مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2989   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/8/1388    
 
 
سرب و آلودگي هوا

يکي از بدنام ترين اجزاي آلودگي هوا سرب است. سرب عنصري ناهمخوان با بافت بدن است و برخلاف عناصر حياتي زندگي موجود زنده مانند روي و سلينيوم بافت هاي بدن آن را به عنوان سم شناسايي مي کنند و آن را پذيرا نمي باشند و بنابراين آن چه که در بافت و خون انسان شهرنشين يافت مي شود ارمغان ناميموني است که صنعت به وي تحميل کرده است. دود خروجي از اگزوز خودروها و دود ناشي از احتراق زغال سنگ ها حاوي مقدار قابل ملا حظه اي سرب است که در صورت افزايش ميزان آن در خون به ويژه در کودکان حتي به مقاديري اندک موجب کاهش هوش و توان يادگيري، کندي فعاليت مغزي، عقب افتادگي ذهني، سردرد، خستگي، افسردگي، بي خوابي مي شود که اين همه از عوارض مسموميت مزمن سرب است. سرب برخي اوقات موجب بيماري هاي هورموني چون نقرس مي شود و حمله هاي نقرس را شدت مي بخشد. حدود ۹۰ درصد از سرب به وسيله تنفس به بدن راه مي يابد و برخلاف آلاينده هاي ديگر سرب مي تواند در بدن انسان انباشته شود ولي بخشي از آن از طريق آب و غذا وارد خون مي شود. تخمين زده مي شود که ۱۲۰ ميليون نفر داراي سطح سرب به ميزان ۱۰-۵ ميکروگرم و همين جمعيت دچار آلودگي سرب با غلظت بالاتر از ۱۰ ميلي گرم در دسي ليتر باشند.

هنوز در بيش از ۵ درصد کودکان شهرهاي صنعتي سطح خوني سرب بالاتر از آن چه هست که در شهروندان عادي وجود دارد که آن هم نبايد باشد(سرب مورد نياز بدن نيست و مقدار آن در بدن بايد در حد صفر باشد). يک بررسي در کودکان آلوده به سرب نشان داده است که حداکثر فاصله زماني براي تاثير سوء سرب روي ضريب هوشي کودک از ابتداي تولد تا حدود ۴ سالگي است. آثار زيان بار سرب معطوف يک فرد يا کودک نيست بلکه بايد آن را معطوف يک جامعه تلقي کرد. اگر کودکان يک شهر در معرض هواي آلوده سرب باشند ضريب هوشي آنان از کودکاني که در شهر پاک ديگري زندگي مي کنند کمتر خواهد بود. خودروهاي فعال تهران که بالغ بر سه ميليون دستگاه خودرو و يک و نيم ميليون موتور سيکلت مي شود که در هر شبانه روز پنج تن سرب به هواي مسموم شهر مي افزايند و آسمان خاکستري شهر را خاکستري تر مي کنند. گازسوز کردن خودروها کمک موثري براي جلوگيري از آلودگي سرب در هوا مي کند و گاز طبيعي فشرده به دليل خوش سوز بودن و عدم نياز به سرب مزيت زيادي نسبت به بنزين دارد و گاز طبيعي به گونه اي يکنواخت با هوا درمي آميزد. پاک تر مي سوزد و دودگرفتگي عارض نمي کند.

عمر موتور را زياد مي کند و نياز به سرويس کمتري دارد و هزينه نگهداري خودرو پايين تر است. براي مقابله با مسموميت مزمن تغذيه مناسب نقش به سزايي دارد. مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامين E و سلينيوم و افزايش مصرف ويتامين C به دليل خاصيت آن ها در دفع فلزات سمي و مصرف فرآورده هاي لبنيات به دليل کلسيم بالايي که دارند در کاهش جذب اين فلز در بدن سودمند واقع مي شوند. از سوي ديگر افزايش دريافت روي نيز منجر به دفع سرب که کوچک ترين ذره آن مازاد محسوب خواهد گشت مي شود. متخصصان تغذيه نوشيدن ۲ ليوان شير با يک ليوان آب پرتقال و مصرف ماهي و سبزيجات تازه بخارپز مانند هويج، کلم بروکلي و گوجه فرنگي در کنار ۲ تا ۳ قاشق غذاخوري جوانه گندم در کاهش آثار سو ناشي از سرب مفيد مي دانند. متاسفانه سبزيجاتي که از فاضلاب صنعتي مشروب مي شود خود آلوده و مسموم به سرب مي باشند. همواره بايد به خاطر داشت که افزايش مصرف روزانه مواد غذايي سرشار از کلسيم، روي و آهن بهترين مکمل غذايي براي کاهش شدت عوارض فلزات سنگين از جمله سرب و جيوه و کادميوم مي باشد.

نويسندگان: دکتر عبدالحميد حسين نيا - فاطمه اردستاني  
منبع: روزنامه مردم سالاري

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.7 از 5 امتياز است.


12345
18 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 4067 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse