مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2349   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/9/1390    
 
 
سرگيجه

سرگيجه يکي از شايع ترين مشکلاتي است که اغلب افراد حداقل يک بار در طول زندگي تجربه کرده اند و از مهم ترين علل مراجعه به مطب پزشکان است. اين بيماري اغلب شديد و ناگهاني است و اکثر بيماران را مضطرب و وحشت زده مي کند، ولي در بيشتر موارد علت خوش خيمي دارد، بنابراين بايد دانست که ناراحتي فرد قابل کنترل است و معمولا خود به خود بهبود مي يابد. سرگيجه در واقعيت خود يک بيماري نيست، بلکه نشانه اي از يک بيماري است. بسياري از شکاياتي که افراد از سرگيجه توصيف مي کنند، در واقع سرگيجه حقيقي نيستند و به اصطلاح سرگيجه کاذب ناميده مي شوند، مثلا به صورت سياهي رفتن چشم ها، احساس سبکي در سر، تاري ديد يا دوبيني ناگهاني يا از دست دادن موقت هوشياري بروز مي کند.

علل شايع سرگيجه

۱) افت فشارخون؛ وضعيت و موقعيتي که بخصوص در افراد لاغر و بلند قد وقتي به طور ناگهاني از خواب برخاسته و مي ايستند، ديده مي شود و فرد چند لحظه دچار احساس غش يا سنکوپ يا سبکي سر مي شود و پس از آن کاملا بهبود مي يابد. اين حالت به علت کاهش فشارخون حين تغيير وضعيت ناگهاني بدن است و براي پيشگيري از آن، فرد بايد به آهستگي از بستر خواب بلند شود و با شتاب تغيير وضعيت ندهد.

۲) افزايش فشارخون؛ گاهي حملات افزايش فشار خون شديد ممکن است خود را به صورت حملات سرگيجه نشان بدهد، هم چنين گر گرفتگي و برافروختگي در اين افراد بيشتر ديده مي شود.

۳) بيماري هاي قلبي ـ عروقي؛ مثل نامنظمي ضربان قلب يا بيماري هاي ساختماني و دريچه اي قلب.

۴) افت قندخون؛ در برخي افراد به صورت تدريجي و با گرسنگي پيش مي آيد و با صرف غذا از بين مي رود، در اين موارد علائم ديگري هم وجود دارند مثل عرق کردن، لرزش دست ها و تحرک پذيري خلقي.

۵) اختلالات رواني و بيماري هاي رواني ـ جسمي؛ که مشکلات روانپزشکي خود را به صورت اختلالات جسمي و خود بيمار انگاري نشان مي دهد.
 
«سرگيجه حقيقي» چيست؟

سرگيجه حقيقي هميشه همراه با احساس حرکت يا توهم حرکت است، يعني فرد احساس مي کند که در هوا معلق است، حرکت مي کند يا مي چرخد يا به عقب و جلو مي رود يا بر عکس احساس مي کند محيط و اتاق اطرافش به طور ناگهاني حرکت مي کند. سرگيجه حقيقي به ۲ نوع تقسيم مي شود: ۱ـ محيطي يا کم خطر ۲ـ مرکزي يا پرخطر. در سرگيجه محيطي علت اختلال در گوش يا ارگان هاي تعادلي محيطي است، ولي در سرگيجه مرکزي اشکال در ساقه مغز است. سرگيجه هاي محيطي که ۹۰ درصد موارد را تشکيل مي دهند، اغلب خوش خيم هستند و بدون اقدامات تخصصي بهبود مي يابند، اما در مرکزي جدي و خطرناک تر و نياز به بستري و بررسي تخصصي دارند. سرگيجه هاي محيطي معمولا موقتي و متناوب هستند و برخلاف آن چه انتظارش را داريم با اين که کم خطرند، اما بيمار دچار سرگيجه شديدي است و فرد حس مي کند ناگهان در هوا چند دور چرخيده يا اتاق سريعا مي چرخد، اين شرايط معمولا وضعيتي هستند يعني بستگي به جهت حرکت فرد دارند، مثلا وقتي فرد فقط سرش را به سمتي مي چرخاند به طور ناگهاني ايجاد مي شود، چند ثانيه هست و بعد خوب مي شود. اين ها علائم خوبي هستند. ساير علائم خوب عبارتند از: کاهش شنوايي و وزوز گوش، زيرا نشان مي دهند مشکل اصلي در گوش است و نه در مغز، البته در اين موارد نياز به درمان تخصصي گوش وجود دارد. شايع ترين علت سرگيجه محيطي، سرگيجه وضعيتي خوش خيم است که شايع ترين علت سرگيجه حقيقي نيز هست(۲۵ درصد موارد). اين سرگيجه هميشه يک طرفه است و متعاقب تغيير در موقعيت سر به مدت ۳۰ ـ ۱۰ ثانيه ايجاد مي شود، حملات اين سرگيجه طي ۶ ماه فروکش مي کند، اما مجددا عود مي کند، علت اصلي آن جابه جايي رسوب در مجاري نيم دايره گوش است.

راه هاي درمان

۱) مراجعه به پزشک براي تشخيص علت سرگيجه بخصوص در صورت وجود علائم هشدار مثل اختلال حسي يا حرکتي يا تکلمي همراه با سرگيجه يا سرگيجه هاي خفيف و دائمي.
۲) استراحت فرد داراي سرگيجه در اتاق آرام و خلوت و کاهش ميزان نمک و ادويه جات در وعده هاي غذايي.
۳) در صورت وجود سرگيجه مرکزي، بيمار حتما بايد بستري شود، زيرا ممکن است در عرض چند ساعت دچار کما يا کاهش سطح هوشياري و عوارض جبران ناپذير شود.

منبع: روزنامه جام جم

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.8 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 29102 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse