مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3615   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/11/1391    
 
 
تزیین شمع و گل برای میز نامزدی

چگونگی چیدمان میز نامزدی بستگی به میزان فضایی دارد که در اختیار دارید، ولی بهتر است در همان فضا از تعداد بیشتری میز با ارتفاع گوناگون در کنار هم استفاده کنید. اختلاف سطح، کار شما را زیباتر می کند. بهتر است از گل و شمع در طرح های گوناگون به میزان بیشتری استفاده کنید. همیشه سعی کنید از پارچه ای به رنگ سفید یا نباتی برای زمینه کار استفاده کنید. سپس رنگی دلخواه را انتخاب کنید و آن را به عنوان رنگ غالب کار خود در نظر بگیرید. سپس می توانید از رنگ های مکمل با رنگ اصلی استفاده کنید. اگر فضای تان کوچک است از رنگ های تند و طرح های شلوغ بپرهیزید. استفاده از آینه با برش هایی به شکل دایره یا مربع و قرار دادن شمع روی آن ها بسیار مناسب است، زیرا با روشن کردن شمع ها تلالو آن ها دو چندان می شود. استفاده از ظروف بلوری و شیشه ای نیز مناسب تر است. شمع های زیبایی با طرح های متنوع در بازار موجود است که می توانید از آن ها استفاده کنید، ولی طبیعتا هزینه زیادی در پی خواهد داشت. شمع ها را می توانید خودتان درست کنید یا شمع های ساده را از بیرون تهیه کرده و بعد خودتان آن را تزیین کنید. با توجه به این که بیشترکار برای میز نامزدی با گل و شمع خواهد بود به آموزش چگونگی چیدمان و تزیین آنها به طرق مختلف خواهیم پرداخت.

۱- می توانید برای تزیین شمع های ساده از پونزهای تزیینی طلایی یا نقره ای استفاده کنید. هر چه شمع شما قطورتر باشد این کار راحت تر و زیباتر خواهد بود. ابتدا تصمیم بگیرید که علاقه مند هستید چه طرحی روی شمع ایجاد کنید سپس با استفاده از خط کش محل مناسب را علامت گذاری کنید و به آرامی پونزها را در شمع فرو ببرید و دقت کنید که محل فروبردن پونزها درست باشد، چرا که این کار را به دفعات نمی توانید انجام دهید. حتما از پونزهایی استفاده کنید که سوزن آنها نازک و کوتاه باشد تا شمع شما ترک نخورد.

۲ـ راه دوم، تزیین با گوش ماهی است. برای این کار ابتدا حدود دو سوم شمع را از پایین لایه نازکی چسب چوب بمالید. سپس گل خشک خرد شده یا خزه را روی شمع بچسبانید و کمی زمان بدهید تا خشک شود. سپس گوش ماهی ها را روی خزه ها بچسبانید و لابه لای آن نیز دانه های مروارید کار کنید. اگر به این تزیین علاقه مند هستید، می توانید کل میز نامزدی را با اشکال مختلف صدف و مرجان دریایی تزیین کنید. صدف های بزرگی در بازار موجود است که می توانید با توجه به شکلشان در آنها گل آرایی انجام دهید یا خوشه های نقل و نبات داخل آن ها بگذارید. رشته های مروارید نیز با سایزهای مختلف برای این کار مناسب است.

 

 

 

۳- می توانید برای ایجاد طرح روی شمع از شابلون های گوناگون استفاده کنید. ابتدا شابلون را با یک دست کاملا روی شمع محکم نگه دارید و با یک قلم مو داخل طرح را با چسب چوب آغشته کنید. چسب نباید زیاد باشد همان قدر که محل مرطوب شود کفایت می کند. سپس با نوک قاشق چایخوری کمی اکلیل بردارید و آرام آرام داخل طرح را با آن پوشش دهید. توجه داشته باشید که در تمام این مدت همچنان شابلون را محکم نگه داشته اید. به شکلی که اکلیل به دیگر نقاط شمع نرسد، خیلی آرام شمع را برگردانید و اکلیل های اضافی را خالی کنید. حالا شابلون را بردارید.این کار را می توانید با انواع سنگ های تزیینی هم انجام دهید. اگر کار با اکلیل برای تان مشکل است، پودر اکلیل را با مقدار خیلی کمی روغن جلا مخلوط کنید و با قلم مو روی طرح بزنید و سپس شابلون را بردارید.

۴ـ برچسب هایی را که اشعار زیبایی با مضمون جشن و سرور دارند نیز به کار ببرید و از فونت های ریز آن استفاده کنید و با دقت آنهارا روی شمع بچسبانید.

۵- می توانید در یک ظرف بزرگ و مناسب شن های تزیینی که به رنگ ها و اشکال مختلف موجود است، بریزید و تعداد زیادی شمع با ابعاد گوناگون داخل ظرف بچینید و کنار ظرف را با چند عدد گل تزیین کنید.

۶- امروزه گلدان های شیشه ای ساده با ابعاد گوناگون بسیار یافت می شود. می توانید در داخل آن ها شمع قرار دهید. می توانید در کف آن ها ابتدا سنگ های تزیینی بریزید و سپس شمع را روی آنها قرار دهید. هم چنین می توانید یک لایه شن رنگی ریخته شمع را در آن فرو ببرید و سپس دو یا سه لایه شن با رنگ های مختلف لایه لایه روی هم بریزید یا داخل گلدان ها آب بریزید و از شمع روی آب استفاده کنید. در داخل آب می توانید از برگ های سبز شاخه های بلند گل مروارید با اشکال مختلف یا سنگ​های تزیینی استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید آب گلدان را با کمی رنگ پودری به رنگ دلخواه درآورید. برای شمع روی آب باید از شمع های سبک یا وارمر استفاده کنید. همچنین می توانید در ظروف زیبا که دهنه گشادی دارند، آب بریزید و گل یا شمع یا هر دو را با هم روی آب بگذارید.

۷ـ هم چنین می توانید کل بدنه شمع را با گل های ریز و متوسط و با استفاده ازچسب حرارتی پوشش دهید یا یک روبان پهن به دورشمع ببندید و یک طرف آن را با گل و روبان های باریک تر تزیین کنید.

۸- می توانید شمع ها را داخل انواع شمعدان قرار دهید. شمعدان هایی از جنس گچ یا رزین در بازار موجود است. آن ها را به صورت خام تهیه کنید و خودتان با استفاده از رنگ یا اسپری به رنگ دلخواه در بیاورید. هم چنین می توانید از لیوان های پایه دار کریستالی هم استفاده کنید. آن ها را برعکس کنید تا دهنه آن روی زمین قرار بگیرد، سپس روی پایه آن شمع را قرار دهید. حتی می توانید با گل و روبان پایه لیوان ها را تزیین کنید. اگر لیوان هایتان برش کمی دارند و داخل آن ها دیده می شود می توانید داخل لیوان از گل یا گلیرگ هم استفاده کنید.

۹- شما با صرف هزینه و وقت شمع های تزیینی زیبایی آماده می کنید، ولی هنگام سوختن شمع، هم زحمت شما از بین خواهد رفت و هم در اثر سوختن موادی که برای تزیین استفاده می کنید بوی نامطبوعی تولید می شود. بنابراین می توانید قسمت بالای شمع که فتیله قرار دارد با چاقو به اندازه یک شمع وارمر خالی کنید و داخل آن شمع وارمر قرار دهید. این کار باعث می شود با تعویض شمع وارمر بارها و بارها بتوانید از شمع تزیین شده خود استفاده کنید.

۱۰- می توانید شمع را داخل گلدان های متوسط قرار دهید و یک تور پهن را به دور کمر گلدان بچسبانید و سپس در وسط تور یک ردیف روبان چسبانده و پاپیون بزنید و در وسط پاپیون یک گل از سنگ های شیشه ای بچسبانید. اگر تور پهن در اختیار ندارید می توانید دو یا سه ردیف تور باریک را به هم وصل کنید و سپس استفاده کنید.

۱۱ـ شمع را به تنهایی یا داخل گلدان شیشه ای یا مردنگی در محل مورد نظر قرار دهید. سپس دورتادور آن را با گل تزیین کنید.

۱۲- اسفنج گل آرایی را پس از خیساندن به شکل مکعب ببرید و سپس زوایای آن را با چاقو یا قیچی صاف کنید. از گل های ریز پر گلبرگ که ساقه های محکمی دارند(مانند میخک مینیاتوری) استفاده کنید. ساقه های آنها را کوتاه کنید و گل ها را به شکل متراکم در اسفنج فرو کنید به صورتی که غیر از کف اسفنج بقیه قسمت های آن از گل پوشیده شود. سپس این توپ گل را روی دهنه یک گلدان شیشه ای بلند قرار دهید. بدیهی است که اندازه اسفنج شما باید بزرگ تر از دهنه گلدان باشد که به داخل آن نیفتد. داخل گلدان شیشه ای را می توانید آب رنگی روی گلبرگ سنگ های تزیینی و... بریزید.

۱۳ـ اگر چوب به صورت کنده هایی با اندازه متوسط در اختیار دارید می توانید آن ها را با ارتفاع های گوناگون برش دهید و سپس با کمک اره یا مته روی آن ها دایره هایی به قطر شمع وارمر به تعداد ایجاد کنید و در آن ها شمع وارمر قرار دهید. کنده ها را می توانید با کمک اسپری به رنگ دلخواه در بیاورید.

۱۴ـ حتی کیک نامزدی را هم خودتان می توانید گل آرایی کنید. فقط به یاد داشته باشید برای تزیین آن باید بسیار دقت کنید چون فقط یکبار می توانید تصمیم بگیرید که یک گل را باید در کجا قرار دهید. از گل های مناسب استفاده کنید، ابتدا گل های درشت و سپس گل های ریز. از برگ های سبز استفاده نکنید. فقط در انتهای گل آرایی با مقدار کمی گردی فضای بین گل ها را پر کنید. اگر مایلید از گل های ریسه ای مانند ارکیده ریسه ای برای تزیین استفاده کنید. گل آرایی را در لبه کناری کیک انجام دهید تا قسمتی از گل از کنار کیک آویزان باشد. اگر کیک چند طبقه است، گل آرایی هر طبقه را در جهت مخالف طبقه قبلی انجام دهید.

نویسنده: پروانه فتحعلی

منبع: روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.0 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 42057 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse