مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2728   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/5/1391    
 
 
با راه هاي مختلف براي از بين بردن جاي زخم و جوش آشنا شويد

ماندن جاي جوش يا زخم مي تواند کاملا به زيبايي پوست آسيب بزند و آن را از يکنواختي و يکدستي خارج کند. البته بعضي از اسکارها آنقدر بزرگ و پهن است که نه تنها زيبايي صورت را خراب مي کند بلکه آزاردهنده و زشت هم مي شود. جوشگاه ها و اسکارها يک بيماري تلقي نميشود ولي مي توان براي بهبود ظاهر آن اقدام درماني انجام داد. مهم ترين مرحله در درمان آن ها، مشورت دقيق با متخصص پوست است تا معلوم شود چه خصوصيتي از جوشگاه بيشتر بيمار را آزار مي دهد و مناسب ترين راه درمان آن کدام است. به هر حال تاکيد پزشکان اين است که جوشگاه ها با هم متفاوت و هر يک نيازمند روش درماني خاص هستند.

اسکار يعني چي؟

به محل جوش خوردن زخم ها که در اثر تصادفات، اعمال جراحي و بيماري ها ايجاد مي شود اسکار يا جوشگاه مي گويند که جزئي از روند طبيعي ترميم زخم در بدن است. هر چه پوست بيشتر آسيب ببيند و ترميم آن بيشتر طول بکشد، جوشگاهي که به جا مي ماند، نمايان تر است. به طور معمول جوشگاه ابتدا به طور فزاينده برجسته شده و سپس به تدريج کمرنگ مي شود. بسياري از جوشگاه هايي که ۳ ماه پس از پيدايش بدشکل به نظر مي رسد، با مرور زمان ممکن است کاملا وضعيت رضايت بخشي پيدا کند.

چه اسکارهايي بيشتر نمايان هستند

وضعيت ظاهري جوشگاه بستگي به عوامل متعددي از جمله رنگ، قوام، عمق، طول، عرض و جهت آن دارد. شکل گيري جوشگاه هم چنين بستگي به سن و محل آن روي بدن يا صورت دارد. به عنوان مثال در افراد جوان، جوشگاه برجسته تر و بزرگ تر از افراد مسن است. پوست روي استخوان فک محکم تر از پوست روي گونه است که باعث واضح ترشدن جوشگاه در آن مي شود. اگر اسکار فرورفته باشد، پوست سايه دار به نظر مي رسد و اگر برجسته باشد روي پوست اطراف سايه مي اندازد. اگر جوشگاه عمود بر خطوط طبيعي پوست باشد کاملا واضح مي شود، زيرا از نماي طبيعي پوست تبعيت نمي کند.

آيا براي ازبين بردن اسکارها به جراحي نياز است؟

امروزه روش هاي متعددي توسط متخصصان پوست براي بهبود يا حتي بهتر شدن منظره جوشگاه به کار مي رود. بيشتر اين عمل ها در کلينيک هاي پوست و با بي حسي موضعي انجام مي گيرد. تنها براي ترميم اسکارهاي شديد مانند سوختگي هاي وسيع نياز به بيهوشي عمومي و بستري شدن در بيمارستان است اما عموما درمان جوشگاه مستلزم عملهاي جراحي سنگين و پرعارضه نيست. در اين روش پوست را از قسمت جوشگاه برداشته و از پوست سالم(معمولا پوست پشت گوش) جايگزين آن مي کنند.

آيا مي توان اسکارها را کامل از بين برد؟

روش هاي جديد مي تواند تغييراتي در طول، پهنا يا جهت جوشگاه ايجاد کرده يا جوشگاه هاي فرورفته را بالا آورده و انواع برجسته را مسطح کند اما هيچ گاه جوشگاه را کاملا از بين نمي برد و هيچ روش جادويي وجود ندارد که پوست را به وضعيت اوليه قبل از پيدايش جوشگاه برگرداند. روش هاي اصلاح جراحي مي تواند در ظاهر پوست بهبود ايجاد کند اما خود آثاري در پوست به جاي مي گذارد که البته بهتر از جوشگاه اوليه است. علاوه براين بايد به ياد داشت که رنگ جوشگاه را نمي توان تغيير داد، اگر چه با گذشت زمان کمرنگ تر مي شود اما اختلاف رنگ آن با پوست طبيعي هميشه باقي است و تنها مي توان با مصرف مواد آرايشي به طور موقت آن ها را محو کرد.

براي بهبود اسکارهاي وسيع روشي وجود دارد؟

برداشتن جوشگاه با جراحي مناسب ترين روش براي جوشگاه هاي پهن يا طويل است. برداشتن جوشگاه و به هم رساندن لبه هاي زخم، روش خوبي است براي درمان جوشگاه که مبتني بر خاصيت بالاي ارتجاعي پوست است. جوشگاه هاي پهن را مي توان برداشت و دوباره بخيه کرد به نحوي که خط جوشگاه باريک تر شود. درباره اسکارهاي طويل، جراحان پوست از برش هاي نامنظم استفاده مي کنند که خط جوشگاه را کوتاه تر به نظر برساند تا کمتر به نظر بيايد. گاهي اوقات با جراحي مي توان جهت يک اسکار را طوري تغيير داد که تمام يا قسمتي از آن در مسير خطوط طبيعي پوست قرار گيرد و کمتر به چشم بيايد. با همين روش مي توان جوشگاه ها را به مناطقي که کمتر به چشم مي آيد(مثل لابه لاي خط رويش مو يا خط محل تلاقي بيني و گونه ها) منتقل کرد تا ديده نشود.

براي ازبين بردن جاي آکنه ها چه کنيد

سايش پوست روش مناسبي در اصلاح جوشگاه هاي ظريف يا بي نظمي هاي خفيف سطح پوست است. هم چنين بهترين روش در درمان جوشگاه هاي جوش غرور جواني (آکنه) است. در اين روش از يک ابزار که به سرعت مي چرخد براي برداشتن لايه هاي سطحي پوست به نوعي که پوست و جوشگاه را يکدست و هم سطح کند، استفاده مي شود. بايد توجه داشت که سايش پوست در بعضي از انواع جوشگاه ها تاثيرات بسيار خوبي دارد ولي براي همه انواع آن مناسب نيست. اين روش در موارد زير نتيجه رضايت بخشي به بار آورده است: جوشگاه هاي پس از جوش هاي غرور جواني، آبله مرغان يا آبله، خالکوبي ها، چين و چروک ها و اسکارهاي اعمال جراحي.

حتي ليزر هم پوست را کاملا صاف نمي کند

ليزرهاي مختلفي در درمان جوشگاه به کار رفته اند. براساس نوع جوشگاه بايد دستگاه ليزر مناسب انتخاب شود. بايد توجه داشت که درمان با ليزر معمولا کامل نيست و امکان برگرداندن پوست محل جوشگاه به حالت پوست طبيعي قبل از آسيب وجود ندارد. ليزرهاي معمول براي درمان اسکار شامل ليزرهايPDL ،fractional يا conventional Co۲ است.

از سابيدن پوست چيزي شنيده ايد؟

سايش پوست روشي مطمئن است که با استفاده از ابزارهاي مختلف(از برس ها گرفته تا ليزر) صورت مي گيرد که البته نتايج آن ها تفاوت زيادي با هم ندارد. در واقع دست ماهر يک متخصص پوست است که ماشين را هدايت مي کند و با به کار بردن آن در جهت هاي صحيح سطح پوست، مي تواند جوشگاه ها را بدون اين که جوشگاه جديدي بر جاي بگذارد، بردارد. برخي پزشکان براي کاهش درد، تمام سطح پوست را با يخ سرد کرده و برخي ديگر از بي حس کننده هاي موضعي يا انواع داروهاي مسکن استفاده مي کنند. مراقبت هاي خاصي نيز بعد از عمل الزامي است که توسط پزشک شما توضيح داده خواهد شد. بيماران معمولا ۳ ۲ هفته بعد از عمل و گاهي حتي پس از يک هفته مي توانند به سر کار خود بازگردند. سايش پوست بيشترين تاثير درماني را در پوست صورت دارد و در نواحي ديگر بدن احتمال کندي ترميم، بر جاي ماندن قرمزي يا حتي جوشگاه بعد از عمل بيشتر است.
 
منبع: مجله سيب سبز

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.2 از 5 امتياز است.


12345
5 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 35490 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse