مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3531   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/3/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (5)

سید باقر بن میر حبیب الله اردبیلی:
وی مقدمات و سطوح را در اردبیل فراگرفته و در حدود 1318 به نجف اشرف رهسپار و از محضر اساتید عظام بهره مند گردیده بعد از تكمیل مراتب علمیه  از استادش آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی تحصیل اجازه كرده و در سال 1330 با خانواده به اردبیل مراجعت نموده از قضا در اثناء سفر، اجل حتمی درك و در كرمانشاه فوت نموده و در آنجا از طرف علماء و طبقات مختلفه تشییع با شكوهی شده بعد از رسومات تجهیز و دفن ، میرزا مسیح دوده رانی كه از تلامیذ آم مرحوم بوده خانواده مصیبت  زده را به اردبیل آورده است. مرحوم میر حبیب پدر پیر و افتاده كه سالهایی انتظار خدمات پسر را به عالم اسلام داشته محض اطلاع از خبر ناگوار فرزند، بی اختیار غش می نماید. مخفی نماند صاحب ترجمه در میان اهل فضل و دانش معروف به فضل و ورع بوده و تالیفاتی نیز داشته كه متاسفانه از دست رفته است.حاج میرزا جواد:
ابن حاج صادق اردبیلی، وی یكی از فقهای اردبیل است دوره تحصیلات را در نجف اشرف پیش اساتید وقت به پایان رسانده، و از تلامیذ سید حسین كوه كمری به شمار می رفته است.
بگفته میرزا علی اكبر مجتهد اردبیلی بیشتر تقریرات استاد را نوشته، سپس به اردبیل مراجعت، و در آنجا به وظایف شرعیه قیام نموده، به تاریخ 1303 در اردبیل درگذشته و در نجف اشرف مدفون است.

شیخ حبیب الله:
ایردی موسی اردبیلی، وی یكی از ستارگان فضل، و دانش عصر اخیر است. به گفته جمعی از معاصرین، اصولی كامل، فقیه ماهر متتبع باهر، استاد مسلم و از تلامیذ آیت الله شیخ محمد كاظم خراسانی بوده و حاشیه بر رسائل شیخ انصاری –ره- نگاشته در اواخر زندگی سكته ناقصه نموده و از تدریس بازماند، پس از چندی درگذشت، و در وادی السلام دفن گردید.میر حبیب الله:
میر حبیب الله از علمای سرشناس اردبیل و در زهد و تقوی كم نظیر و ضرب المثل بوده.  سطوح را در اردبیل  به پایان رسانیده و سپس به نجف مسافرت نموده و از ایتین ورعین شیخ محمد طه نجف، و  شیخ زین العابدین مرندی استفاده نموده یكی از اوصاف پسندیده مرحوم میر حبیب صفت جود و سخای او بوده، خودش به زندگی ساده و بی آلایش ادامه می داد  و هر سال مقداری از اموال  خود را صرف فقرا و مساكین می نمود، و كفیل مخارج خانواده های متعدد از یتامی و ارامل بوده به واسطه همین عملهای مثبت و نیك محبوب و معظم لدی الكل بوده همواره در اقامه وظایف دینی عملا كوشا و در ترویج و ترغیب اهالی اهتمام خاصی داشته، مسجد وی در راه «كلخوران» معروف به مسجد میر حبیب الله می باشد. وی در 12 شهر صیام  1352 در 90 سالگی درگذشت.

سید حسن اردبیلی:
از معاصرین شیخ مرتضی انصاری است. بعد از شیخ درگذشته است. سال وفات شیخ  «ره» 1281 بوده. مرحوم علیاری بعضی از كتابهای وی را از ولی صغارش استعاره گرفته، و بعضی از تملكات كتبی وی را صاحب الذریعه دیده است.

سید حسین عاملی اردبیلی:
سید محققین و سند مدقتین ابن سبد ضیاءالدین  ابی تراب حسن بن سیدابی جعفر محمد، موسوی کرکی، عاملی، نزیل اردبیل معروف به آمیر سید حسین مجتهد از القاب وی خاتم المجتهدین است. در میان عربها به فصاحت و بلاغت معروف بوده، و از خال خویش شیخ عبدالعالی پسر محقق ثانی در جمیع مراتب و فنون بالاتر بوده است به امر شریفش سجلات ارقام، و دفاتر احکام را می نوشته اند. آثار علمی و ارج دار او شخصیت علمی وی را می رساند تصانیف معتبره و رسائل نفیسه او را در تراجم قید کرده اند به برخی از آنها اشاره می شود:
1- کتاب دفع المنافاة عن التفضیل و المساوات، در شأن علی(ع) بالنسبة بسائراهل بیت (ع).
2- کتاب رفع البدعة فی حل المتعة.
3- کتاب نفحات القدسیه فی اجوبة المسائل الطبریة.
4- کتاب سیادة الاشراف. در این کتاب ثابت کرده کسی که از طرف مادر به هاشم منتسب است سید است و این قول موافق سید مرتضی علم الهدی است که در فقه مطرح شده.
5- رساله در وجود عینی نماز جمعه.
6- رسالۀ طهماسبیه در امامت .
7- رساله در جواب کسی که از نجاست اهل خلاف سؤال نموده است.
8- رساله دعامة الخلاف.
9- رساله در تعیین قاتل خلیفۀ ثانی.
10- رساله در توحید.
11- رساله در تحقیق معنای سید و سیادت.
12- کتاب التبصرة.
13- کتاب التذکرة.
14- کتاب الاقتصاد همۀ اینها را در اعتقادات حقه نگاشته.
15- کتاب صحیفة الامان در ادعیه .
16- کتاب شرح الشرائع. پایان کتاب به سال 959 است. ریاض می نگارد:«مجلد طهارة را در اردبیل ملاحظه نموده».
17- کتاب الطهارة.
18- شرح روضۀ کافی.
19- تعلیقات بر صحیفه کامله و عیون الاخبار، و جز اینها نیز رسائل و تصنیفاتی دارد.
از برای وی کرامات عالیه و مقامات سامیه نقل شده رجوع شود به روضات الجنات و ریاض العلما و أمل الآمل و کتب تراجم.

حمدالله اردبیلی:
از فضلای قرن دهم هجری است. نوشته اند که مردی به غایت متبحّر و متفرد بوده در علوّ فضیلت و ادراک و جامعیّت بین اقران و امثال مقام والایی داشته است. مدتی در شیراز می زیسته و «تقی الدین» در تذکرۀ « عرفات العاشقین» گفته است که قبل از سال 1000 هجری او را در آن شهر ملاقات کرده است.
حمدالله اشعار خوبی می سروده است.

حضرات آیات آقا سید مرتضی و فرزندان مجتهد ایشان :
یكی از مكانهای قبور مطهره ای كه باید مورد توجه واقع گردد مكانی در كنار مسجد جمعه اردبیل می باشد كه سابقاً به مقبره العلماءشهرت داسته  واكنون از آنهمه آثار علماءوبزرگان دینی وعلمی وفرهنگی تنها قبور مطهره حضرات آیت الله آقاسید مرتضی خلخالی كه از فقهاءوعلماءبه نام نیمه دوم قرن سیزدهم ودو دهه نیمه اول قرن چهارده بوده ومتوفی به سال 1317هجری  قمری می باشد وفرزندان بزرگوارش آیت الله سید احمد مرتضوی متوفی به سال 1357هجری قمری وآیت الله سید محمد تقی مفتی الشیعه متوفی به سال 1361هجری قمری وآیت الله سید موسی خلخالی اردبیلی متوفی به سال 1368 هجری قمری ،كسدیگری شناخته نیست جزآنكه مسلم است قبر شریف مرحوم آیت الله شیخ ستار اردبیلی متوفی به سال 1336هجری قمری نیز در این مجموعه جای گرفته اخیراًتوسط آیت الله آقاسید محمد مفتی الشیعه نجل مرحوم آیت الله آقاسید محمد تقی مفتی الشیعه قبه ای برمزار این بزرگواران احداث گردیده كه مسلماًنیازمند توسعه ومرمت وتعریف به عموم می باشد.

آیت الله العلماء صدوقی:
كی از علما ءتاثیر گذار از نظر دینی وفرهنگی در قرن چهاردهم هجری در خطه اردبیل مرحوم آیت الله شیخ عبدالعظیم صدوقی اردبیلی بوده كه به شیخ العلماءشهرت داشته ،فعالیتهای قرآنی ایشان وتألیفات عدیده اش كه بیش از چهل كتاب ورساله كوچك وبزرگ ایشان را شامل می شود زبانزد خاص وعام است ایشان به سال 1381 هجری قمری دارفانی را وداع گفته وقبر شریفش در قبذستان داش كسن می باشد در كنار مرقد مطهر ایشان قبر شریف یكی از علماء زاهد وعابد بزرگوار  اردبیل  مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شیخ عبدالله حمزه زاده قرار گرفته كه هر دو نیازمند توجه جدی واحداث ومرمت قبه ای مناسب ودر خور شأن  حضراتشان می باشد .

آیت الله آقا میرزا محمد علی اردبیلی:
حضرتش از اعاظم فقهاءوعلماءاردبیل بوده علاوه بر فقه در حكمت وفلسفه وعرفان نیز تبحر داشته  از برخی از بزرگان شنیده ام كه در خطه اردبیل عالمی به عظمت وجامعیت ایشان نبوده است به سال 1328 هجری قمری بدرود حیات گفته مزار شریفش در ورودی مسجد  جنت سرای بقعه حضرت شیخ سید صفی الدین اردبیلی می باشد ونیازمند توجه جدی ومرمت وتعریف آن به عموم می باشد .

آیت الله آقا میرحبیب الله موسوی كلخوران
این بزرگوار آیتی باهره در تقوی وسخاوت ودیانت وقداست بوده است از اولاد واحفادآقاسید حسین فقیه عاملی بوده وبه سال 1352 هجری قمری بدرود حیات گفته شجره كامل ایشان نزد حقیر موجود است قبر شریفش در قبرستان قاسمیه (ستار آباد)واقع است ونیازمند توجه جدی وتعمیر ومرمت می باشد.
علاوه بر این بزرگان كه به نظر می رسد برای مرحله اول بازسازی وتوجه دارای اولویت می باشند علماء وبزرگان زیادی در قبرستانها وخصوصاًدر قبرستان بهشت فاطمه مدفون هستند كه بصورت جدی باید در حفظ ومرمت وشناسایی آنان اقدام گردد

حمزۀ اردبیلی:
مؤلف دانشمندان آذربایجان به نقل از « نجوم السّما» آورده است که «مولانا حمزه» از حکمای معروف اردبیل بود در 1099 به معرض طاعون در گذشت و فراید و تعلیقاتی از او به یادگار ماند.

مولانا خان محمد اردبیلی:
از علامه مجلسی اجازه روایت داشته. جلد اول تهذیب را نزد علاّمه مجلسی خوانده، و ایشان در آخر جلد اول تهذیب اجازه ای به خط خودش برای او نوشته که صورت اجازه این است:
بسم الله الرحمن الرحیم انهاه المولی الفاضل، التقی الزکی، مولانا خان محمّد اردبیلی ایده الله سماعاً، و تحقیقاً فی مجالس، آخرها آخر اواسط شهر ذی القعدة الحرام، لسنة اثنین و سبعین و الف 1072 و اجزت له ان یروی عنی ما سمعه منی، و علی باسانیدی المتصله الی ارباب العصمة (ع) کتب الحاج محمّد باقر بن محمّد تقی.

مولی خداوردی اردبیلی:
وی در سال 1071 در مدرسۀ جدّه اصفهان به خط خود شرح اشارات را نوشته و بالای کتاب نوشته:«الحمدلله الذی وفقنا لاستشراح دقائق الشرح و اعاننا لاستصباح حقائقه» الخ. نسخه ای از این کتاب در نجف موجود بوده است.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2818 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse