مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  13858   بازدید    تاریخ درج مطلب  26/4/1388    
 
 
معرفي مشاهير و بزرگان اردبيل (9)

حاج میرزا عبدالله:
ابن میرزا محسن بن عبدالله اردبیلی، متوفای 1334. وی برادر میرزا علی اکبر مجتهد معروف اردبیل است.  دورۀ تحصیلاتش را در نجف گذرانده از محضر آیت الله شریعت اصفهانی، آخوند خراسانی استفاده و به مقام شامخ اجتهاد رسیده. به سال 1320 به اردبیل بازگشته از مراجع مبرز اردبیل و مورد توجه آیت الله آخوند خراسانی بوده.حاج میر صالح مجتهد اردبیلی:
حاج میرصالح بن عبدالرحیم موسوی اردبیلی از قریه كلخوران برخاسته و در نجف اشرف تحصیلات علمی خود را در محضر آسید حسین كوه كمری به پایان رسانیده است او از كیاست و فراست فراوان بهره مند بوده و بزعم بعضی از ارباب نظر استعداد آن را داشته است كه بزعامت عالم تشیع برسد ولی به قصد اقامت در موطنش نجف را ترك و با تدریس و افاضه در حوزه علمیه اردبیل شهرت وسیعی به دست آورده است از آثار و تقریرات استاد در دو جلد و نیز حاشیه بر رسائل شیخ مرتضی انصاری است. وی در چهاردهم صفر سال 1319 قمری در اردبیل بدرود زندگی گفته و در كنار مسجدی كه به نام او معروف است دفن گشته است فرزندان حاج میرصالح به نام خانوادگی انواری شناخته می شوند.

بیضای اردبیلی:
مرحوم میرزا صادق متخلص به بیضا از شعرای معاصر اردبیل است او شغل تجارت داشته و به وارد و صادر كردن پوست بره اشتغال می ورزید طبع شعر قوی و مطالعات زیادی داشته است اشعارش غالبا به زبان تركی و در مدح و مراثی اولیای دین و خاندان امامت شیعیان است در گفته هایش ذوق عرفانی به چشم می خورد مجموعه اشعار وی تدوین نگردیده و بگفته یكی از نوادگانش خود بیضا در ایام بیماری مشرف به موتش سروده هایش را كه با مركب نوشته بوده است در ظرف آبی ریخته و شسته است با اینحال جسته گریخته از اشعار او در جنگها و یادداشتهای دیگران باقی مانده است دوبیت زیر نمونه ای از اشعار تركی است.
قضا كاتبلری دنیا او ین غمخانه یاز مشلار                                          فراغت ایسته سه هر كس اونی دیوانه یازمشلار
خلیله حكم اولوندی تا كه اوغلون گسمه قربانی                                  بو قربانی ازل گوندن شه مردانه یاز مشلار

باباصفری:
به سال 1299 ش. در اردبیل متولد شد، تحصیلات ابتدائی و دوره اول دبیرستان را در آن شهر و دوره دوم متوسطه را در تبریز به پایان رسانیدو تحصیلات عالی وی در رشته قضایی دانشكده حقوق، رشته فلسفه و علوم تربیتی دانشسرای عالی فوق لیسانس  امور اداری دانشگاه تهران است.
از آثار او اردبیل در گذرگاه تاریخ در سه جلد چاپ شده است كه از مصادر بخشی از بحث های كنگره مقدس اردبیلی می باشد.


عاصم اردبیلی- شاعر
صالح عاصم  كفاش معروف به پرویز كه در شعر (عاصم)تخلص میكند روز13/دیماه/1320 در محله ئ قدیمی جمعه مسجد اردبیل درخانهء پدر بزرگ فقیدش شادروان غلام عسگر عاصم كفاش –كه از خادمین دربار حسینی و شاعری دلسوخته و بی تكلف بوده -قدم به جهان هستی گذاشت.پدر مرحومش اسمعلی دارای ذوق ادبی بود ودر راستهء كفاشان بازار اردبیل به كفاشی اشتغال داشت.
صالح عاصم  تحصیلات ابتدایی را در دبیرستان سنایی واقع در كوچهءحسن آباد وتحصیلات متوسته را در دبیرستان پهلوی و صفوی به پایان رسانید. پس از انجام خدمت وظیفه وارد تربیت معلم تبریز شد و پس از گذراندن دورهء آموزشی یكساله به زادگاه خود بازگشت تا به عنوان معلم استخدام شود ودر دبیرستانهای اردبیل به تدریس پرداخت .وی در سال1353 به دانشسرای عالی تهران راه یافت ودر رشتهء زبان وادبیات زبان انگلیسی بهاخذ مدرك لیسانس نائل گردید. عاصم كه درسال 1343 ازدواج نموده دارای سه فرزند به نامهای داور و داریوش و رامین میباشد كه دریغا شمع حیات دومین فرزندش در زمستان سال 1376 به خاموشی گرائید وروح شاعر را برای همیشه داغدار كرد. عاصم در این ماتم شعر سوز ناكی دارد كه بیتی از آن نقل می شود:
منه بیر داغ دادین‌، اسفند آیی،دادیری فلك
تابیلم سینه ی زینب ده كی آمار نه دیر
عاصم، علاوه بر مهارت در مراثی غزلهای اجتماعی و چار پاره های هجایی،منظومه های  شیوایی به صورت بحر طویل دارد كه از آن جمله می توان به قطعهء سوری(جهنمده بیتن گول)وشیخ محمد(ایكینجی بهلول)اشاره كرد.
آثار چاپ شده از این شاعر عبارتند از:
1- قانلی سحر 1373
2 - یارالی دورنا1377
3 - نیسگیللی گولوشلر1382
عاصم در حال حاضر عضو انجمنهای ادبی شعرای آل محمد(ص) وحافظ ونیز انجمن شعر وادب اردبیل می باشد.
ودر غالب مراسم ملی مذهبی فعالانه شركت می كند و سرودهای خود را به سمع علاقه مندان میرساند.
با نقل یك بند از تركیب بندهای عاصم این ترجمهء حال را به پایان می بریم:
وفا سیز دهریدیر(عاصم) وفا سیزدان وفا اومما
خزان تاراج ائدن گلزاردن،روح صفا اومما
كئچین دردیله، ناكس دن شفا اومما،دوا اومما
كی ذلت عشقی دانماق دور حسینون جان نثاریندن

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.4 از 5 امتياز است.


12345
97 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 2822 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse