مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2221   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/4/1391    
 
 
افتخارات ديروز را امروز ببينيم

اردبيل در ميان کوه هاي تالش و سبلان و در شمال غرب فلات ايران قرار گرفته و به همين سبب از زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل برخوردار است. اگر تصميم داريد به اردبيل سفر کنيد از نظر زماني، فصل بهار و تابستان بهترين زمان سفر به اين شهر است. شهر اردبيل از دير باز براي جهانگردان و گردشگران خارجي و داخلي شهري پر از جاذبه هاي تاريخي و طبيعي بوده و جهانگردان بسياري از اين شهر و ديدني ها و شگفتي هاي آن در يادداشت هاي سفرشان ياد کرده اند.
بودلف در سده چهارم، ياقوت حموي در سده هفتم و اصطخري در کتاب«مسالک والممالک» خود و مقدسي در کتاب«احسن التقاسيم» از اين شهر ياد کرده و آن را شهري مهم و بزرگ ذکر کرده اند. از ميان جهانگردان اروپايي که به ايران سفر کرده و از شهر اردبيل ديدن کرده اند، مي توان به تاورنه، پيتر دولاواله، آدام اوله آروايس و مسيو ژوبر فرانسوي اشاره کرد.
در ميان بناهاي تاريخي شهر اردبيل تقريبا همگان با آرامگاه شيخ صفي آشنا هستند ولي در کنار اين مجموعه تاريخي ارزشمند بايد يادي هم از مسجد جامع و قديمي اين شهر بکنيم که يکي از قديمي ترين آثار اسلامي اردبيل به شمار مي آيد.
مسجد جمعه اردبيل در محله پيرشمس الدين، ميان گورستاني قرار گرفته و از سه قسمت تشکيل شده است. در واقع اين مسجد که در برخي نسخه ها و کتاب ها از آن به عنوان مسجد جامع نيز ياد شده، بازمانده مسجد عظيم و گسترده و کم نظيري است که در دوره هاي مختلف اسلامي بويژه دوره سلجوقي بنا شده و تا اوايل دوره صفوي آباد بوده است.


اولين قسمت بنا پايه مناره اي است که در فاصله اندکي از مسجد به چشم مي خورد. اين مناره استوانه اي شکل و از جنس آجر است. در بدنه مناره، دو سنگ نوشته باقي مانده که يکي از آن ها فرمان اوزون حسن آق قويونلو و ديگري کتيبه اي با تاريخ ۸۷۸ هجري است. دومين قسمت اصلي بنا، مسجد تيرپوش است که روي ۹ ستون چوبي قرار گرفته و ستون ها هم بر پايه هاي سنگي غيرمنتظم استوار شده اند.
در ورودي چوبي تکه کوب شده، ميخ هاي آهني برجسته اي دارد و بالاي يک لنگه آن، نوشته اي کنده کاري شده است. سومين قسمت بنا، مسجد قديم است که مرکب از چهار طاق و گنبد است. تمام بنا آجري و به مقدار خيلي کم در تزئينات آن، کاشي به کار رفته است. بخشي از نما تقريبا از بين رفته است. زير تالار اصلي مسجد، به منظور تسهيل عبور و مرور مردم و دسته ها و اجتماعات، دهليزها و راهروهايي به صورت شبکه اي منظم و محاسبه شده ساخته شده است که در فاصله هر دو متر به صورت چهارراهي متقاطع اين معبرها ديده مي شوند و بلندي هر يک از اين راهروهاي زيرزميني ۱۹۰ و پهناي آن ۸۰ سانتي متر است. مسجد جمعه اردبيل به مرور زمان صدمات زيادي ديده است که آخرين و جديدترين آن در سال ۱۳۵۷ بوده که طي آن در جريان ساخت و توسعه امتداد خيابان سي متري، بخش زيادي از تپه تاريخي از بين رفت و بدنه شرقي محوطه محراب مسجد دچار شکستگي و رانش شد.
هم اکنون اين مسجد به دليل قرار گرفتن در مسير حرکت وسايط نقليه سنگين در معرض لرزش و فرسايش هر چه بيشتر قرار دارد و خطر تخريب و فرسودگي آن را تهديد مي کند. البته اگر گذرتان به اردبيل خورد تنها به ديدن اين مسجد بسنده نکنيد. از ديگر ديدني هاي اردبيل مي توان به موزه صنايع دستي در حمام قديمي شيخ، مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي، بازار اردبيل، پل هاي سيدآباد(پير مادر)، يعقوبيه و ابراهيم آباد(هر دو روي رودخانه باليقلي)، پل کلخوران، پل ساميان(روي رودخانه قره سو)، حمام هاي پيرزرگر، اوچ دکان پير(حاج رحيم)، ملاهادي، حاج شيخ، پير عبدالملک (ميرزا حبيب) و حمام صفويه، مسجد جمعه، قيز امامزاده سي(امامزاده حليمه خاتون)، برج شاطر گنبدي(در روستاي صومعه)، مسجد ميرزاعلي اکبر مرحوم، گنجينه مردم شناسي اردبيل در حمام قديمي ظهيرالاسلام، پيکره سنگي بابا داوود عنبران و امامزاده صالح اشاره کرد.
از مناطق طبيعي اردبيل نيز مي توان درياچه شورابيل را نام برد که در دو کيلومتري جنوب اردبيل قرار دارد. به دليل آن که آب اين درياچه شور بوده، آن را شورابيل مي ناميده اند و امروزه با شيرين تر کردن آب آن، نوعي ماهي قزل آلا در آن پرورش مي دهند. اين درياچه از جاذبه هاي بسيار مهم اردبيل به شمار مي رود و با امکاناتي که در کنار آن به وجود آورده اند، گردشگران بيشتري براي ديدن آن به اردبيل سفر مي کنند. حمام اوچ دکان اردبيل در محله اوچ دکان اردبيل قرار گرفته و از ديگر حمام هاي اين شهر قديمي تر است. بنا به سنگ نبشته بالاي طاق نماي سر در حمام، ساخت بناي اين حمام يک سال به طول انجاميده است. حمام از بخش هاي دهليز، رختکن حمام، شاه نشين و... تشکيل شده که ديوارهاي داخلي حمام نقاشي شده است و دهليز حمام محوطه اي شش گوش است که داراي شش تاقچه بوده و داراي گنبد است. از نقش هايي که در نقاشي هاي اين حمام ديده مي شود، مي توان به نقش هاي اسليمي گل و برگ يا اسليمي توريقي ساده، صحنه هاي تشريفاتي مربوط به خادم ها، ترنج، گل هاي شاه عباسي و گلبرگ هاي ريز و ديگر طرح هاي زيبا اشاره کرد.
تابستان بهترين فصل براي سفر به اردبيل است؛ جايي که خورشيد چندان در آن اعتباري ندارد و گرماي هوا به اندازه ديگر شهرها نيست.

نويسنده: احسان محمد حسيني  

منبع: روزنامه جام جم

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 34906 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse