مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد -اِلأَربِعا ٤ شوال ١٤٤١ - Wednesday May 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1888   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/10/1390    
 
 
اينترانت چيست و چه کاربردهايي در کتابخانه ها دارد؟

امروزه فن آوري اطلاعات کاربردهاي بسياري در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رساني يافته است که يکي از کاربردهاي مهم آن در کتابخانه ها به ويژه کتابخانه هاي تخصصي شرکت ها و سازمان هاي مختلف، استفاده از شبکه هاي رايانه اي به خصوص شبکه اينترانت مي باشد. در حوزه فن آوري اطلاعات، اينترانت ها تحولي مهم در عصر حاضر به شمار مي آيند. مفهوم اينترانت از اينترنت و به عنوان گامي طبيعي در راه تحول آن حاصل آمده است. همان TCP/IP يا به عبارتي همان الگوي خدمات دهنده/خدمات گيرنده وب در اينترانت نيز استفاده مي شود. به طور خلاصه، ويژگي هاي منحصر بفرد اينترانت مثل صرفه جويي در هزينه و زمان، تمرکز اطلاعات، ايجاد امکان اشتراک و سازماندهي اطلاعات از طريق صفحات وب، بهره گيري از آن براي انتشار منابع اطلاعاتي سازمان و غيره سبب شده است تا در بين سازمان ها عموميت يافته است. اين مقاله، ابتدا به تعريف اينترانت و بيان قابليت ها و مزاياي آن مي پردازد. پس از آن به برخي از راه هاي تأمين امنيت آن اشاره مي نمايد و در ادامه در رابطه با استفاده هاي کتابداران از اينترانت و کاربردهاي آن در کتابخانه ها بحث مي کند.
ما در دوراني زندگي مي کنيم که شتاب تغييرات از توان بسياري از انسان ها و نهادها و سازمان ها براي تطابق با اين دگرگوني ها پيشي گرفته است. در عصر اطلاعات و دوران گسترش شتابناک «چند رسانه ايها»، «اينترنت»، «اينترانت» و «اکسترانت» ما سعي داريم که با استفاده از اين ابزار سطح بهره وري را در همه زمينه ها از جمله در زمينه مسائل اقتصادي افزايش دهيم.
استفاده از فن آوري هاي جديد يکي از راه هاي ارتقاي بهره وري مي باشد و يکي از فن آوري هاي جديد و پر شتاب عصر حاضر، فن آوري شبکه هاي رايانه اي است.
شبکه هاي رايانه اي از طريق اشتراک منابع امکان استفاده بهينه از منابع محدود را براي شرکت ها و سازمان ها فراهم مي نمايند و ايجاد ارتباطات از طريق اين شبکه ها موجب تسهيل فعاليت ها و تسريع گردش امور جاري آن ها مي شود.
امروزه شبکه هاي رايانه اي پايه و اساس بسياري از فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي شده اند ولي يکي از عمده ترين مسائل در استفاده از فن آوري شبکه، انتخاب درست و بهينه آن مي باشد تا از تحميل هزينه هاي نابجا و استفاده ناکار آمد از فن آوري جلوگيري شود. شبکه اينترانت مناسب ترين شبکه براي يک شرکت يا سازمان مي باشد که اين امکان را فراهم مي نمايد که همزمان با پاسخگويي به نيازهاي درون شرکت، هماهنگ با تغييرات تکنولوژيک جهاني و رشد سريع شبکه جهاني اينترنت باشد و بتوان از اين شبکه براي ارتباطات هر چه وسيع تر نيز در موقع خود استفاده کرد.

 

تعريف اينترانت

به زبان ساده، اينترانت اصطلاحي توصيفي است که به شبکه داخلي سازمان هايي اطلاق مي شود که از خدمات اينترنت از قبيل شبکه جهان گستر وب، پروتکل انتقال فايل[۲]، گوفر[۳]، صندوق پست الکترونيکي[۴]، گروه هاي خبري[۵]، گفتگوي اينترنتي [۶] و کنفرانس هاي صوتي و تصويري بهره مي گيرند اما با حد و مرزهاي فيزيکي و فرآيندهاي داخلي و ويژه سازمان منطبق شده اند، به طوري که اطلاعات قابل اعتماد و سودمندي را فقط براي کارکنان آن سازمان و نه براي جامعه اينترنت فراهم مي آورند (گيلوري، ۱۳۷۸، ص ۱۰۹).
به عبارت ديگر در يک جمله ساده مي توان گفت که اينترانت يک اينترنت خصوصي است.

تاريخچه اينترانت

اينترانت تاريخچه جداگانه اي ندارد چرا که يکي از دستاوردهاي اينترنت به شمار مي رود و در واقع چند سالي پس از آنکه اينترنت در دهه ۷۰ ميلادي شکل يک شبکه گسترده جهاني را به خود گرفت و در اوايل دهه ۹۰ ميلادي به ساختار گسترده خود تبديل شد و عصر اطلاعات را به واقعيت نزديکتر کرد، اينترانت و اکسترانت نيز در اين عرصه به ظهور رسيدند.

در ايران نيز به طور دقيق مشخص نيست که از چه سالي استفاده از اينترانت آغاز شده است. در اين رابطه بابايي و ديگران(۱۳۷۸) اظهار مي دارند که به گفته محسني نيا، مسئوول سابق واحد مهندسي شبکه اداره کل آمار و اطلاعات وزارت کشاورزي، اين وزارتخانه که از جمله مؤسسات پيشرو در اين زمينه است، از سال ۱۳۷۴ توانسته است از خدمات شبکه جهاني اينترنت استفاده نمايد. سپس اداره کل آمار و اطلاعات اين وزارتخانه با ايجاد اينترانت توانسته است اطلاع رساني و ارائه خدمات به متقاضيان و کارکنان را با روشي آسان و سريع انجام دهد. در اين شبکه خدمات اطلاعاتي از جمله اخبار و رويدادها، آمار کتاب هاي موجود در کتابخانه اداره کل آمار و اطلاعات، و ارتباط با سايت هاي کشاورزي مرتبط ارائه مي شود. علاوه بر اين تصاويري از ديدني هاي ايران همراه با موسيقي نيز قابل استفاده است. در همين زمينه، نقيب زاده مشايخ رئيس سابق انجمن انفورماتيک ايران مي گويد:«شايد اطلاع دقيقي در مورد اينکه اولين اينترانت در کشور ما کجا و در چه سازماني نصب شده است وجود نداشته باشد اما تا جايي که من اطلاع دارم اولين اينترانت «جامع» ايران در دي ماه ۱۳۷۵ در معاونت پژوهشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نصب و راه اندازي شده است. اين سيستم که موسوم به شبکه ملي بهداشتي و زيست پزشکي کشور است، يک سيستم بزرگ اطلاع رساني مي باشد که تماماً در محيط يکپارچه وب و به صورت دو زبانه عمل مي کند».

قابليت هاي يک اينترانت

يک اينترانت مي تواند از قابليت هاي زير برخوردار باشد:

 ▪به اشتراک گذاشتن اسناد و مدارک
▪ ارائه خدمات اينترنت
 ▪پيام رساني
▪ دسترسي مطمئن
▪ جستجو و بازيابي
▪ امکان دسترسي آسان
 ▪مبتني بودن بر پايگاه داده ها و بانک هاي اطلاعاتي

ايجاد يک اينترانت

ايجاد يک شبکه اينترانت شباهت بسياري به ايجاد يک وب سايت دارد تنها فرق آن اين است که در اينترانت به ابزاري جهت محدود نمودن دسترسي، تنها براي اعضاي شرکت يا سازمان نيز نياز است چون TCP/IP قابليت بالقوه دسترسي به سرويس دهنده شما را به همه افراد استفاده کننده از اينترنت مي دهد. براي استفاده از يک شبکه اينترانت ابتدا بايد به اينترنت وصل شد و سپس شبکه اينترانت را از طريق زير راه اندازي نمود:

۱) ثبت سايت
۲( طراحي صفحات
۳( برنامه نويسي وتهيه بانک هاي اطلاعاتي
۴( ايجاد ارتباط بين صفحات و بانک هاي اطلاعاتي

اندازه و گستردگي اينترانت

اندازه و گستردگي عامل مهمي در طراحي شبکه است اما تاثيري در ارتباطات مجموعه سرويس گيرندگان که پيکره اصلي اينترانت را تشکيل مي دهند، ندارد. هيچ چيز شما را به محدود کردن شبکه وب در يک ساختار نزديک به هم و فشرده و لزوماً يکپارچه در محيط بسته نمي کند. به هر اندازه اي که امکانات و شرايط شما اجازه مي دهد، يک اينترانت مي تواند بزرگ باشد.

بهترين نرم افزار يک اينترانت

اينترانت ها مي توانند از هر نرم افزاري براي ارتباطات TCP/IP استفاده کنند، اما عملي ترين راه دسترسي به اينترانت استفاده از وب و مرورگر[۷] مي باشد چرا که آن ها از مزيت هاي اينترنت همچون استقلال سيستم عامل و حداقل نيازهاي نصب و راه اندازي برخوردارند. نرم افزارهايي که از رابط مرورگر استفاده مي کنند، براي ده ها ميليون کاربر در سطح جهاني يا هزاران کاربر در درون شرکت يا سازمان قابل استفاده مي باشند. همچنين شرکتها و سازمان هايي که از اين قبيل برنامه ها استفاده مي کنند ناچار به نصب نرم افزارهاي اضافي بر روي رايانه هاي کاربران نمي باشند (حسن زاده، ۱۳۷۷(.
از نظر بنزينگ (۱۳۷۸) يکي از مزاياي مهم اين دسترسي، عدم محدوديت آن به موقعيت فيزيکي و محلي است. استفاده کنندگان مي توانند از ساختمان هاي مختلف شرکت يا سازمان يا از يک کنفرانس در شهر ديگر يا هر مکاني که امکان دسترسي به اينترنت وجود دارد، به شبکه اينترانت وصل شوند.

راه هاي تامين امنيت شبکه اينترانت

همانطور که اشاره شد، چون TCP/IP قابليت بالقوه دسترسي به سرويس دهنده شما را به همه افراد استفاده کننده از اينترنت مي دهد، نياز به ابزاري براي محدود کردن دسترسي مي باشد. بدين منظور بايد از اجزايي به نام «ديوارآتش»[۸] براي برقراري امنيت شبکه اينترانت استفاده نمود. بابايي و ديگران (۱۳۷۸) در مقاله خود به روش هاي زير براي تامين امنيت شبکه اينترانت و کنترل دسترسي افراد مختلف اشاره مي کنند:

روش شناسايي:

اين روش متداول ترين روش برقراري امنيت شبکه مي باشد که در سيستم به کاربران «نام کاربر»[۹] و «کلمه عبور»[۱۰] اختصاص داده مي شود تا کاربران براي ورود به سيستم و استفاده از اطلاعات و خدمات آن از نام کاربر و کلمه عبور مخصوص به خود استفاده کنند. به عبارتي افراد براي ورود داراي نوعي مجوز هستند و به کساني که داراي مجوز نباشند اجازه عبور داده نخواهد شد.

روش رمز کردن اطلاعات:

در اين روش اطلاعات رمزگذاري شده و به گونه اي دستکاري مي شود که تنها افراد مجاز، توانايي خواندن آن ها را داشته باشند. براي اين کار نرم افزارهاي مختلفي وجود دارد از جمله نرم افزاري که از الگوريتم هاي رياضي بسيار پيچيده براي رمزگذاري استفاده مي کند. در اين سيستم از دو کلمه عبور عمومي و اختصاصي استفاده مي شود. کلمه عبور عمومي نقش قفل را دارد و براي رمز کردن اطلاعات از آن استفاده مي شود. از کلمه عبور اختصاصي براي بازگشايي اطلاعات استفاده مي گردد. بنابراين تنها، کاربري که کلمه عبور اختصاصي را دارد قادر است اطلاعات را بازگشايي کرده و به محتواي اصلي آن پي ببرد.
البته امکان شکسته شدن يا کشف اين کلمه هاي عبور وجود دارد. بنابراين سعي بر اين است تا در ايجاد اين کلمه هاي عبور از تعداد بيت هاي بيشتري استفاده شود. اين کار باعث خواهد شد تا رمزگشايي توسط افراد غيرمجاز مشکل تر شود. براي مثال، اگر يک کلمه عبور ۴۰ بيتي داشته باشيم مدت زماني که طول مي کشد تا اين کلمه عبور رمزگشايي شود يا اصطلاحاً شکسته شود، ۲۴ ساعت خواهد بود. بنابراين با استفاده از اين ابزار مي توان اطلاعات را به صورت رمز در آورد و آن ها را ايمن کرد و با اين اطمينان که افراد غيرمجاز به آساني توانايي استفاده از آنها را ندارند، اطلاعات مورد استفاده قرار گيرد.

رابطه اينترانت با اکسترانت

امروزه از به هم پيوستن اينترانت ها، شبکه هاي گسترده اکسترانت[۱۱] ايجاد مي شود. بنا به تعريف «اکسترانت» عبارت است از مجموعه اي از اينترانت ها که توسط هر يک از روش هاي ارتباطي نظيرDial up، ارتباط فيزيکي مستقيم، ماهواره، شبکه مخابراتي و غيره به يکديگر متصل هستند. با استفاده از اکسترانت ها، شرکت ها و سازمان هاي مختلفي مي توانند دفاتر مختلف خود را در يک شهر يا کشور با استفاده از روش هاي گوناگون ذکر شده فوق به همراه روش هاي امنيتي محدود و کنترل شده مرتبط سازند. با اين روش کاربران مجاز مي توانند از راه هاي دور با مجوزهاي مربوطه از شبکه استفاده کنند. براي مثال شرکت فورد داراي اکسترانتي است که ۱۵۰۰۰ فروشنده را در نقاط مختلف به يکديگر ارتباط مي دهد (کامينگس[۱۲]، ۱۹۹۷(.
در حقيقت شبکه هاي اينترانت و اکسترانت همانند شبکه هاي محلي و گسترده(LAN وWAN) ولي با مشخصات خاص خود مي باشند.

اينترانت و کتابداران

با به کار گيري اينترانت ها مي توان اطلاعات را به صورت الکترونيکي به اشتراک گذاشت. در حقيقت اينترانت ها روشي مؤثر براي انتقال و حفظ اطلاعات هستند و ارتباطات و همکاري هاي بين سازماني را تسهيل مي نمايند. اينترانت ها براي نگهداري اطلاعاتي که روز آمد کردن آن ها در حالت چاپي دشوار است، بسيار مناسب مي باشند. کتابداران مي توانند با استفاده از اينترانت- که از استانداردها و ابزار موجود بر روي اينترنت که به سادگي در دسترس مي باشد و سبب موفقيت جهاني اين شبکه گرديده است- به ايجاد ارتباطات مؤثر درون سازماني و همچنين آرشيو نمودن اطلاعات مهم بپردازند. کتابداراني که با ابزار و فنون استفاده از اينترنت آشنا هستند، براي برآوردن نيازهاي خود مي توانند از اينترانت استفاده نمايند. همچنين مي توان از اينترانت براي اشاعه و توزيع اطلاعات لوح هاي فشرده[۱۳] استفاده کرد. کتابداران مي توانند با استفاده از اينترانت، دسترسي شبکه اي به لوح هاي فشرده را فراهم نمايند تا استفاده کنندگان بتوانند به طور همزمان از آنها استفاده کنند.
علاوه بر اين، کتابداران مي توانند از شبکه اينترانت به عنوان يک تابلوي اعلانات[۱۴] پيوسته براي ارسال مدارک و ارائه مقررات و خط مشي کتابخانه استفاده کنند و مدارک امانتي، وضعيت درخواست امانت بين کتابخانه اي و دسترسي به پايگاه هاي اطلاعاتي تجاري را بر روي شبکه اينترانت ارائه کنند (نوتس[۱۵]، ۱۹۹۹ ).

کاربرد اينترانت در کتابخانه ها

استفاده از فن آوري هاي اطلاعاتي باعث افزايش توانايي کتابخانه ها در سازماندهي و اشاعه اطلاعات مي شود. همچنين فن آوري اطلاعات سرعت دسترسي به اطلاعات را افزايش مي دهد و دسترسي از راه دور و دسترسي تمام وقت به اطلاعات را ميسر مي سازد. برخي از مزاياي به کار گيري فن آوري اطلاعات در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رساني عبارت است از: افزايش دسترسي به منابع، بهبود خدمات موجود، ارائه خدمات جديد و برجسته کردن وجهه کتابخانه(کريزمن[۱۶]، ۱۳۸۴). در حوزه فن آوري اطلاعات، اينترانت ها تحولي مهم در عصر حاضر به شمار مي آيند. برخي از کاربردهاي اينترانت در کتابخانه ها عبارت است از:

۱) ارائه پيوسته اسناد و مدارک شرکت ها و سازمان ها

گزارش هاي سالانه، خبرنامه ها، فهرست هاي تلفني، نشاني هاي پستي، راهنماها و روش هاي کاري را مي توان از طريق اينترانت در دسترس همگان قرار داد. مباشري (۱۳۷۷) مزاياي زير را براي اين رويکرد نسبت به نگهداري اسناد چاپي و کاغذي بيان مي کند:

▪ توزيع آسان: از آنجا که اسناد و مدارک به صورت الکترونيکي نگهداري مي شود و در دسترس مي باشد، توزيع نفر به نفر آنها ضرورتي ندارد و هر وقت کسي به سندي احتياج داشته باشد به وسيله يک مرورگر مي تواند نسخه الکترونيکي را دريافت نمايد.

▪ ارزاني چاپ: کاربران تنها اوراقي را که نياز دارند و يا قسمت هايي از يک سند را بر روي کاغذ چاپ مي کنند و از اين رو در هزينه هاي مربوط به چاپ و کاغذ صرفه جويي مي شود.

▪ سهولت تغيير: اسناد الکترونيکي را به سادگي مي توان توسط يک ويرايشگر متن يا يک واژه پرداز تغيير داد يا اصلاح کرد.

 ▪نگهداري متمرکز: تمام اسناد يک شرکت يا سازمان را مي توان به صورت متمرکز در شبکه نگهداري کرد و از يک مکان به تمامي آن ها دسترسي يافت.

▪ دسترسي گسترده: از آن جا که اسناد الکترونيکي قابل انتقال در شبکه مي باشند، کاربران مي توانند از هر جا به صورت آني و بي درنگ[۱۷] به آنها دست يابند.
▪ سادگي جستجو: با افزودن ضمائم ويژه به اسناد الکترونيکي، امکان جستجوي آنها بر اساس کليدواژه ها آسان مي شود.

۲) دسترسي به موقع و روزآمد به گزارش هاي فني و گزارش هاي مربوط به گردهمايي ها

کارکنان مي توانند گزارش هاي فني و گزارش هاي مربوط به گردهمايي ها را از طريق اينترانت مشاهده کنند. علاوه بر آن، برنامه هاي کاري کارکنان به راحتي از اين طريق قابل بازبيني است و هر کسي بخواهد از حضور يک همکار يا ساعت يک کلاس آگاهي يابد، مي تواند از اين طريق مطمئن شود.

۳)ارائه فهرست کامل منابع موجود در کتابخانه

فهرست هاي کتابخانه اي از مهمترين ابزار بازيابي اطلاعات مي باشد. کاربران مي توانند از طريق شبکه اينترانت به فهرست پيوسته کتابخانه ها دسترسي يابند. براي مثال «شرکت فن آوري نفتي چورون»[۱۸] فهرست کامل کتابخانه خود را که بالغ بر ۲۰۵۰۰۰ مدرک و ۴۶۰۰۰ گزارش فني مي باشد بر روي اينترانت شرکت قرار داده است که تنها براي کارکنان شرکت قابل دستيابي است. اين فهرست از طريق فيلدهاي مؤلف، موضوع و فيلد آزاد قابل جستجو مي باشد. وقتي که يک استفاده کننده مدرک مورد علاقه ي خود را بازيابي مي کند، گزينه اي تحت عنوان«اين کتاب را امانت بده»[۱۹] وجود دارد که با انتخاب آن، يک صفحه پست الکترونيکي باز مي شود که فرد مي تواند مشخصات خود را وارد و منبع مورد نظر را مشخص نمايد و براي بخش ميز امانت ارسال نمايد. از آنجا، مدرک مورد نياز بر روي يک سيستم تحويل مدرک داخلي قرار مي گيرد تا در اختيار استفاده کننده قرار بگيرد (کامينگس، ۱۹۹۷).

۴) ارائه نشريات تخصصي و اخبار روزآمد بر روي شبکه

نشريات تخصصي مورد استفاده کاربران را مي توان به صورت الکترونيکي براي استفاده همزمان توسط افراد مختلف بر روي شبکه قرار داد وهمچنين با کسب اخبار مهم و مرتبط از منابع الکترونيکي و چاپي و نشر آن ها بر روي شبکه به ارائه خدمات آگاهي رساني جاري پرداخت.

۵) ايجاد بخش سؤال هاي متداول (FAQ s)]۲۰[

کتابداران مي توانند به اين وسيله به سؤال هايي که به طور مکرر از طريق پست الکترونيکي يا سرويس چت پرسيده مي شود، از طريق اينترانت به شيوه سريع و هماهنگ و صحيح پاسخ بدهند.

۶) ايجاد پيوندهاي[۲۱] ساختار يافته به منابع اينترنتي مرتبط

کتابداران از نيازهاي اطلاعاتي احتمالي استفاده کنندگان تا حدودي آگاهي دارند بنابراين مي توانند مجموعه اي از سايت هاي مهم و پرمحتواي مرتبط با فعاليت هاي شرکت يا سازمان را در شبکه اينترنت جستجو کنند و آن ها را از طريق پيوندهاي ساختار يافته به منظور استفاده کاربران بر روي شبکه اينترانت قرار دهند و از اين راه در هزينه هاي نسبتاً سنگين استفاده مجدد کاربران از شبکه اينترنت صرفه جويي نمايند (ساندرز[۲۲]، ۱۹۹۷).

۷) فراهم آوري امکان ملاقات مجازي افراد بر روي شبکه

يکي از کاربردهاي مهم اينترانت امکان ملاقات مجازي و گفتگوي افراد برروي شبکه اينترانت مي باشد. حتي مي توان ملاقات مجازي و گفتگوي افرادي را که در مکان هاي پراکنده مثل شعبات کتابخانه حضور دارند، نيز فراهم نمود.

۸) توزيع نرم افزارهاي کاربردي بر روي شبکه

کتابداران مي توانند جهت توزيع نرم افزارهاي کاربردي از اينترانت استفاده کنند که موجب صرفه جويي در وقت و نيروي کار مي گردد. کتابداران مي توانند به جاي اينکه اين نرم افزارها را بر روي لوح هاي فشرده نگهداري کنند، آن ها را بر روي شبکه اينترانت ارائه کنند تا کاربران بتوانند به صورت پيوسته از آن ها استفاده نمايند.

۹ ( ارائه مواد سمعي و بصري بر روي شبکه

مواد سمعي و بصري يکي از انواع مواد کتابخانه اي هستند که متاسفانه چندان مورد استفاده قرار نمي گيرند. کتابداران مي توانند مواد سمعي و بصري را به صورت فايل هاي رايانه اي بر روي شبکه اينترانت قرار بدهند تا کاربران بتوانند با استفاده از نرم افزارهاي مخصوص از آن ها استفاده کنند. ويدئوها و برنامه هاي آموزشي نيز مي توانند از اين طريق ارائه شوند تا از مراجعه کارکنان به بخش مواد سمعي و بصري جهت استفاده از ويدئوها و نوارهاي آموزشي جلوگيري شود و هر کس در وقت مناسب خود از آن ها استفاده نمايد.
هم چنين بانک هاي اطلاعاتي پيوسته که مورد استفاده بسيار زياد کارکنان قرار مي گيرند، مي توانند از طريق شبکه اينترانت در دسترس آن ها قرار بگيرند.

● نتيجه گيري

استفاده از فن آوري اطلاعات باعث افزايش بهره وري بسياري از شرکت ها و سازمان هاي مختلف مي شود. در ميان شبکه هاي رايانه اي، شبکه هاي اينترانت مناسب ترين شبکه براي يک شرکت يا سازمان مي باشند چون در عين حال که با شبکه جهاني اينترنت سازگار هستند و از استانداردهاي آن استفاده مي کنند، با ارائه خدمات مختلف به کارکنان يک شرکت مي توانند نيازهاي اطلاعاتي آن ها را برآورده کنند. در حقيقت انگيزه و هدف اصلي از نصب شبکه هاي اينترانت، تسهيل ارتباطات و به اشتراک گذاشتن منابع مي باشد خصوصاً به اشتراک گذاشتن منابع اطلاعاتي يکي از دلايل عمده استفاده از اينترانت ها مي باشد.
شبکه اينترانت يک روش مناسب براي توزيع اطلاعات توسط کتابخانه ها است. با توجه به حجم عظيم منابع اطلاعاتي موجود در سازمان ها، کارمندان نياز دارند که به اطلاعات مختلف همانند تغيير سياست ها و خط مشي ها، اطلاعيه ها، بخش نامه ها، دستنامه هاي آموزشي، اطلاعات تخصصي، نشريات عمومي و تخصصي واخبار پيش از کهنه شدن اطلاعات دسترسي داشته باشند. کتابخانه ها مي توانند با توجه به قابليت امکانات چند رسانه اي، بسياري از اين اطلاعات را به صورت پيوسته بر روي شبکه اينترانت ارائه نمايند که ارائه الکترونيکي اين اطلاعات از طريق شبکه اينترانت موجب مي شود تا حجم عظيم منابع اطلاعاتي موجود با کمترين هزينه و تلاش و در کوتاه ترين زمان، در دسترس کارکنان سازمان قرار گيرد.

منبع: مجله الكترونيكي ويستا

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 29867 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse