مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند -اِلأَحَّد ٢٨ جمادي الثانيه ١٤٤١ - Sunday February 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1304   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/9/1390    
 
 
بازنشستگان آئينه تمام نماي شاغلين است

بازنشستگي حادثه مهمي در چرخش زندگي فرد است. افراد بايد قادر به پذيرفتن اين انديشه بشوند که مي ‌توانند بطور موفق و با سربلندي به عنوان يک فرد کامل بدون آن که شغل داشته باشند به زندگي ادامه دهند. بطوري که بازنشستگي امکان تصميم‌گيري گسترده‌ تري در مورد زندگي شخصي فراهم مي ‌آورد. اگر اين تصميمات خوب اتخاذ شوند، فرد، سازمان و جامعه در مجموع منتفع مي‌ شوند. بعضي‌ ها بازنشستگي را به عنوان نقش بي ‌نقشي توصيف کرده‌اند. در جامعه‌اي که اساس آن بر کار به عنوان يک ارزش اخلاقي نهاده شده است، حرکت از يک نقش فعال مولد مشخص در يک روز به نقش بي ‌نقش در روز ديگر اين باور را برمي‌ انگيزاند که بازنشستگي منجر به بيماري روحي و جسمي و بعضي وقت ها مرگ زودرس مي ‌شود. براي بسياري کار يعني زندگي و بيکاري، مرگ در عين زنده بودن است.

عوامل موثر بر تصميم بازنشسته

استطاعت مالي بعد از بازنشستگي معمولا اولين عاملي است که هنگام تصميم‌گيري براي بازنشسته شدن در نظر گرفته مي‌ شود با اين حال، حتي در صورت وجود نگراني هاي مالي، برخي افراد ترجيح مي‌ دهند زندگي شغل يکنواخت خود را رها کنند و به کار ديگري بپردازند که از نظر آن ها ارزشمند است. عوامل شخصي و شغلي به علاوه درآمد بر تصميم بازنشسته شدن تاثير مي ‌گذارند. افرادي که مشاغل حرفه‌اي دارند معمولا ديرتر از آن هايي که شغل هايي کارگري و دفتري دارند بازنشسته مي ‌شوند. سال خوردگان خويش ‌فرما نيز طولاني‌تر درشغل خود مي‌ مانند. در مقابل افرادي که ضعف سلامتي دارند، آن هايي که کار يکنواخت و خسته کننده‌اي دارند، اغلب از بازنشستگي استقبال مي ‌کنند. عوامل اجتماعي نيز بر تصميم‌گيري بازنشستگي تاثير مي ‌گذارند. وقتي که کارکنان جوان‌ تر و کم هزينه ‌تري وجود دارند که جايگزين کارکنان مسن ‌تر شوند، صاحبان صنايع ترجيح مي ‌دهند مشوق هاي بيشتري را به افراد پيشنهاد کنند تا بازنشسته شوند.

 

چرخه بازنشستگي

جامعه شناسان مشخص کرده‌اند رويداد بازنشستگي را طي چندمرحله تجربه مي‌ کند. اولين مرحله، مرحله بسيار دور بازنشستگي است. در بعضي نقاط آگاهي از نزديک شدن زمان بازنشستگي تا جدي اثر اميدبخش در آماده شدن فرد براي دو عامل اساسي در بازنشستگي موفق يعني تامين مالي و مهارت هاي تفريحي دارد. اين آگاهي بايد در مرحله بسيار دور بازنشستگي حاصل شود. مرحله دوم درست قبل از رويداد بازنشستگي رخ مي ‌دهد و حکايت از حتمي ‌الوقوع بودن بازنشستگي مي ‌کند. مرحله سوم، مرحله ماه عسل ناميده شده است فرد احساس مي ‌کند در فضاي جديدي از آزاداي غوطه مي ‌خورد و دلخوش به اموري مي‌ شود که امکانات مالي او اجازه مي ‌دهد نظر مسافرت و ديد و بازديد و.... همه از مرحله سوم عبور نمي ‌کنند. مرحله چهارم، مرحله وانهادگي ناميده مي شود ميل شديد به سفرهاي پي در پي و بازديدهاي خسته کننده احتمالا تجربه سختي در اين مرحله خواهند داشت. مرحله پنجم، مرحله بازيابي ناميده مي ‌شود. فرد سعي مي‌کند روالي را در زندگي خود پيش گيرد که بتواند آن را براي سالياني ادامه دهد. لازمه اين مرحله شناخت فرصت هاي تازه و انجام انتخاب هاي واقع گرايانه در پرتو علايق و مهارت هاي خود مي ‌باشد. مرحله ششم، يعني مرحله پايداري يا تثبيت چرخه بازنشستگي، بازنشسته فلسفه و الگويي از تصميم‌گيري ايجاد کرده که نتيجه آن يک زندگي توام با سرگرمي منطقي، قابل پيش بيني و ارضا کننده است. او يک فرد بالغ و خودکفا است که نقص بي ‌نقش را به يک وضعيت مورد احترام، مسئول و معنادار در جامعه تبديل کرده است. اگر زندگي ادامه يابد، فرد مي ‌تواند وارد مرحله پاياني شود، جايي که بازنشسته ديگر خودکفا نيست، کاهش پشتيباني مالي يا تقبل قواي جسماني، مرحله پاياني بازنشستگي را رقم مي ‌زند.

سازگاري با بازنشستگي

چون بازنشستگي رها کردن نقش هايي را ايجاب مي‌ کند که براي هويت و عزت نفس اهميت زيادي دارند معمولا به صورت فرايندي استرس‌زا در نظر گرفته مي‌ شود که در کاهش سلامتي و بهداشت رواني دخالت دارد. عوامل شغلي، مخصوصا مجبور شدن به رها کردن کار و نگراني هاي مالي، استرس بعد از بازنشستگي را پيش بيني مي‌کنند. علاوه بر اين، فضاهاي محيط کار در اين امر دخالت را در رها کردن يک شغل بسيار استرس زا با سازگاري مثبت با بازنشستگي ارتباط دارد. در حالي که ترک کردن شغل مطبوع و کم‌استرس يا شغل بسيار رضايت بخش، با مشکلات بيشتر مرتبط است. در رابطه با عوامل رواني، افرادي که به سختي مي ‌توانند برنامه‌ هاي قابل پيش بيني و تماس با همکاران را کنار بگذارند، اغلب نسبت به نحوه زندگي نامنظم و غير قابل پيش بيني خود به صورت منفي واکنش نشان مي ‌دهند. در ضمن، کنترل داشتن بر تصميم بازنشستگي، برنامه ريزي قبلي و بازنشسته شدن به دلايل انگيزش دروني با رضايت از بازنشستگي رابطه دارد. حمايت اجتماعي، استرس همراه با بازنشستگي را کاهش مي ‌دهد، همان گونه که به کاهش استرس رويدادهاي ديگر زندگي کمک مي‌کند. بعد از بازنشستگي، رضايت خاطر از زندگي زناشويي بيشتر مي شود. در صورتي که رابطه زن و شوهر در نوع مثبت باشد، بازنشستگي مي ‌تواند رضايت خاطر آن ها را افزايش دهد.

مشغوليت‌ هاي اوقات فراغت

اغلب سالخوردگان بعد از بازنشستگي دقت بيشتري براي مشغوليت‌ هاي اوقات فراغت دارند خيلي از سالخوردگان بعد از يک دوره امتحان کردن مشغوليت هاي تازه درمي‌يابند که تمايلات و مهارت هاي اوقات فراغت بطور ناگهاني ايجاد نمي‌ شوند، بلکه، مشغوليت هايي ارزشمند معمولا قبلا تدارک ديده مي‌ شوند و در مدت بازنشستگي، ادامه يا گسترش مي ‌يابند. درگير بودن در مشغوليت هاي اوقات فراغت با سلامت رواني سالخوردگان، رابطه مثبت دارد. اما مشارکت صرف، اين رابطه را تبيين نمي ‌کند، بلکه سالخوردگان مشغوليت هايي را انتخاب مي‌کنند که امکان ابراز وجود، دستاوردهاي تازه، کمک کردن به ديگران، يا تعامل اجتماعي لذت‌بخش را تامين کنند. اين عوامل به سلامت آن ها کمک مي‌کند.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 28503 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse