مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1739   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/4/1386    
 
 
مصاحبه با حجت الاسلام ستوده در مورد رسالت سازمان تبليغات اسلامي در استان

به عنوان يكي از متوليان بلند پايه ديني، استان اردبيل را از لحاظ مذهبي چگونه ارزيابي مي كنيد؟

اردبيل از گذشته به عنوان «دارالارشاد» معروف بوده است. هم اكنون نيز براي مراسم مذهبي محرم و صفر در طول سال نيز برنامه هايي براي زنده نگه داشتن مسائل عاشورا برگزار مي شود.
از سوي ديگر مردم اردبيل بسيار ولايت مدار هستند و اين موضوع را به خوبي مي توان در بحث پيام تاريخي رهبر انقلاب درباره حرمت قمه زني مشاهده كرد. اردبيل به خوبي نشان داد كه از رهبر اطاعت پذيري دارد وسريعا قضيه قمه زني كاهش چشمگيري يافت.

به رغم وجود اين روحيه بالاي مذهبي، آيا مي توان رفتار مذهبي استان را آسيب شناسي كرد؟

هر چيز بزرگي، آفت بزرگ هم دارد. در بحث هاي ديني، مداحي، عزاداري، ورود گردشگران به استان و... آسيب هايي وجود دارد كه بايد به آنها پرداخت و براي ارتقاي آنها تلاش كرد.

نقش سازمان تبليغات اسلامي براي ارتقاي باورهاي صحيح مذهبي و كاهش آسيب ها در استان اردبيل چگونه بوده و چه تلاشهايي انجام شده است؟

بايد نقطه هاي قوت و ضعف هر موضوعي را در كنار هم سنجيد؛ لذا هدايت فرصت ها بسيار مهم است.
سازمان تبليغات اسلامي در استان تلاش دارد تا نقطه هاي قوت را در نظر بگيرد و برنامه ها را به شكل منطقه اي، در تعامل با قشر جوان ، تشكل هاي ديني و ... براي پيشبرد هدف هاي فرهنگ، با واگذاري كار به ديگران انجام دهد.
خيلي كارها كرده ايم اما برخي برنامه ها به سبب پاره اي مانع ها مانند هم مرز بودن با كشور آذربايجان كه اطلاع رسانيهاي غير ديني مي كند، ورود گردشگران به استان و ... وجود دارد كه به تبع خود تاثيرهايي را بر بافت فرهنگي ومذهبي استان ميگذراند.
در همين راستا سعي شده تا از پتانسيل هاي موجود بيشترين استفاده
را بكنيم. استراتژي اين مسئله نيز «تبليغ در مقابل تبليغ» بوده است. از جمله كارهاي صورت گرفته مي توان به برنامه روحاني هاي مستقر، طرح هجرت، كتابخانه هاي تخصصي ديني، فعال كردن مسجدها، حضور مبلغان در مدرسه ها و ... اشاره كرد.

با توجه به اين برنامه ها و تلاشهاي انجام شده، اكنون سازمان تبليغات اسلامي در چه رتبه اي از فعاليتهاي ديني استان قرار دارد؟

به لطف خدا با فعاليتهاي انجام شده توانسته ايم جايگاه سازمان را به جايي برسانيم كه در بحث هاي خط دهي كلان مذهبي در راس تصميم گيري ها باشد. به عبارتي، سازمان تبليغات اسلامي استان اردبيل امسال توانست در خط دهي هاي مذهبي، بسيار موثر باشد و اين را مي توان نشأت گرفته از تعامل بسيار خوب و عالي با ديگر بخشهاي مذهبي استان دانست.

با توجه به ميزان اثر گذاري سازمان تبليغات اسلامي در مسائل مذهبي، برنامه هايتان چگونه پيش مي رود؟

در قسمت قرآني پيشرفت خوب ، در بخش ساماندهي روحانيون طرح هجرت در حد خوب، در بخش ساماندهي مساجد به ميزان خيلي خوب، در بخش هدايت وحمايت فعاليت هيئت هاي مذهبي در حد خوب ، گفتمان هاي ديني به عنوان شاخص نخست كشور، تبيان مساجد پيشرفت خوب، در بخش پايگاه هاي اوقات فراغت انجام كاري بي نظير، در بخش آموزش هاي تخصصي عملكرد خوب و در بخش آموزش هاي ضمن خدمت عملكرد خوب است.

با توجه به حجم و ميزان كيفيت برنامه ها، وضعيت كارشناسان مذهبي استان چگونه است؟

وضعيت نيروي انساني كارشناس در اردبيل متوسط است و اين سخن به اين معناست كه ميزان موجود، در حد كفايت نيست.
براي رفع اين معضل نيز تلاش هايي كه انجام شده كه از جمله آنها استفاده از نيروهاي بخش آموزش عالي و همچنين آموزش وپرورش است.

اگر در جايگاهي فراتر از مسئوليت كنوني در سازمان تبليغات اسلامي اردبيل بوديد، چه برنامه هايي را در دستور كارتان قرار مي داديد؟

- انتخاب نيروهاي انساني متناسب با سازمان تبليغات اسلامي را تسريع مي كردم.
- بحث آمايش سرزميني را جزء برنامه هايم قرار مي دادم.
- تهديدهاي فرهنگي درون استاني و يا خارج از كشور را بررسي و با توجه به آن برنامه ريزي مي كردم.
- تخصيص مناسب اعتبارهاي استاني با توجه به حجم برنامه ها
- انجام جلسه هاي منطقه اي وكشوري
- موضوع هاي قرآني را در كنار مفاهيم وتفسير از شكل كليشه اي خارج وتبديل به بحث هاي استاد محور مي كردم.
- گسترش كتابهاي ديني براي دسترسي بهتر جوانان به اين موضوع
- استفاده از مسائل روز مانند اينترنت در عصر انفجار اطلاعات به منظور در اختيار قرار دادن جوانان
- شناسايي مديريت فرهنگي مسجدها وسپردن آن به ائمه جماعات
- بالا بردن برنامه نويسي وبرنامه ريزي آموزش كاركنان در قسمت فرهنگ ديني
- تربيت نيروي مناسب در سطح كشوري براي احراز پست در آينده
- جدي گرفتن بحث مبلغين ومبلغات
- تاكيد بر تاثيرگذاري چهره به چهره در امر تبليغ توسط مبلغان
- شناسايي قشرهاي تاثيرگذار (بر مخاطبان مسائل مذهبي)
- جذب نيروهاي جوان ونوجوان با توجه به شرايط روحي و رواني شان متناسب با اوقات فراغت مربوطه
- دور نگه داشتن سازمان از مسائل حاشيه اي و معطوف كردن تمام توان سازمان براي راه اندازي تبيان و همچنين دبيرستان و راهنمائي صدرا در شهرستان ها
- آوردن روساي اداره ها به ديگر استان ها
- در اولويت قرار دادن شايسته سالاري وحذف تبعيض
- در اولويت قرار گرفتن تكريم و احترام به ارباب رجوع و مذموم دانستن كار صرفا كليشه اي
- تفاوت قائل شدن ميان انسان ها بر اساس عملكرد و نه بر اساس جنسيت.

در رابطه با طرحهاي فرهنگي كه در شش ماهه دوم توسط سازمان برگزار گرديده است توضيحاتي بفرمائيد، بعد از طرح بچه هاي مسجد كه حركت پررنگ و موفقي بود، چگونه هدايت فرهنگي نسل جوان را كنترل و هدايت مي نمائيد؟

در طرح بچه هاي مسجد كه در تابستان سالجاري با موفقيت به پايان رسيد و انشالله در تابستان سال بعد با موافقت مسئول امر ادامه خواهد يافت، هدف آشنايي جوانان و نوجوانان با مفاهيم ابتدايي و اساسي دين و مشاركت و همكاري جوانان در برنامه هاي ديني و فرهنگي بود و در سطح مساجد محلات استان برگزار مي شد. در ادامه اين حركت اداره كل تبليغات اسلامي استان دومين دوره طرح رحمت را با عنوان شاخه دانش آموزي در سطح استان اجرا مي نمايد كه دوره اول آنها در بهار 86 با موفقيت اجرا گرديد. همچنين طرح گفتمانهاي ديني است كه بي وقفه ادامه دارد در كنار آنها با راه اندازي تبيان مساجد سعي در گسترش خدمات اينترنتي رايگان در سطح شهر را داريم كه حدود 10 مسجد را در سطح شهر با سيستم هاي رايانه متصل به سايت تبيان نموده ايم تا كاربران با حضور در مساجد مي توانند به صورت رايگان از امكانات راه اندازي شده استفاده نمايند.

در مورد سيستم پاسخگويي به سوالات و شبهات كه به تازگي قرار است راه اندازي شود، شرح دهيد؟

پاسخ گويي به سوالات جوانان شيوه اي است كه سازمان تبليغات اسلامي از سال پيش با ابداع و اجراي طرح گفتمانهاي ديني در كشور آغاز نموده و تا بحال به نحو مطلوبي بازده داشته است در راستاي تكميل و تبديل به احسن نحوه تامين نيازهاي نسل جوان گسترش و تقويت قسمت پرسش و پاسخ سايت تبيان است كه از طريق تلفن و مكتوب در سايت به پرسش هاي ارسالي مخاطبين پاسخ گفته مي شود. در اين شيوه جديد مخاطبين مي توانند در كمترين زمان و نازلترين هزينه بهترين پاسخ را از مشاورين دريافت نمايند. لطفي كه اين شيوه دارد ثبت سوالات و پاسخ آنها در سايت تبيان اردبيل است كه كاربران مي توانند با مطالعه آنها پاسخ سوالات احتمالي خود را نيز دريافت نمايند. برنامه نويسي و فعاليت هاي مقدماتي طرح در حال حاضر صورت پذيرفته و از سال جديد به كاربران خدمات ارائه خواهد نمود مخاطبيني كه دسترسي به اينترنت ندارند هم مي توانند با حضور در سايت تخصصي تبيان واقع در محل اداره كل تبليغات اسلامي يا از طريق تلفن پاسخ سوالات خود را دريافت نمايند.

با راه اندازي بخش پاسخ به سوالات در روند برگزاري گفتمانهاي ديني چه تغييراتي ايجاد خواهد شد؟

گفتمانهاي ديني همچنان به قوت خود باقي است و پرقدرت و پررنگ مثل گذشته در سطح استان برگزار خواهد شد. گفتمانهاي ديني جلسات آموزشي به صورت پرسش و پاسخ است كه با حضور اساتيد تراز اول كشوري و استاني برگزار مي شود جلسات گفتمان ديني الان هم در حال برگزاري است و در ماه اخير در تمامي شهرستانها چندين گفتمان ديني با موضوعات متفاوت برگزار شده و مي شود در سال جاري بالغ بر 1400 گفتمان ديني در سطح استان برگزار كرده ايم و مركز پاسخگويي به سوالات نيز در راستاي تكميل گفتمانها و تحت پوشش قراردادن اكثريت مردم راه اندازي خواهد شد و در قسمت پاسخگويي آن از اساتيد مجرب در زمينه هاي مختلف ديني، فرهنگي و ... كمك خواهيم گرفت.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 339 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse