مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4023   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/3/1391    
 
 
منافع پوستي گلاب و آلوئه ورا

گفته مي شود برخي از مواد آثار قابل توجهي روي پوست دارند مثل گلاب که البته اين روزها جايگاه خود را ميان مردم به خصوص نسل جوان از دست داده و گياهان ديگري مثل آلوئه ورا جاي آن را پر کرده اند. آيا گلاب واقعا براي پوست مفيد است و آيا آلوئه ورا همان قدر که در مورد آن تبليغ مي شود، اثربخش است؟

واقعا گلاب روي پوست اثر مثبت دارد؟ گلاب ضدالتهاب، خنک کننده و نرم کننده پوست و يکي از بهترين پاک کننده ها و ماسک هاي طراوت دهنده پوست است. عمل پاک کردن پوست با گلاب را مي توان چند بار در روز به خصوص در شهرهاي با هواي آلوده انجام داد يا بعد از حمام که منافذ پوست بازتر هستند، از اين ماسک استفاده و پس از ۲۰ دقيقه آن را پاک کرد. در اين صورت بهتر جذب مي شود و باعث تحريک گردش خون پوست خواهد شد و اثر ضدعفوني کننده و ضد التهاب خود را بهتر روي پوست مي گذارد.

براي هر پوستي مي توان از گلاب استفاده کرد؟ اما براي پوست هاي چرب بهتر است از محصولات اسانس بهارنارنج استفاده کرد.

استفاده از گلاب با توجه به اسانسي که دارد، براي چشم ها مضر نيست؟ با وجودي که هميشه در مورد نزديک شدن و تماس اسانس ها با چشم هشدار داده مي شود، گلاب به عنوان شستشوي چشم و رفع خستگي و تازگي آن مي تواند مورد استفاده قرارگيرد. براي اين کار مي توان پارچه پنبه اي استريل(گازها يا باندهاي استريل که در پوشش قرار دارند و در داروخانه ها عرضه مي شوند)، به گلاب آغشته کرد و روي چشم ها قرار داد. همچنين در عفونت چشم مي توان از گلاب استريل براي شستشو و کاهش عفونت و درمان استفاده کرد.

گلاب خوب را چگونه تشخيص دهيم؟ گلاب خوب بايد کاملا شفاف و عاري از هرگونه رسوب يا کدورت باشد. در صورتي که بوي پلاسيدگي از گلاب استشمام شود، بايد از مصرف آن خودداري کرد.

آيا اين موضوع درست است که کاشف گلاب ايراني ها بوده اند؟ در منابع جديد، تهيه گلاب از گل سرخ را براي اولين بار به ايرانيان نسبت مي دهند. همين منابع دانشمند بزرگ ايراني ابوعلي سينا را اولين تهيه کننده آب هاي مقطر معطر(عرقيات طبي) و استفاده از آن ها در درمان بيماري هاي مي دانند.

گلاب چه خواص ديگري دارد؟ مهم ترين آثار گزارش شده گلبرگ ها و رايحه(اسانس) و گلاب حاصل از گل سرخ، آثار ضداسهال، ضدالتهاب، ضد کرم آسکاريس، قابض، ضدنفخ، خلط آور، در مواردي مسهل و ملين، مقوي معده، ضدزخم و اشتها آور هستند. گلاب نوعي آرام بخش است و شايد به اين دليل است که در تهيه انواع غذاها از اين مايع معطر استفاده مي شود. گلاب تحريک کننده هورمون ها هم است و ميل جنسي را افزايش مي دهد. به علاوه، تا حدودي قاعدگي را تنظيم مي کند و خاصيت ضدتورم دارد. به دليل همين توصيه مي شود هنگام آفتاب سوختگي، از شربت آن يا به شکل موضعي استفاده کرد.

برخلاف گذشته که مردم مرتب از گلاب استفاده مي کردند، امروز توجه بيشتر روي گياه آلوئه ورا و محصولات تهيه شده از آن است. آيا آلوئه ورا هم براي پوست خوب است؟ بله، محصولات مختلف خوراکي و موضعي مختلفي از آلوئه ورا به بازار ارائه شده اند که مي توان آنها را از داروخانه هاي معتبر تهيه و برحسب راهنماي همراه آن ها استفاده کرد. از جمله فوايد گياه آلوئه ورا مي توان به مرطوب کردن پوست، درمان آفتاب سوختگي، زخم، سوختگي هاي معمولي و نرم کردن اگزماي زير چشم اشاره کرد. به علاوه، کرم هاي تهيه شده از ژل آن در تسکين پسوريازيس مورد استفاده قرار مي گيرد.

برگ هاي تازه گياه را در مراکز فروش و داروخانه ها مي توانيم تهيه کنيم. آيا ژل تازه اين گياه هم همين خواص را دارد؟ براي استفاده از ژل آلوئه مي توان برگ هاي گياه را از محلي قطع کرد. در اين صورت در محل قطع شده ژل بي رنگ کاملا نمايان است. با فشردن برگ گوشتي گياه، ژل بيرون مي زند. مي توان از اين ژل مستقيما براي مرطوب کردن پوست، درمان آفتاب سوختگي، زخم، سوختگي هاي معمولي و نرم کردن اگزماي زير چشم استفاده کرد.

اين ژل وقتي در معرض هوا مي ماند، سياه مي شود که نشانه فساد يا کاهش تاثير آن است؟ نه، اين ژل به مرور زمان و در معرض هوا تيره، قرمزرنگ و متمايل به سياه مي شود و دليل آن هم اکسيد شدنش است.

کدام شيوه استفاده از آلوئه ورا تاثير بيشتري بر پوست دارد؟ مصرف خوراکي آن اثر موضعي ندارد اما بين مصرف کرم و ژل تازه نمي توان گفت کدام بهتر است. اين موضوع در درجه اول به فرمولاسيون هر کرم مربوط مي شود. گاهي يک کرم بهتر از ژل تازه عمل مي کند و برعکس.

آيا مصرف ژل تازه، براي نوع خاصي از پوست ممنوع نيست؟ نه، مصرف آن فقط براي کساني که به آن حساسيت نشان مي دهند، جايز نيست.

برگ هاي آلوئه ورا را تا چند روز و در چه شرايطي مي توان نگهداري کرد؟ معمولا تاريخ انقضا و شيوه نگهداري و استفاده، روي برچسبي که به برگ متصل است، قيد مي کنند. برگ را حتما بايد از مراکز معتبر خريد و به تاريخ انقضاي آن توجه کرد.

غير از تاثيرات پوستي، مصرف خوراکي اين برگ ها هم مفيد است؟ آثاري که براي اين گياه گزارش شده شامل آثار ضدآلرژي، ضدسرطان، ضدميکروب، ضدقارچ، ضدويروس، ضدآفتاب سوختگي، کاهش دهنده قندخون، کرم کش، مسهل، قاعده آور، ضدورم و مقوي کبد است.

مصرف بيش از حد خوراکي آن مي تواند عارضه داشته باشد؟ بله، در استفاده از اين گياه بايد مراقب بود زيرا مصرف بيش از حد آن به صورت خوراکي(مصرف روزانه بيش از يک گرم به مدت طولاني)، ممکن است باعث به هم خوردن تعادل آب و الکتروليت ها و درنهايت کم آبي بدن، سقط جنين، زايمان زودرس، اسهال خوني و ضايعات کليوي شود زيرا خاصيت مسهلي آلوئه ورا باعث دفع بيش از حد آب بدن و در نتيجه بروز ضايعات کليوي و اسهال خوني مي شود. از آلوئه ورا نبايد در زمان تهوع، استفراغ، دردهاي شکمي، خون ريزي رکتال(مقعد) و ضعف شديد استفاده کرد.

آلوئه ورا ايراني است؟ اين گياه بيشتر با نقاط گرم سازگاري خوبي دارد و بومي آفريقاست ولي در نقاط ديگر جهان از جمله آمريکا(نواحي تگزاس، فلوريدا و...)، غرب هندوستان، سواحل ونزوئلا، عربستان سعودي و در سال هاي اخير در ايران در مناطق شمال و غرب و گلخانه ها کشت مي شود. در ايران اين گياه علفي با نام فارسي«صبر زرد» و«شاخ بزي» شهرت داشته است و گونه هايي از آن در نواحي جنوبي، خشک و کويري رشد مي کند.
 
نويسنده: سميه مقصودعلي
منبع: روزنامه سلامت

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.1 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 33813 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse