مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد -اِلأَربِعا ٤ شوال ١٤٤١ - Wednesday May 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3953   بازدید    تاریخ درج مطلب  4/6/1388    
 
 
دختران، تواضع و فروتني

شكي نيست كه تواضع و فروتني، يكي از صفات برجسته و ارزشمندي است كه انسان مي ‎تواند بوسيله آن به خواسته ‎هاي اخلاقي خويش دست يابد. بطور كلي انسان مغرور و متكبر نمي‎ تواند محبوبيت اجتماعي را كسب كند، تمام انسان ها از شخص متكبر و رفتار او تنفر دارند و شيفته تواضع و فروتني هستند. مي‎ توان در يك جمله گفت كه تواضع و فروتني از صفات پيامبران و اديان الهي است. از نظر اسلام تواضع و فروتني در روابط اجتماعي هر انساني ستوده شده است، اما در روابط و معاشرت هاي زنان و دختران جوان نظر ديگري مطرح است. امير مؤمنان(ع) مي‎ فرمايد: بهترين ويژگي هاي زنان شايسته، بدترين خصلت هاي مردان است. و آن عبارت است از:


1. تكبر: هر گاه زن متكبر باشد بيگانه را به خود راه نمي‎ دهد(يعني تكبر زن در برابر نامحرم خوب است، چرا كه از طمع او نسبت به خود جلوگيري مي ‎كند).
2. بخيل: هر گاه زني بخيل باشد مال خود و همسرش را حفظ مي ‎كند.
3. ترس: زن ترسو از هر چيزي كه به آبرويش صدمه بزند هراس دارد و فاصله مي‎ گيرد.[1] ناگفته نماند كه ويژگي هاي فوق فقط در برابر افراد بيگانه و نامحرم است، و اما برابر محارم از قبيل، شوهر، پدر، مادر، خواهر و برادران و زنان ديگر هرگز روا نيست و زناني كه در روابط اجتماعي و معاشرت هاي خود در برابر محارم و خودي ‎ها متكبرانه خودستايي مي‎ كنند و خود را بر رخ آنان مي ‎كشند ملامت شده‎اند. «در اين حديث (حديثي كه گذشت) امير مؤمنان(ع) نمي ‎گويد زن خوب است متكبر باشد مطلقا، حتي با زنان ديگر، نه، زن با زنان ديگر نبايد متكبر باشد با محارم خودش، با شوهر، پدر، برادر، عمو، دايي‎اش، بديهي است كه نبايد متكبر باشد. انسان دو جور خلق نمي ‎تواند داشته باشد، آدم يا متكبر است يا متكبر نيست. اين حديث مي‎ گويد: زن در مقابل مرد نامحرم رفتارش متكبرانه باشد، يعني آن تواضع‎ ها و فروتني‎ هايي كه مثلا يك مرد در برابر مرد ديگر يا يك زن در برابر زن ديگر يا يك زن در برابر محارم خود نشان مي‎ دهد، براي زن شايسته نيست كه در مقابل مرد نامحرم از خود نشان دهد.
زن مقابل يك مرد نامحرم كه قرار گرفت بايد خودش را بگيرد.»[2] به طور كلي اسلام در روابط اجتماعي زنان و مردان با يكديگر حريم هايي را قرار داده است، يكي از آن حريم ها همين رفتار متكبرانه زنان نسبت به مردان نامحرم است. به همين جهت امير مؤمنان(ع) در حديثي كه گذشت مي ‎فرمايد: علت اين كه يك زن بايد در برابر نامحرم رفتاري متكبرانه داشته باشد اين است كه بيگانه و نامحرم نتواند بر او وارد شود و او را مورد تعدي و تجاوز قرار دهد، و گرنه زن نيز مانند مرد بايد متواضع و فروتن باشد. با توجه به آن چه گفته شد، دختران جواني كه در پي بدست آوردن خواسته‎ هاي شرعي اخلاقي خود در اجتماع هستند، بايد بدانند كه از نظر اسلام تكبر و غرور براي هر انساني ناپسند است؛ اما رفتار متكبرانه زنان و دختران جوان در برابر نامحرمان و بيگانگان مورد تمجيد و ستايش قرار گرفته است. بنابراين بايد سخت مواظب باشند و در معاشرت هاي اجتماعي با افراد بيگانه و نامحرم در اجتماع زمينه ‎هاي گناه و معصيت را فراهم نياورند. خداوند در قرآن كريم مي ‎فرمايد: فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً. «در گفتگوها با ناز و كرشمه و بگونه‎اي هوس ‌انگيز سخن مگوييد كه مبادا بيمار دلان به شما طمع كنند.»«احزاب، آيه 32»

ترس و بخل
 
در حديثي كه گذشت امير مؤمنان(ع) در كنار خصلت و ويژگي خوب«تكبر زنان در برابر نامحرم» دو خصلت ديگر را نيز اشاره فرموده است كه يكي«ترس» و ديگري«بخل» بود. مطالبي كه در مورد رفتار متكبرانه گفته شد در مورد اين دو خصلت نيز مطرح است يعني يك زن در برابر افراد نامحرم بايد بخيل و ترسود باشد، نه آن كه در برابر محارم خود و زنان ديگر، چنين صفتي را داشته باشد. نكته‎اي كه در پايان اين قسمت لازم است تذكر داده شود اين است كه: در كنار صفت«ترس» كه در حديث آماده است، بايد شجاعت در رفتار رعايت شود. از نظر اسلام هرگز پسنديده نيست كه دختري خود را در پرتگاه هولناك گناه ببيند و ساكت و آرام دست روي دست گذاشته و نظاره ‎گر خيانت ديگران باشد، نه، از نظر اسلام دختران و زنان يك اجتماع اسلامي بايد در كنار ترس از اين كه مبادا به عواقب خطرناك بي ‌عفتي و تجاوز افراد فاسد دچار شوند؛ بايد شجاعت خود را حفظ نموده و با تكبر و غرور و شجاعت تمام پاسخ آنان را بدهند. به قول استاد مطهري(ره) آن چيزي كه براي زن گفته‎اند نسبت به آن بايد ترسو باشد و عملش محتاطانه باشد، در مورد ترس از جان يا ترس از مال و ثروت نيست، بلكه در مورد ترس از عفاف است.[3] به سخن ديگر، زن، از اين كه دامن عفتش لكه دار شود و مورد تجاوز قرار گيرد بايد از شجاعت به خرج دادن بپرهيزد، اما در جايي كه پاي عفت در كار نيست و موضوع ديگري مطرح است زن نيز بايد مانند مرد شجاع باشد.

داستان زندگي حضرت زينب(س) شاهد خوبي است براي نكات فوق. اين شير زن تاريخ وقتي در مجلس يزيد قرار گرفت، با آن همه مشقت و مرارتي كه ديده بود ساكت ننشست و با كمال شجاعت چنان خطبه‎اي ايراد كرد كه تمام حاضران اشك ريختند و از رفتار خود نسبت به فرزندان رسول خدا(ص) هم ديگر را ملامت نمودند. كاش تمام زنان و دختران جوان ما خود را در آيينه اخلاق الهي زينب كبري(س)  برانداز مي‎ كردند و تواضع و فروتني در برابر محارم و خشونت و شجاعت در برابر بيگانگان را از او درس مي ‎گرفتند. كاش خواهران اسلامي ما در روابط اجتماعي خود با بيگانگان با طمع، اينقدر با ناز و كرشمه طنّازي نمي ‎كردند و گوهر كمال و عفت خود را به حراج نمي ‎گذاشتند. و كاش تمام دختران اين مرز و بوم براي فراهم آوردن زمينه ‎هاي رشد و شكوفايي اجتماعي سالم و پر از معنويت قدم بر مي ‎داشتند و خود را در كنار گرداب فساد به درياي مواج روابط نامشروع نمي ‎انداختند. گروهي از دختران جوان كه هرگز طعم خوش تربيت اسلامي را نچشيده‎اند با خيره سري تمام، در روابط اجتماعي خود عشوه‎ گري مي ‎كنند و در برابر نامحرمان طمّاع به حركات و رفتار منافي با عفت دست مي‎ زنند. اينان بطور قطع در وجود خود خلائي احساس مي‎ كنند كه با چنين اعمال شنيعي در كوچه پس كوچه ‎هاي خيالات باطل خود سرگردانند. به دختران فاسد بگوييد كه تا خود را متخلّق به اخلاق اسلامي نكنيد و از الگوهاي تربيتي الهي درس نگيريد، هرگز نمي ‎توانيد آينده‎اي روشن در پيش رو داشته باشيد و نجات يابيد. چه بسيار دختران بيچاره‎اي كه براي رسيدن به اهداف شوم و پست خود از فرامين الهي گذشتند و سرانجام با سيه روزي و بدبختي پس از لكه دار شدن دامن عفت شان به قتل رسيدند پس بياييد ... .

پي نوشت ها:
[1]. نهج البلاغه، حكمت 234.
[2]. تعليم و تربيت، شهيد مطهري، ص 165.
[3]. تعليم و تربيت در اسلام، ص 168.

نويسنده: علي اكبر ظهيري
منبع: كتاب براي دختران

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.6 از 5 امتياز است.


12345
15 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 3408 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse