مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4060   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/3/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (6)

شیخ ستاربن محسن اردبیلی :
وی عالم فاضل و جلیل بوده، از شیخ محمّد حسن مامقانی، و آخوند خراسانی و دیگر اساتید عصر خویش علوم را فراگرفته، پس از تکمیل مراتب علمیه به اردبیل برگشته ریاست دینیه برای وی در آنجا حاصل گردیده محل وثوق عامه و مورد اطمینان و از مراجع موجهین بوده به سال 1336 در گذشته است.سید شفیع اردبیلی:
فرزند سید فاضل خلخالی ، وی عالم و زاهد و ورع و تقی، محافظ بر اوقات صلوات و جماعات بوده. در اردبیل دیده به دنیا گشوده از محضر میرزا ابوالفضل آقا و سید احمد آقا استفاده کرده، و بیش از ده سال در مشهد از محاضر اساتید ارض اقدس بهره مند شده، سپس به نجف رهسپار و از آیات عظام مثل مرحوم نائینی و آقاضیاء عراقی، و سید ابوالحسن اصفهانی تحصیل علم نموده، تقریرات مباحث الفاظ و اصول عملیۀ آقاضیاء عراقی را نوشته، به مقتضای وصیت خود به کتابخانه مدرسه صدر وقف شده، و شرح اربعین حدیث نیز تألیف کرده است.
در ذی قعدةالحرام 1384 در گذشت، و در وادی السلام دفن گردید. وغیر از خود نیز برادری در اردبیل به نام سید علی مجدالاسلام داشت او هم بعد از فوتش به اندک زمانی درگذشت.
و ضمناً معلوم باشد که مرحوم سید شفیع فرزند سید فاضل معروف به «میر آقاجان» از نبیره های سید فاضل خلخالی می باشد.

عباس محسن زادۀ اردبیلی:
وی یکی از ارباب قلم و طرفدار مشروطیت در اردبیل بوده دورۀ زندگی خود را از تاریخ 1308 تا حدود 1329 نگاشته و در آن کتاب قیام و نهضت آقامیرزا علی اکبر آقا و غارت شاهسونها شهر اردبیل را و صورت تلگراف آخوند خراسانی را دربارۀ حمایت و جانبداری از مشروطیت به علمای اردبیل و همچنین تمرد ایلات مشکین، و شکست اردوی رشیدالملک، و جنگ حسینعلی خان گالش(طالش) با روسها در آستارا، و تشکیل انجمن ولایتی اردبیل به سال 1328ه.ق و مسلح شدن حضرت آیت الله آقا میرزا علی اکبر آقا بر علیه بالشویکها، و بسیاری از وقایع عصر خود را انصافاً بسی زیبا و جالب به قلم آورده که در خور تحسین و تقدیر است نام کتاب را «تاریخ محسنی و تاریخ زندگی من» نامیده و تا به حال مخطوط مانده است.شیخ عبدالظاهر اردبیلی:
ابن مهر علی اردبیلی، متوفای بعد از 1306 عالمی است فاضل با خط زیبای خد مقدمه واجب خوانساری را به تاریخ 1297ه نگاشته و رساله قضا و قدر ملا صدرا را در نجف اشرف به تاریخ 1300 نوشته است.

عبدالعظیم صدوقی:
شیخ العلما  شیخ عبدالعظیم صدوقی اردبیلی، متوفای 1381 از علمای معاصرین بود مردی ادیب و فاضل و جلیل و در مسجد سرچشمه اردبیل اقامه جماعت می نمود و به درس تفسیر می پرداخت و كسبه و تجار تفسیر او حاضر می شدند.
رسائل زیادی نوشته كه معرف مقام علمی وی می باشند تالیفاتش را در پشت جلد كتاب (ایمان صدق) تا 43 رساله و كتاب رسانیده. از آنهاست:
احسن الحدیث، اساس الایمان و اصول الدین، اصول دین حكمتی، باب النجاح در ولایت، براهین بهیة، تفسیر آیةالكرسی، تفسیر دعای صباح یا مفتاح الصباح، جامع الانوار، خلاصه نماز و شفاعت صغری، و غیر اینها.

عبدالعظیم:
ابن علی محمد اردبیلی، از وعاظ اردبیل و از علما است،« تحفة الواعظین » از تالیفات اوست. به تاریخ 1262 پایان پذیرفته است.

شیخ عبدالعظیم:
ابن حاج محمدقلی بن محمد قاسم كلخورانی – متوفای 1278 وی از فحول علمای اعلام اردبیل و مردی نقاد و فكور، صاحب ورع و تقوی بوده و در فقه و اصول تصانیف و تالیفات نفیسه و دقیقه نوشته، به دریافت اجازه اجتهاد نایل آمده، در معقول و منقول و زبردست بوده به خط خویش شرح «هدایه میبدی» و « شرح خلاصه» را به تاریخ 1254 نگاشته، و بعضی از نوشته های متفرقه نیز در احادیث  و اخبار از وی باقی مانده كه در كتابخانه نبییره اش ( حجة السلام و المسلمین الوجیه حاج شیخ غفور) كه یكی از ائمه جماعت اردبیل در مسجد « گازر» می باشد موجود است صاحب ترجمه داماد مرحوم مجتهد « حاج میرزا محسن اردبیلی» بوده است.سید عبد الغنی:
ابن علامه سید احمد بن علامه سید محمد موسوی نجفی اردبیلی، وی به سال 1318 شمسی متولد بیش از هفت سال نداشته به نجف اشرف مشرف و در آنجا مقدمات و سطوح را به روش قدیم از والد خود و دیگران فرا گرفت و در دروس آیات عظام آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی و آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی، و دیگران شركت نمود و یكی از ملازمین دروس آیت الله سید محمد باقر صدر به شمار می رفت و سفرا ، و حضرا ملازم وی بود حتی در حین بحبوحه گرفتاری علما در عراق و گرفتاری آیت الله صدر در دستگاه جبار سازمان عراقی  خوفی به خود راه نمی داد و مواظب وی بود، در حدود بیست سال نزد وی كسب تحصیل نمود. در ایام تعطیلی برای ترویج دین به شمال عراق « كركوك» می رفت و در سایه  زحمات طاقت فرسای وی مسجدی در آن شهر به نام «مسج الامام علی (ع)» و كتابخانه ای بسیار مجلل بنا نهاد با این كه استادش راضی به ترك حوزه علمیه نجف نبوده بنا به دعوت والد خود رخصتی تحصیل نموده به خاطر امتثالدامر والدش به شهر اردبیل آمد و چند سالی در اردبیل تبلیغ دامنه داری آغاز نمود در مسجد یساول كتابخانه ای بنا كرد جوانان متدین را تربیت نمود و مبلغینی برای ترویج در روستاها با برنامه منظمی می فرستاد، و خود نیز در موقع لزوم رسیدگی می نمود با همت وی مسجد با عظمتی در ننه كران بنا شد و بالاخره در سال 1357 یا 1356 در راه ارشاد و خدمت خداپسندانه در راه اردبیل  و آستارا كه برای بررسی به امور مسجد عازم بود در تصادف ناگواری جانش را به جان آفرین تسلیم نمود.

شیخ عبدالله بن ملا حمزه اردبیلی:
مردی سلیم النفس عالم و فاضل و زاهد و عابد از ائمه جماعت اردبیل بود به وعظ می پرداخت پسرش كه طالب علم بود در جوانی فوت شد جوانمرگی پسر بر روحیه پدر تاثیر ناگواری گذاشت پس از مدتی خود نیز به رحمت ایزدی پیوست. دواثر از تالیفاتش چاپ شده: انیس العابدین در نماز ها ی مستحبی كه از كتب معتبره نقل و گردآوری نمود به تاریخ 24 ذی قعده 1366 ه ق به پایان رسانده؛ مخلاة الجواهر در دو جزء كشكول وار نوشته شده است.

الیاس اردبیلی :
در قرن دهم هجری می زیسته و دایی مقدس اردبیلی بوده است در علوم مختلفه، بویژه در ریاضی و نجوم و هندسه ید طولایی داشته بنا به نوشته تاریخ اردبیل و دانشمندان او یعنی الیاس در عصر مادر علم هیئت بی نظیر است الیاس به دعوت همایون تیموری به هندوستان رفته و در آنجا مورد اكرام و احترام قرار گرفته است نوشته اند كه چون او در هند ضیاع و عقار و رتبت (رتبه یا مرتبه) و مقامی بدست آورد و مورد حقد و حسد قرار گرفت و بدینسان در اواخر عمر مجبور به مراجعت به زادگاهش گشت و در آنجا زندگی را بدرود گفت.

درویش امیر اردبیلی:
 ادیب و دانشمند و فاضل جلیل القدری بوده است در قرن یازدهم هجری می زیسته و از علمای دوران شاه عباس صفوی و جانشینان او بشمار می آمده است.

شیخ ستار اردبیلی:
شیخ ستار بن عبدالوهاب از متأخرین فضلای حوزه علمیه نجف بشمار می آید شیخ ستار در سال 1312 هجری در نجف در گذشته و به خاطر موقعیت علمی و شخصیت ارزنده اش در ایوان طلای حضرت علی (ع)دفن گشته است.

آیت الحق ملا ابراهیم امام جمعه:
از علمای بنام اردبیل بوده که در سال 1207 ه.ق در ولایت اردبیل متولد شد. او عنوان امامت جمعه اردبیل را داشت و در مسجد اوچدكان اقامه جماعت می كرد مدرسه اش، خانه اش بود كه در قرب مسجد قرار داشت و چون تعداد طلاب رو به فزونی گذاشت مدرسه طلاب ملا ابراهیم را در سال 1267 بنا نهاد. این مدرسه در 1352 خورشیدی نوسازی شد و باز به همان نام مركز تربیت دانشمندان مذهبی گردید. او قریب یكصد سال عمر كرد و پس از وی فرزند ارشدش مرحوم میرزا حاجی آقا امام جمعه شد. از خدماتش نوسازی مسجد اوچدكان بود كه با هزینه شخصی خود آنرا انجام داد. مقبره خانوادگی آنها در حجره ای متصل به مسجد اوچدكان قرار دارد.

آقا سید احمد مرتضوی :
پدرش آقا سید مرتضی از سادات خلخال بود احمد بسال 1280 در نجف بدنیا آمد در اوان جوانی به همراه پدر به خلخال رفت و آنگاه كه پدرش اردبیل را جهت سكونت خویش برگزید او نیز در معیت وی بدین شهر آمد و به ادامه تحصیل پرداخت در 28 سالگی در حالیكه بهره كافی از علوم عقلی و نقلی داشت به نجف اشرف رفت و سالیان دراز از محضر اساتید بهره جست او با نیل به درجات عالی علمی زمان و اجتهاد در مسائل فقهی به اردبیل بازگشت و مرجع خاص و عام گردید او در مسجدی كه بنام او اكنون هم در اردبیل باقی است تبلیغ اسلام و تبیین احكام نمود و مجالس وعظ او بمنزله كلاس درسی برای همه طبقات بشمار می آمد.

حاج میرزا ابوالفضل فضلی:
از علمای معروف نیمه اول قرن چهاردهم است در اردبیل به دنیا آمده و پس از تحصیلات مقدمات به نجف اشرف رفته است سالها در آنجا درس خوانده و از برجسته ترین شاگردان مرحوم آخوند ملا كاظم خراسانی شده است. او در نجف معروفیت خاصی داشت و رساله عملیه نوشت و مقلدان زیادی در آنجا و خطه اردبیل پیدا كرد. فضلی در سال 1342 خورشیدی بجوار رحمت حق شتافت و بعدها جنازه اش به نجف اشرف منتقل گردید و در سومین حجره دست چپ از در ورودی بزرگ صحن مطهر حضرت علی بخاك سپرده شد.

طاهر اردبیلی:
محمد كاظم بن میرزا آقا از شعرای قرن یازدهم هجری است و در سال 1085در اصفهان در گذشت .

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.3 از 5 امتياز است.


12345
6 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2819 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse