مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4418   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/4/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (8)

آیت الله العظمی حاج میر صالح مجتهد قدس سره:
فقیه نبیل وعالم جلیل آیت الله العظمی حاج میر صالح بن سید عبدالرحیم بن سید هاشم مجتهد از فقها وعلما نامی نیمه  اول قرن چهاردهم در منطقه بوده ایشان از نوادگان مرحوم خاتم المجتهدین آقا سید حسین فقیه عاملی می باشد وشجره كاملشان نزد حقیر موجود است به سال 1319 وفا تیافته وقبر شریفش در مسجدی كه به نام ایشان می باشد در كنار مرقد مطهر امامزاده دختر قرار گرفته .توجه به مرمت قبر ایشان ومعرفی به نسل حاضر ضرورتی انكار ناپذیر است.صدرالممالک اردبیلی :
میرزا نصرالله صدرالممالك متخلص به نصرت اردبیلی از دانشمندان قرن 13 هجری است از فصاحت و طلاقت لسان بهره كافی داشت و در زمره عرفای عهد خود به شمار می آمد صحبت اغلب علمای عصر و رهروان طریقت را دریافته و در تصوف از حسن علیشاه تلقین و ارشاد كسب كرده است تحصیلات خود را در اردبیل گذرانیده و مدتی نیز در اصفهان به تكمیل آن پرداخته است صدرالممالك اشعار خوبی می سروده ونصرت تخلص می نموده است دیوانی به همین نام دارد.

حاج شیخ غلامحسین مجتهد غروی
وی عالم فاضل جلیل القدر است در دوم شعبان عید نوروز به وقت عصر به سال 1308 دیده به دنیا گشوده، دوره تحصیلاتش را در نجف از اساتید وقت مانند آیت الله نائینی و آقا ضیاء اراکی به پایان رسانده، سپس به اردبیل بازگشته، مدتی در مسجد محمدیه « قره کلک» سابق و مسجد سنگر امام جماعت و مرجع دینی بود

حاج میرزا لطفعلی
ابن حاج میرزامحسن اردبیلی، وی اکبر اولاد میرزا محسن مجتهد اردبیلی است به تاریخ 1336  درگذشته برادرهایش از خود آن مرحوم افضل و اعلم واجل بوده اند.

ملالطیف اردبیلی
معروف به حاج مجدالواعظین اردبیلی- وی یکی از وعاظ شیرین بیان وخوش زبان اردبیل است در بدو امر در اردبیل بود پس ازسال 1325 شمسی به تهران منتقل و اقامت گزید بسیار محبوب القلوب و جالب بود مجموعه هایی در وعظ و ارشاد و نصایح و لطائف و ظرایف از خود به یادگار گذارده.

حاج سید یونس یونسی
ابن میر محیی الدین اردبیلی، متوفای 1390 در عصر ما در اردبیل از سادات و علمای سرشناس به شمار می رفت. در حسن خلق و میهمان نوازی و حل مشکلات مردم سهم بسزایی داشت. به سال 1320 قمری در اردبیل متولد شد.

حاج سید یونس
ابن سید محمد تقی موسوی، وی عالم فاضل کامل و فقیه عصر خویش بود به تاریخ 1296 متولد و به سال 1319 برای فراگرفت علوم از زنجان به نجف اشرف رهسپار گردید.

میر آخورا اوغلی :
از علمای بزرگ در نیمه اول قرن چهاردهم هجری اردبیل بوده است

حاج میر محسن
ابن سید محمد، رئیس السادات اردبیل و مشکین متوفای 1346 از سادات اصیل و نجیب اردبیل است.وی پس از فوت پدر رئیس السادات اردبیل بوده در دوم شوال 1346 در اردبیل فوت گردید.

رئیس السادات
حاج سید محمد بن میر حبیب الله بن میر ابراهیم حسینی اردبیلی، متوفای 1315 وی از بزرگان و اشراف و اعیان اردبیل به شمار می رود. در صحت نسب و شرافت حسب و نجابت خانواده معروف است

حاج میرزا محمد
ابن حاج عباس بن حاج محمد اردبیلی، عالم فاضل و زاهد و ورع و از ارکان علمای آن شهر است مقدمات را در اردبیل و زنجان و اصفهان به پایان رسانید به سال 1367 شب 11 محرم فوت نمود.

میرزا محمد بن میرزا عبدالکریم
ابن میرزا باقر بن میرزا احمد مغانی تبریزی، وی عالم فاضل و ادیب بارع و از خاندان علم و شرف است، سالهایی در نجف در حوزه درس اعلام شرکت نمود تا این که حظی از فضیلت و معرفت درک، به تاریخ 1333 به تبریز بازگشت، امام جمعه تبریز بود، مانند نیاکان خویش از مراجع امور دینی بود.

حاج میرزا محمد طاهر اردبیلی
شیخ العلماء العالمین حجه الاسلام والمسلمین حاج میرزا محمد طاهر اردبیلی نجفی، از شیوخ علما و اکابر اساتید و مدرسین حوزه علمیه قم بوده اند وی فرزند مرحوم حاج ملاعبدالظاهر مدرس اردبیلی که از علمای آذربایجان و ادبای بی بدیل آن سامان بوده است در ذی حجه 1308 قمری در اردبیل متولد شده است.

میر محیی الدین
لبن میر یونس اردبیلی، وی عالم و فاضل بوده به تاریخ 1280 در اردبیل متولد شده مقدمات و سطوح را در اردبیل فرا گرفته، سپس به تاریخ 1309 به عراق مسافرت نموده و از اساتید و آیات مانند حاچ آقا رضا همدانی و شیخ حسن مامقانی و آیت الله خراسانی استفاده نموده. پس از تکمیل مراتب علمیه به تاریخ 1322 به اردبیل بازگشته و در آنجا به وظایف دینیه از قبیل تدریس و امامت جماعت و رسیدگی به امور مسلمین مشغول و در اردبیل به تارخ 1355 فوت نموده و از سادات معروف آن شهر به شمار می رود.

سید مرتضی خلخالی
ابن سید نقد علی بن سید امیر رضا متوفای 1317 از نبیره های سید حسین خلخالی کلوری موسوی است نسبش به سید ابراهیم بن موسی کاظم منتهی می شود.

شیخ موسی
(مسیب) بن حیدر بن فیروز اردبیلی، وی در نجف اشرف اقامت گزید از آثار وی « تاج العروس فی صیغ العقود» که به فارسی نیز ترجمه کرده شامل یک مقدمه و سه مقامات می باشد. به تاریخ 1357 در نجف فوت و در ایوان طلای علوی که محل اقامه جماعتش بوده روبروی مقبره مقدس اردبیلی مدفون است.

سید موسی
ابن سید مرتضی خلخالی اردبیلی، متوفای 1368 عالم و فاضل کامل و از مجتهدین اردبیل در عصر خویش بود در آن شهر متولد شده مقدمات و سطوح را از محضر برادر ارشد خویش سیداحمد استفاده کرده به سال 1335 به نجف اشرف مشرف به درس آیت الله محقق عراقی و محقق نائینی و فقه آقای سید ابوالحسن اصفهانی حاضر و در سال 1342 پس از اخذ اجازه اجتهاد از استادان نامبرده به اردبیل مراجهت نموده و در آنجا به وظایف شرعیه قیام و مشغول مطالعات و تصنیف گردید

یوسف بن محمد
ابن سید مهدی موسوی نجفی صفوی، متوفای 1309 از اولاد سید شمس الدین عراقی ابن سلطان ابراهیم (شیخ شاه ) بن خواجه علی بن شیخ صدرالدین موسی بن صفی الدین اردبیلی است .

محمد ابراهیم
محمد ابراهیم علی قلی بن محمد کاظم قلعه جوقی اردبیلی، وی یکی از فضلا و ستارگان درخشنده و تابناک تقوی و فضیلت می باشد. مقدمات علوم را در اردبیل به پایان رساند به سال 1310 رهسپار نجف اشرف و در حوزه درس اعلام و حجج مانند آیت الله خلیلی تهرانی، و فاضل شرابیانی، و محمد علی نخجوانی و مامقانی، و سید کاظم یزدی ، و آخوند خراسانی و شریعت اصفهانی شرکت نمود

سید هاشم
ابن سید ابراهیم بن حاج میر صالح مجتهدبن سید عبدالرحیم اردبیلی، وی پس از فراگرفتن مقدمات در نجف اقامت گزید. و از آیات و حجج آن شهر دانش مانند آیت الله نائینی و آقا ضیاء اراکی، و سید ابوالحسن اصفهانی رحمهم الله تعالی استفاده شایانی نموده و بیشتر تقریرات آنها را فقهاً و اصولاً نوشت که متأسفانه پس از وفات او از بین رفته، و از هر یک از اساتید مذکور اجازه اجتهاد دارد. وفاتش در 16 ذی حجه 1370 در نجف واقع و در وادی السّلام دفن گردید عمدة الفضلاء سید ابوالفضل افکاری انوری فرزند خلف وی در تهران صاحب منبر و محراب است.

عبدالمناف:
ابن الصفار میرزاعبدالمناف اردبیلی، متوفای 1345 حکیم الهی یکی از ستارگان درخشنده علم و ادب است، با آن همه تألیفات عدیده در مباحث مختلفه با آن همه آثار نظم و نثر هنوز مثل سایر دانشمندان اردبیل بر ما ناشناس است ، و کمتر کسی یافت می شود که آثار ارزنده وی را مطالعه و به افکار عالیه جدیده وی پی برده باشد. وی میرزاعبدالمناف معروف به ملامناف در سال 1284 در اردبیل دیده گشود، مقدمات علوم را در زادگاه خویش فرا گرفت، سپس برای تکمیل تحصیلات به قم، استانبول، نجف، سفرهایی کرد پس از مدتی در زبان فارسی و عربی تبحر کامل یافت و شروع به تألیف در این دو زبان نمود.
ابن صفار پس از پایان تحصیلات به شغل تجارت پرداخت، و در اثنای تجارت به شهرهای مهم روسیه و اروپا سفرهایی کرد، در این سفرها بود که زبانهای روسی و انگلیسی و فرانسه را یاد گرفقت، در جنگ بین المللی اول خسارت فراوان به تجارت او وارد آمد. و به دوافروشی مشغول شد تا پایان عمر به این شغل ادامه داد.
تألیفات او:
1- نصیحة الرضائیه.
2- کتاب اخلاق الاولین.
3- کتاب المعیشه.
4- کتاب الاخلاق.
5- کتاب الکیمیاء.
6- کتاب المقامات در مقدمه مقامات، که چاپ شده به کتابهای مذکوره تصریح نموده و کتاب مقامات دیوان شعر اوست.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2821 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse