مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1890   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/8/1388    
 
 
دسته بندي شخصيت انسان ها

آدم ها را برحسب خصوصيات اخلا قي شان دسته بندي گوناگوني کرده اند ولي يک دسته بندي جالب هم مي تواند بر حسب ظاهر و باطن آن ها باشد براين اساس و پايه آدم ها در چهار دسته قرار مي گيرند:

۱) آدم هاي خوش ظاهر و خوش باطن:

اين دسته از آدم ها مصداق بارز ضرب المثل«رنگ رخساره گواهي دهد از سر ضمير» قرار مي گيرند و صورت ظاهر آن ها با سر دروني شان هماهنگ و هم خوان است. چنين آدم هايي هم از دنيا خير مي بينند هم از آخرت. محبوب عالمند و مقبول خاص و هر چند پيچيدگي دنياي ماشيني معاصر مي رود که از آدم هاي مزبور وجودي رويايي و غير واقعي بسازد که چون«ديوژن» فيلسوف بايد در روز روشن با چراغ دنبال شان جست که:

دي شيخ با چراغ همي گشت گرد شهر
کز ديو و دد ملولم و انسانم آرزوست

تشخيص افتراقي اين گونه افراد از دسته اي که متعاقبا اعلا م خواهد شد همواره به سهولت امکان پذير نيست.

۲) آدم هاي خوش ظاهر و بد باطن:

اين گونه افراد را به القاب عديده اي موصوف کرده اند چون: «مار خوش خط و خال» و «افسونگر ظاهر فريب». عامه مردم از اين جور آدم ها بيزارند و عقيده دارندکه آراستگي ظاهري آن ها رنگ و لعابي رياکارانه دارد و نه تنها خصلتي نيکو به شمار نمي آيد که بسيار هم نکوهيده و زشت است. به زعمي، عدم آن به از وجود، چنين افرادي متاسفانه به طور فزاينده اي در جامعه کنوني ما مدارج عاليه ترقي را طي مي کنند و در بسياري از مواضع و موقعيت ها رخنه مي نمايند اما هر مکاني را اشغال کنند هرگز در قلب ها جايي نخواهند داشت.

۳) آدم هاي بد ظاهر و خوش باطن:

اين ها افرادي پاک سرشت و خوش فطرتند ولي گوشت تلخ و بدن زبان و تندخو و کژ رفتار. همواره چوب زبان خود را مي خورند نه اهل و عيال در خانه از دست اين آدم ها در آسايشند و نه در جامعه. از سر و همسايه و رفيق و نارفيق همه را از خود مي رانند. با اين وجود جامعه به خاطر همان طينت خوبشان آن ها را تحمل مي کند و در جايي هم اگر سو» تفاهمي پيش آيد خواهند گفت: بر وي ببخشاييد. ظاهرش را نگاه نکنيد قلب او چون آئينه است! اين قبيل افراد گر چه برعکس آدم هاي خوش ظاهر و بد باطن که کامياب و کامروايند در اجتماع شکست خورده و از هر سو رانده شده اند ولي عامه مردم همين آدم هاي بد ظاهر و خوش باطن را از آدم هاي خوش ظاهر و بد باطن بهتر مي دانند.

۴) آدم هاي بد ظاهر و بد باطن:

اين افراد هر چند باز بهتر از خوش ظاهر و بد باطند ولي چون از آن وجاهت(گر چه گول زننده) بي بهره اند به معناي واقعي«ابليس» به شمار مي آيند! در حقيقت درون شان خود آن ها را مي خورد، بيرون شان مردم را! هم خودشان بدبختند و هم اطرافيان او از دست وي آسايشي ندارند. اين جا نيز ضرب المثل«رنگ رخساره گواهي دهد از سر ضمير» مصداق واقعي خود را پيدا کرده است منتها در جهت منفي. بگذاريم اين شيشه خرده ها را از وجود خود زايل کنيم و در کسوت انسان هاي پاک نهاد و خوش رفتار که همانا دسته اول يعني خوش ظاهر و خوش باطن هستند در آييم. هر چند مولا نا در ادامه بيت بالا فرموده است:

گفت يافت مي نشود گشته ايم ما
گفت آن که يافت مي نشود آنم آرزوست

نويسنده: دکتر عبدالحميد حسين نيا
منبع: روزنامه مردم سالاري

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 3971 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse