مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير -اِلأِثنين ٢٢ ذو القعده ١٤٤١ - Monday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3867   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/12/1387    
 
 
سبک معماري در اردبيل

معماري از قديم در اردبيل معمول بوده و برخي از آثاري که بندرت از دوران هاي گذشته در اين شهر باقي مانده حکايت از آن دارد که طراحان و سازندگان آنها اطلاعات وسيع و مهارت کافي در کار خود داشته اند. اين آثار معمولاً به صورت اماکن مذهبي و حمام و کاروانسراست و برخي از خانه هاي اعيان و اشراف سابق نيز با سبک معماري قابل توجهي بنا گرديده است.
سبک اين خانه ها بر پايه تقارن بود بدين معني که علي الاصول در وسط ساختمان تالار بزرگي به شکل مستطيل مي ساختند و در پشت آن به درازاي تالار آشپزخانه که آنرا مطبخ مي گفتند بوجود مي آوردند تالار محل پذيرايي بود و بزرگي آن با امکانات مالي و موقعيت اجتماعي صاحبخانه بستگي داشت. قسمتي از تالارها را در طول ضلع شمالي به سه دسته تقسيم مي کردند قسمت وسط را که اندکي از سطح تالار بلندتر مي شد "مخارجه" مي گفتند و جزو تالار منظور مي داشتند ولي طرفين آن را به صورت دو اتاق کوچک در آورده درب ورودي زيبايي متناسب با زيبايي تالار بين آنها و تالار مي گذاشتند و آنها را "صندوقخانه" و گاهي "قولچا" مي گفتند. در طرفين شرقي و غربي تالار دو دهليز بزرگ و وسيع منظور مي داشتند و در کنار هر يک از آنها و روبروي تالار يک اتاق مي ساختند در طبقه دوم چهاربالا خانه وجود داشت که دوتا از آنها روي دهليز و اتاق شرقي و دوتاي ديگر روي اتاق و دهليز سمت غربي تالار بود و چون پوشش سقف ها عموماً با تيرهاي چوبي صورت مي گرفت از اين رو از ساختن طبقات ديگر خودداري مي گشت و براي حفظ زيبايي ظاهر معمولا سقف آنها بلندتر ساخته مي شد. مصالح ساختماني غالباً خشت و آجر و آهک بود ولي پي هاي خانه ها را هميشه با سنگ لاشه و آهک مي گرفتند و نماي ساختمان را تا ازاره يعني تا زير پنجره ها با سنگ هاي حجاري شده و از آن به بالا با آجر مي ساختند و جرز آجرها را با گچ بند مي کشيدند. چون اردبيل همواره در معرض تهاجم بوده و غارت هاي مکرري بخود ديده است از اين رو براي صيانت خانه ها ديوارهاي بيروني آنها بلند ساخته مي شد و کوچه ها نيز تنگ و پيچ در پيچ منظور مي گشت.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.4 از 5 امتياز است.


12345
10 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 397 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse