مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  6920   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/8/1388    
 
 
پرده پيله دار، پوششي جذاب براي پنجره ها

اگر مي خواهيد اين مدل پرده با حداقل ميزان دوخت و برش و با استفاده از يك دستگاه پرچ تهيه مي شود. آماده كردن اين پرده حتي براي كساني كه سر رشته اي از خياطي ندارند، بسيار آسان است. اگر چه ظاهر زيبا و آراسته آن چندان ساده به نظر نمي رسد. به صورت سنتي، پرده هاي پيله دار دست دوز هستند، اما با اين روش مي توان با كمترين دوخت و با استفاده از نوارهاي پارچه اي باريك كه از سوراخ هاي تعبيه شده در بالاي پرده عبور داده مي شوند، پيله ها را در جاي خود نگاه داشت. طرح راه راه پارچه نيز كار را ساده تر مي كند، زيرا نوارهاي پارچه اي را هم مي توان به راحتي از باريك ترين راه پارچه تهيه كرد.

وسايل لازم:

- پارچه به اندازه متناسب با ابعاد پنجره.
- لايي به عرض 13 سانتيمتر و طول برابر با عرض پرده.
- دستگاه پرچ و حلقه هاي فلزي پرچ(شش حلقه براي هر يك از پيلي ها).
- تعدادي حلقه برنزي كوچك(يك حلقه براي هر يك از پيلي ها).

1. ارتفاع پنجره را اندازه بگيريد و به آن 20 سانتيمتر براي برگردان بالاي پرده و 15 سانتيمتر براي تو گذاشتن پايين پرده اضافه كنيد.
2. براي محاسبه عرض پرده، ابتدا طول چوب پرده را اندازه بگيريد. سپس با احتساب 25 سانتيمتر به ازاي هر پيلي و 22 سانتيمتر فاصله در ميان پيلي ها، ميزان پارچه مورد نياز را برآورد كنيد.
3. پرده را به ارتفاع مورد نظر از پارچه ببريد. در صورتي كه عرض پارچه كمتر از ميزان مورد نياز براي عرض پرده باشد، ممكن است از دو يا سه قد پارچه استفاده كنيد و بنا به سليقه خود مي توانيد دو قد پارچه را در راستاي ارتفاع پرده به هم بدوزيد و پرده را يك تكه تهيه كنيد؛ يا آن ها را جدا از هم و به صورت دو پرده در كنار يكديگر در نظر بگيريد.
4. لبه هاي پرده را به غير از لبه بالا كمي تو بگذاريد، اتو كنيد و سپس با چرخ خياطي بدوزيد.
5. لبه بالاي پرده را 5/2 سانتيمتر به طرف زير تا كنيد و سپس يك بار ديگر آن را به صورت نواري به عرض 13 سانتيمتر تا بزنيد. قسمت بالاي پرده را به همين صورت كه تا زده ايد اتو كنيد.
6. لايي را به طول برابر با عرض پرده ببريد و آن را داخل تاي بالاي پرده قرار دهيد و با چند كوك در جاي خود ثابت كنيد.
7. با استفاده از دستگاه پرچ، حلقه هاي فلزي مخصوص پرچ را به صورت رديفي افقي درست در زير لايي به پارچه پرچ كنيد. اولين پيلي را از لبهِ يك طرف پرده شروع كنيد. براي هر يك از پيلي ها بايد 6 حلقه به فاصله 5/2 سانتيمتر از يكديگر به پارچه نصب نماييد. بين آخرين حلقه از هر پيلي با اولين حلقه از پيلي بعد فاصله اي در حدود 22 سانتيمتر در نظر بگيريد.
8. نوارهاي پارچه اي به عرض يك سانتيمتر و طول 56 سانتيمتر براي هر يك از پيلي ها بدوزيد. مطابق تصوير هر يك از نوارهاي پارچه اي را از 6 حلقه(يك پيله) عبور دهيد و با گره محكم كنيد و در آخر به صورت يك پاپيون كوچك گره بزنيد.
9. يك حلقه برنزي كوچك در پشت هر يك از پيله ها به نوار پارچه اي بدوزيد و از اين حلقه ها براي نصب پرده به گيره هايي كه روي چوب پرده قرار دارند استفاده كنيد.

- براي نصب پرده مي توانيد رشته اي از طناب به رنگ متناسب با رنگ پارچه را از حلقه هاي روي پرده عبور دهيد و آن ها را به صورت حلقه هايي براي نصب پرده به گيره هاي چوب پرده درآوريد.
- روش ديگر اين است كه مي توانيد از قلاب هاي فلزي تزييني براي نصب پرده به ديوار استفاده كنيد.

منبع: سايت آفتاب

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.5 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 4129 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse