مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2969   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/8/1388    
 
 
پاپ آرت

پاپ آرت جنبشي هنري بود که در سال هاي دهه شصت در انگلستان و آمريکا به وجود آمد. هنر پاپ يکي از جنبش هاي اصلي قرن بيستم بود. دستمايه اصلي هنرمندان اين سبک، فرهنگ مردمي، توليدات انبوه، تبليغات محيطي يا تلويزيوني، بسته بندي ها و در کل هر آن چه مردم بيشتر مي ديدند از چيدمان ۱۰۰ قوطي کنسرو سوپ گرفته تا سريوگرافي پرتره موناليزا. اين سبک را مي توان يک سبک روشنفکرانه با نگاهي انتقادي به مصرف گرايي به خصوص در آمريکا دانست. کلمه هنر پاپ يا Pop Art را جان مکهله John McHale در سال ۱۹۵۴ به وجود آورد. آقاي مک هله معني هنر پاپ را در يک نمايشگاه در انگلستان به ريچارد هميلتنRichardHamilton  توضيح داده بود. سه يا چهار ماه بعد، آقاي هميلتن طي نامه اي معني هنر پاپ را تبيين کرد. در اين نامه هميلتن گفته بود که هنر پاپ يک هنر جوان، ارزان، مردمي، فاني، مصرف گرا، کنايه آميز، شهوت انگيز، فريبنده و يک تجارت بزرگ است. در سال ۱۹۵۸ کلمه Pop Art را براي اولين بار در مجلهArchitectural Digest چاپ کردند. هنر پاپ را داداي نيمه دوم قرن بيستم ناميدند. اين جنبش در آخرين سال هاي دهه ۱۹۵۰ در انگلستان به وجود آمد و در آمريکا به نقطه کمال خود رسيد. عبارت پاپ آرت مختصر پاپيولار آرت Popular Art(هنر توده) است. نام اين جنبش همه چيز درباره خودش را آشکار مي کند. پاپ آرت مي خواست هنر را دوباره به زندگي روزانه مردم بياورد. اين جنبش در واکنش به نقاشي آبستره به ميان آمد و ادعا مي کرد جنبش آبستره بيش از حد سوفسطايي و نخبه گراست. تصاوير مورد پسند هنرمندان پاپ، اشيا از زندگي روزمره بود. به طور مثال قوطي هاي سوپ به طراحي اندي وارهول. خصوصيت گرايش جنبش پاپ آرت استفاده وارهول از سريوگرافي، يک شيوه فوتو رئاليستيک Photo Realistic و توده پسند پرينت ميکينگ Print Making بود. تفاوت بين هنرهاي زيبا و هنرهاي اعلانات بازرگاني به طور ارادي از بين رفت. مثال بسيار خوب پوشش آلبوم هاي موسيقي سال هاي دهه شصت است. شخصيت اصلي اين مکتب فکري بدون شک اندي وارهول Andy Warhol ۱۹۸۷-۱۹۲۸ بود. نام هاي بزرگ ديگر جاسپر جانس JasperJohns ، رابرت روشنبرگRobertRauschenberg، ديويدهاکني David Hackney، کلاوس اولدنبرگ Claus oldenburg، روي ليشتيستين RoyLichtenstein، جرج سگال GeorgeSegal و جيمز روزنکوئيست James Rosenquist بودند. جنبش پاپ آرت عمدتا يک جنبش هنري آمريکايي و بريتانيايي بود.


پاپ آرت در اصل يک جنبش هنري متعلق به دهه ۶۰ ميلادي است. هنرمندان اوليه پاپ يک گروه هنري مستقل انگليسي بودند که زيبايي شناسي هنري را گسترش دادند. در واقع اين ها عقيده داشتند مبتذل ترين عناصر فرهنگ جامعه قابل زيبا بودن و هنري بودن هستند. آن ها ابزارهاي کار خود را فيلم هاي عامه پسند، آگهي هاي تبليغاتي، داستان هاي کميک استريپ علمي - تخيلي، موسيقي پاپ، حروف و علائم متداول، اشياي روزمره و کالاي مصرفي معرفي کردند. در واقع هر چه که در چشمان مردم بيشتر ديده مي شود مي تواند ابزار قدرتمندي براي پاپ آرت باشد. پديدآورندگان پاپ آرت بر تاثير بر فرهنگ عامه شهري تاکيد داشتند. در آمريکا، پاپ آرت قدرت و نفوذ فراواني داشت و به نوعي واکنشي برابر اکسپرسيونيسم انتزاعي و باورهاي دادائيستي بود. هنر پاپ آرت به سرعت در عرصه هاي مختلفي مثل طراحي گرافيک، سينما و ... رسوخ کرد. در دوران جديد با ظهور بيلبوردهاي عظيم تبليغاتي کنار بزرگراه ها، پاپ آرت قدرتمندترين ابزار خود را يافت. هميشه پاپ آرت و«پول درآوردن از هنر» چنان به هم نزديک به نظر مي آيند که اگر نيت به وجود آورندگان آن ها را در نظر نگيريم، به راحتي با هم اشتباه مي شوند. اين دو با هم بده بستان دارند؛ پاپ آرت از تجارت تغذيه مي کند و تجارت از پاپ آرت. طراحي محصول و گرافيک تبليغاتي به سبک پاپ آرت، بر هنرمندان پسين خود بسيار تاثيرگذار بود. به طوري که امروزه اکثر طرح هاي گرافيکي تجاري از ايده هاي پاپ آرت بهره مي برند. هم چنين به خاطر استفاده از عناصر ساده زندگي روزمره و فرهنگ مصرف گرايي روزمره، بسياري از کارتون ها از سبک نقاشي هاي تبليغاتي پاپ آرت بهره مي برند. بسياري از هنرمندان سرشناس پاپ نقاشي هاي فراواني از حالت هاي روزمره و عادي زندگي دارند و اين نشانه نگاه هنري آن ها به اتفاقات روزمره است. هر چند که نبايد فراموش کرد که هنرمندان پاپ آرت همواره نگاهي تجاري به هنر دارند. موسيقي پاپ نيز هر چند که چندان وابسته به گرافيک و طراحي پاپ به نظر نمي رسد، اما تمام هنرمندان پاپ در اين اعتقاد مشترک هستند که پيش پا افتاده ترين عناصر فرهنگ جامعه نيز قابل زيبا بودن هستند و مي توان آن ها را با زبان هنري بيان کرد.

منبع: روزنامه فرهنگ آشتي

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.5 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 3970 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse