مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  7059   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/5/1388    
 
 
انتخاب دوست

دوستي بـا مردم دانـا نكوست
دشمن دانا به از نـادان دوست
دشـمن دانــا بلندت مــي ‎كند
بر زمينت مي‎ زند نادان دوست

انتخاب دوست و همنشين در موفقيت و شكست انسان نقش مهمي را ايفا مي ‎كند. بسياري از جوانان كه به انحطاط كشيده شدند و در رسيدن به اهداف عاليه خود ناكام ماندند، انتخاب دوست و همنشيني با افراد بي‎ صلاحيت را، عمده ‎ترين عامل سقوط خود بر مي ‎شمارند. چه بسيار دختران جواني كه بر اثر نداشتن بينشي صحيح با افراد فاسد و شرور نشست و برخواست كردند و سرانجام سر از زندان هاي كيفري در آوردند. اينان از كاري كه ابتداء بايد انجام مي‎ دادند غفلت ورزيده و بدون آينده نگري و عاقبت انديشي در كنار دوستان خيالي خود، از اوج شرافتمندي و صداقت به قعر پستي و رذالت سقوط نمودند. راستي چرا گروهي از جوانان بويژه دختران اين مرز و بوم با وجود اين همه اتفاقات ناگوار اخلاقي، درس عبرت نگرفته و باز با رفيق ‎هاي پوكه‎اي همنشيني مي ‎كنند و سرانجام در زندگي خود ناكام مي ‎مانند؟ به نظر نگارنده اين مقال، مهم ترين علت چنين انتخاب ها و گزينش ها، فقط بر اثر عدم بينش صحيح و عاقبت انديشي لازم است كه خود ناشي از نداشتن آگاهي لازم در مورد شرايط و صفات دوستان است. به عبارت روشن ‎تر اگر دختران جوان از همان ابتدا به اين حقيقت آشنايي داشته باشند، كه دوستان حقيقي انسان چه شرايط و اوصافي را بايد دارا باشند، هرگز در انتخاب خود اشتباه نمي‎ كنند؛ يعني اگر بدانند كه دوستان واقعي انسان كه نقش مهمي را در ايجاد شرايط موفقيت و يا شكست انسان ايفا مي‎ كنند بايد چه ويژگي هاي را داشته باشند، بطور قطع از گرد رفيقان فاسد و شرور و دوستان پوكه‎اي كناره گيري مي ‎كنند و در انتخاب آن بيش از پيش تأمل مي‎ نمايند.
در يك مثال مي‎ توان گفت: همان گونه كه انسان براي تهيه پوشاك و وسايل شخصي خود اوصاف و ويژگي هايي را مدّ نظر قرار مي ‎دهد، در انتخاب دوست و همنشين بايد چند برابر آن دقّت را به خرج دهد و لازمه آن دانستن اوصاف و ويژگي هاي شخص منتخب ماست.


 
با سه كس همنشين مباش

حضرت صادق(ص) فرمود: هر گاه امير مؤمنان(ع) روي منبر قرار مي ‎گرفتند، خطاب به مردم مي ‎فرمودند: مسلمان بايد از رفاقت با سه كس اجتناب كند:

1. هرزه و بي باك: چرا كه او كار خود را براي تو زينت مي ‎دهد و دوست دارد تو نيز مانند او باشي. او در مورد دين و آخرت، تو را ياري نمي ‎كند و همنشيني با او قساوت قلب مي ‎آورد و رفت آمد با او مايه ننگ و عار است.

2. احمق: چرا كه او به خير و خوبي تو، دستور نمي ‎دهد و شري را از تو دفع نمي ‎كند، چه بسا بخواهد به تو سودي برساند، ولي بخاطر حماقتش ضربه‎اي به تو وارد مي ‎كند. پس مرگ او بهتر از زندگي و سكوتش بهتر از سخن گفتنش باشد.
 
3. دروغگو: چرا كه او وبال توست، گفته ديگران را براي تو و از تو را براي ديگران نقل مي ‎كند، هر گاه ماجرايي را گفت به دنبالش كلام ديگري را مي‎ گويد. چه بسا راست مي‎ گويد ولي كسي باور نمي ‎كند و ميان مردم دشمني اندازد و موجب كينه و كدورت ميان مردم مي ‎شود، پس از خدا بترسيد و خود را بپاييد.[1]

پي نوشت ها:
[1]. كافي، ج 2، كتاب الايمان و الكفر، باب مجالسة اهل المعاصي، ص 376، حديث 6.

نويسنده: علي اكبر ظهيري
منبع: كتاب براي دختران 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.1 از 5 امتياز است.


12345
69 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 3217 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse