مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1635   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/11/1390    
 
 
ضرورت پالايش فضاي مجازي

حجت الاسلام دکتر سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي طي ميزگردي که در نخستين همايش "گسترش اخلاق اسلامي" يکشنبه 9 بهمن ماه در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد به تشريح نسبت فرهنگ و اخلاق پرداخت و گفت: حوزه فرهنگ با اخلاق ربط تام دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: حجت الاسلام دکتر سيدمهدي خاموشي با تأکيد بر ضرورت پرداختن به حوزه آموزش و پرورش و مسئله تربيت در جامعه يادآور شد: جامعه ما از بي تربيتي ضربه مي خورد؛ اگر جامعه اي تربيت يافته باشد در آسيب ها بيمه است اما اگر اينگونه نبود منحرف خواهد شد.

خاموشي ريشه آسيب هاي اجتماعي و خانوادگي را در اخلاق و تربيت توصيف کرد و افزود: جبهه معارض براي ما در بستر بي اخلاقي، لحظه اي عمل مي کند و فضاي وب يک مدل از نظام سلطه است که اين فکر را ترويج مي دهد که فرقي بين قرار گرفتن اطلاعات شخصي با ديگر اطلاعات در اين فضا نيست؛ در جامعه معاصر دست دشمن براي کارکرد لودگي خيلي بازتر از دست ما در بستر اخلاق است که بايد به اين مسئله توجه ويژه داشت.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به هشدارهاي متعدد مقام معظم رهبري در مورد ناتوي فرهنگي يادآور شد: ما يک نظام فرهنگ خودي و يک نظام جبهه معارض بزرگ در مقابل داريم که بايد در مورد آن برنامه داشته باشيم.

حجت الاسلام خاموشي تربيت را ضامن بقاي اخلاق در جامعه توصيف کرد و با اشاره به ضرورت پالايش فضاي مجازي گفت: در نظام سلطه وزير فرهنگ وجود ندارد و معتقدند فرهنگ در بي فرهنگي ماست و اين مسئله در بسياري از مناطق گسترش پيدا کرده است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در پايان بر ضرورت توليد صفات اخلاقي و اصلاح جنبه انگيزشي جامعه اشاره کرد و گفت: براي گسترش اخلاق اسلامي بايد انگيزه خدايي در جامعه ايجاد کنيم.

در ادامه اين ميزگرد حجت الاسلام رضا غلامي دبير شوراي فرهنگي دفتر نمايندگي مقام معظم رهبري نيز گفت: نظام جمهوري اسلامي ايران صد در صد مبتني بر ارزشهاي الهي است يعني موجوديت اين نظام در گرو ارزشهاي الهي است.

وي افزود: به هيچ وجه حضور امام(ره) و مقام معظم رهبري، علما و روحانيت در صحنه جامعه و سياست بر اين نبوده که يک حکومت عادي به وجود آيد بلکه تمام تلاش براي حکومت اسلامي و حاکميت ارزش هاي الهي در زندگي فردي و اجتماعي بوده است.

غلامي با بيان اينکه بخش مهمي از ارزشهاي الهي اخلاق اسلامي است، به تفاوت اخلاق اسلامي و اخلاق سکولار(مادي) پرداخت و گفت: در اخلاق اسلامي نقطه تمرکز رضايت الهي است و براي ما نفع و سود در ابتدا مطرح نيست- هرچند که بر اين باوريم که به متخلق به اخلاق اسلامي برکات ديگري نيز مي رسد- در نقطه مقابل اخلاق سکولار است که در آن اصالت بيشتر در نفع و سود است.

وي تأکيد کرد: ما در بستري مي توانيم اخلاق اسلامي را گسترش دهيم که بحث از دنيوي شدن در حاشيه باشد. تا زماني که بستر وابستگي به دنيا وجود دارد صحبت از اخلاق اسلامي بحثي نچسب خواهد بود و بايد بيشتر بر مبدأ و معاد تأکيد کنيم.

وي با اشاره به نقش امام خميني(ره) در تحول اخلاقي جامعه تصريح کرد: امام جريان ارزشي جديدي را به جامعه وارد کرد که به مانند يک سونامي آن جريان ارزشي سکولار را با خود برد و همه چيز را عوض کرد و تا مدتها اين تغيير فضا و روحيه کاملا محسوس بود.

دبير شوراي فرهنگي دفتر نمايندگي مقام معظم رهبري افزود: براي تحقق اخلاق در جامعه بايد يک جريان ارزشي جديد را به جامعه وارد کرد. ما بايد از نيروها و تشکل هاي مردمي در حرکت خجسته "گسترش اخلاق اسلامي" بهره ببريم و نبايد تمام بار بر دوش نهادهاي دولتي و حکومتي باشد، توفيق ما در اين صورت بيشتر خواهد بود ضمن اينکه کارهاي تشريفاتي در اين حرکت محلي از اعراب ندارد.

حجت الاسلام غلامي بر لزوم تنوع روشها و سطوح براي گسترش اخلاق اسلامي تأکيد کرد و گفت: بايد تمام ابعاد فردي و اجتماعي و سياسي و اقتصادي در اين حرکت مورد توجه قرار گيرد و کارآمدترين ابزار براي اين کار هنر و رسانه است.

وي در پايان تأکيد کرد: بايد هزينه هاي بداخلاقي در جامعه بالا رود و عنصر بداخلاق بايد بداند که در جامعه تقبيح مي شود که اين مي تواند يک سياستمدار يا يک مدير اقتصادي باشد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 30584 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse