب الذریعه آن را ملاحظه نموده است.
و كتاب دیگری به اسم « كلیات مجنون عامری» پیش از سال 1295، نوشته است.
پس از انجام مناسك حج در مدینه روز غدیر 1372 مرحوم شد.

شیخ حبیب اردیموسی :
از فقهای بزرگ نیمه اول قرن چهاردهم هجری است از قریه ایردیموسی ، درجوار قریه سرعین برخاسته و بر اثر تلاش وپشتكار ، از بزرگان فضلاء حوزه علمیه نجف گشته است در حوزه درسی آخوند خراسانی از برگزیده ترین دانشجویان به شمار می آمده و مراتب فضل وكمالات وی مورد مدح وستایش معاصرینش بوده است خود رساله عملیه داشته و مقلدین زیادی در عراق پیداكرده است تا آخر عمرش درنجف مانده و در آنجا درگذشته است تاریخ ولادت و وفاتش معلوم نیست ولی دوره شهرت و معروفیتش در ثلث دوم قرن چهاردهم هجری بوده است. به زعم برخی از علما كتاب معروف "حاشیه بر مكاسب شیخ انصاری" كه منتسب به مرحوم آسید كاظم طباطبا ئی است تالیف شادروان آشیخ حبیب می باشد و او این كتاب را با مرحوم طباطبائی تالیف كرده است ولی بعداً كتاب به نام خود طباطبائی معروف گشته است.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2817 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse