مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2360   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/7/1391    
 
 
پانسمان و بانداژ

پانسمان پوشش حفاظتي زخم است. كه به منظورهاي مختلفي از قبيل: محافظت از زخم در طول مدت التيام، كمك به كنترل خونريزي، جذب خون و ترشحات زخم، جلوگيري از آلودگي بيشتر زخم، نگهداري داروي زخم و كاهش درد انجام مي ‌گيرد .

انواع وسيله پانسمان

پوششي كه براي پانسمان زخم ها به كار از نظر جنس، اندازه و شكل انواع مختلف دارد كه مهم ترين آن ها عبارتند از :
1- گاز يا تنزيب: نوعي وسيله پانسمان است كه از پارچه توري مخصوصي تهيه مي ‌شود . معمولاًَ چند لايه آن در اندازه‌ هاي 10×10 سانتيمتري يا به اندازه‌ هاي مختلف ديگر، وسيله بسيار مناسبي براي پوشانيدن اكثر زخم ها است .
2- پد: نوع ديگري از وسيله پانسمان است كه از لايه‌ هايي از پنبه و گاز يا پارچه ديگري كه قدرت جذب ترشحات را دارد در اندازه هاي مختلف تهيه مي‌ شود .
3- ورقه پلي اتيلن و پد: پلي اتيلن يك ماده شيميايي است كه هيچ گونه عارضه‌اي از قبيل حساسيت و غيره در تماس با ياخته هاي بدن ايجاد نمي‌كند. براي پانسمان ورقه‌اي از پلي اتيلن را همراه با يك پد كه روي آن قرار دارد به روي زخم مي‌ گذارند. از اين نوع پانسمان معمولاًَ در زخم هاي مربوط به اعمال جراحي استفاده مي ‌شود .به طور كلي نمي ‌توان يك نوع پانسمان را براي همه انواع زخم ها مناسب و مطلوب فرض كرد بلكه نوع پانسمان بر حسب نوع زخم، محل و اندازه آن متفاوت خواهد بود .

روش پانسمان كردن
 
در مورد پانسمان زخمي كه در سطح پوست ايجاد شده و بافت هاي عمقي را در بر نگرفته و خونريزي نداشته باشد، مي توانيد به شرح زير اقدام نماييد .
1- وسايل پانسمان را آماده نموده و نزد بيمار ببريد .
2- بيمار را در وضعيت راحتي قرار دهيد .
3- دست هاي خود را با آب و صابون بشوييد و با با الكل آن ها را ضد عفوني كنيد.
4- با يك دست پانسمان قبلي را برداريد و با دست ديگر، زخم و اطراف آنرا با داروهاي ضد عفوني كننده تميز كنيد. اين كار را از مركز زخم شروع و به اطراف آن ختم نمائيد. يعني از اطراف زخم دوباره به مركز زخم بر نگرديد و به هر تعداد كه لازم باشد گاز يا پنبه استريل براي تميز كردن به كار ببريد .
5- با استفاده از پنس استريل، به تعداد لازم گاز استريل روي زخم بگذاريد .
6- پانسمان را با استفاده از باند يا نوار چسب در محل ثابت كنيد. هنگام تعويض پانسمان بايد به علائم عفونت زخم مانند سرخي و تورم در محل زخم و بروز تب توجه شود و اقدامات ضروري انجام گيرد .

بانداژ يا باندپيچي

هنگامي كه زخم را پانسمان كرديم لازم است اين پانسمان را به وسيله بانداژ ثابت نگهداريم. علاوه بر اين در مواقعي كه مي ‌خواهيم تكيه گاهي براي عضو صدمه ديده فراهم نماييم، يا حركت آن را محدود كنيم، عضو را باندپيچي مي‌ كنيم .

انواع باند

باندها انواع گوناگون دارند كه برخي از آن ها عبارتند از :
1- باندهاي لوله شده:‌ اين نوع باندها نوارهايي از جنس بافته هاي مختلف با طول و عرض متفاوت هستند كه بصورت لوله شده(استوانه‌اي) و در بسته بندي‌ هاي مختلف مي ‌توان آن ها راتهيه كرد. جنس باندهاي لوله شده را بر اساس هدفي كه از باند پيچي داريم انتخاب مي كنيم. باند لوله شده مي ‌تواند از جنس گاز، كاغذ، فلانل، لاستيك وغيره باشد. معمولاً در زخم بندي، باندهايي كه از جنس گاز هستند مورد استفاده قرار مي‌ گيرد. از باندهاي لوله شده براي بانداژ قسمت ‌هاي مختلف بدن استفاده مي ‌شود. از متداول ترين روش هاي استفاده از اين نوع باندها، بانداژ مدور يا حلقوي، بانداژ مارپيچ در فرم‌هاي باز، بسته و معكوس، بانداژ به شكل 8 و بانداژ حلقه‌اي سر انگشتان قابل ذكرند.

2- باند سه گوش: اگر پارچه مربعي شكلي را كه از يك متر مربع كمتر نباشد، بطور مايل ازوسط به دونيم كنيم، دو باند سه گوش يا مثلثي شكل خواهيم داشت باند سه گوش معمولاً در فوريت هاي پزشكي براي باند پيچي سر، دست، پا ويا قسمت‌هاي وسيع بدن بكار مي ‌رود. از باند سه گوش باند كرواتي نيز مي توان درست كرد. براي اين كار راس باند سه گوش را به طرف وسط قاعده آن تا مي ‌كنيم و بعد از طول تا مي‌ زنيم تا به پهناي مورد نظر دست يابيم. از اين نوع باند، براي بانداژ پيشاني، گوش چشم، سر، آرنج و زانو بخوبي مي ‌توان استفاده كرد.

3- باند چندسر: باند عريضي است كه هر يك از دو انتهاي آن با چند بريدگي به قسمت‌ هايي با عرض يكسان تقسيم شده است. اين باند را دور قفسه سينه و يا شكم مي ‌بندند و هر يك از سرهاي يك طرف را روي سر مشابه طرف ديگر گذاشته، با سنجاق به هم وصل وثابت مي‌ كنند. اين باند در مواردي كه بايد پانسمان را مرتباً عوض كرد مناسب‌ ترين باندها است و معمولاً از جنس فلانل مي ‌باشد.

4- باند به شكل T :مخصوص پانسمان‌هاي ميان دو راه(پرينه) مي باشد و معمولاً از چلوار ساخته مي ‌شود .
5- باند چسب دار: اين نوع باندها با نام هاي تجارتي مختلف در داروخانه ها به فروش مي‌ رسد در وسط باند يك قطعه گاز استريل كه بعضاً با يك محلول ضد عفوني آغشته شده است قرار دارد بايد توجه كرد پشت قطعه گاز و چسب سوراخ سوراخ بوده تا بخارات زخم بتواند ار آن خارج گردند.

6- باند توري كشدار: اين نوع باند از جنس تور و بشكل ساقه جوراب و كشدار است وبه اندازه‌ هاي مختلف بدن بريده مي ‌شود طرز استفاده از آن بسيار ساده بوده، قابل شستشو و استفاده مجدد است لازم به ياداوري است در بين انواع مختلف باندها، باند سه گوش و لوله اي متداول ‌تر از بقيه بوده و كاربرد بيشتري دارند.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.4 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 37430 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse