مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1381   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/1/1392    
 
 
مطالعه زندگی صحابه پیامبر(ص) سبکی از زندگی به ما ارائه می دهد

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبیلغات اسلامی در مراسم رونمایی از مجموعه هفت جلدی دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) که در پژوهشکده باقرالعلوم برگزار شد گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) به عنوان آخرین پیامبر و رساننده وحی منزل، و قرآن به عنوان اعجاز حضرت مهم ترین الگوی هدایت بشری هستند و ضرورت داشت که محققان و جامعه علمی ما تحقیقاتی جامع برای زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و محیط پیرامون حضرت و افق هایی که وجود مقدس ایشان برای جامعه بشری ترسیم کرده بودند را تبیین کنند.
وی افزود: ما معتقدیم آنچه را که پیامبر گرامی(ص) به جامعه بشری می دهد بشر مأمور به دریافت آن است و آنچه نهی می فرماید، بشر مأمور پرهیز از آن موارد است. در اعتقادات ما پیامبر گرامی اسلام جامع جمیع تمام وحی است که بر انبیاء سابق شده است و نسبت دین او با ادیان سابق تکمیلی و حتی ناسخ برخی از فرامین ادیان دیگر است.
حجت الاسلام خاموشی با اشاره به آیات قرآن تصریح کرد: در نگاه فقهی ما سخن پیامبر چه قرآن باشد چه سخن و رفتار خود ایشان، برای ما حجیت دارد که آن را سیره یا روش عملی می گوییم. حتی تقریر وجود پیامبر را نیز حجت می دانیم. تقریر یعنی رفتاری که در حضور پیامبر(ص) انجام گرفته و ایشان آن را رد نکردند. بر این اساس نقل روایات از پیامبر کاری بود که باید انجام می شد و خوشبختانه کتب فریقین مملو از این روایات است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: کاری که پژوهشکده باقر العلوم(ع) چند سال پیش انجام داد نیازمند تکمیل بود که همان بحث صحابه پیامبر اکرم(ص) می باشد و این طرح در دستور کار قرار گرفت و نتیجه آن دایره المعارف ۷ جلدی صحابه پیامبر اعظم(ص) شد. در واقع مطالعه زندگی صحابه گرامی پیامبر یک مدل سبک زندگی را به ما ارائه می دهد.
در ادامه این مراسم دکتر قشقاوی رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع) نیز طی سخنانی به ارائه گزارشی از روند تدوین این دایره المعارف پرداخت و گفت: در سال پیامبر اعظم(ص) طرحی در پژوهشکده در دستور کار قرار گرفت که پس از بررسی های صورت گرفته با کتاب ۵ جلدی مرحوم عالمی دامغانی با عنوان«پیامبر و یاران» برخورد کردیم که این کتاب در شروع کار بسیار راهگشا بود.
وی تأکید کرد: دو ویژگی که این دایرهٔ المعارف دارد، در ابتدا مورد نظر ما نبود اما در حین کار این مسئله شکل گرفت. یکی این که تاریخ صحابه و سیره منطبق با معارف شیعی نوشته شد و دوم آن که این مجموعه در عین این که مستند وعلمی پژوهشی است جنبه تبلیغی ترویجی نیز دارد که این ویژگی ها اهمیت کار را دو چندان کرده است. این کتاب با نگاهی که به روایات شیعی داشته به عنوان یک منبع مستند تاریخی می تواند برای جهان اسلام مورد توجه باشد.
قشقایی در ادامه به تبیین رویکرد اصلی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) پرداخت و گفت: رویکردی که حدود سه سال است بدان متمایل هستیم این است که هدف اصلی خود را از بحث توسعه فرهنگ دینی بر روی تبلیغ آوردیم. درست است که هدف کلان سازمان تبلیغات اسلامی همین موضوع است اما ما باید با پشتیبانی علمی – پژوهشی از این هدف حمایت کنیم که تولید محتوایی، شناسایی فرصت ها و تهدیدات، خنثی سازی تبلیغات مخالفان و تبیین موضوعات راهبردی از مهم ترین اقدامات ما در این زمینه به شمار می رود.

وی در ادامه به موضوع راهبردی پژوهشکده اشاره کرد و گفت: یکی از این موضوعات راهبردی شناسایی مناطق تبلیغی و راهبردهای تبلیغی است. در مرحله اول«اطلس فرهنگی مناطق اهل سنت» در حال تدوین است که بر اساس روایات شیوه های تبلیغی در مناطق اهل سنت در حال نگارش است. در حوزه محتوای تبلیغ نیز به دنبال این هستیم که تمام نیاز یک مبلغ را برآورده کنیم که سایت«واعظون» با همین هدف چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است.
حجت الاسلام محمدهادی یوسفی غروی مسئول تدوین دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) نیز طی سخنانی در این مراسم با سپاس از تلاش هفت ساله محققان در تدوین این دایره المعارف گفت: یکی از زمینه های دفاع از تشیع نوشتن درباره صحابه است چون شیعه عمدتا درباره ائمه قلم فرسایی کرده است لذا برخی دیگر از مسلمانانی که به جای پیروی از اهل بیت(ع)، پیروی از صحابه را دنبال کردند بر شیعه خرده گرفتند که شیعه تنها به اهل بیت(ع) اهتمام دارد و هیچ توجهی به صحابه نداشته است. بنابراین کار تدوین دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) زمینه ای برای روشنگری درباره این سخنان است.
این محقق و پژوهشگر علوم دینی به دلایل انتخاب ۳۰۰ صحابه از ۱۰ هزار صحابه پیامبر در مجموعه دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) اشاره کرد و گفت: در این کتاب کسانی گزینش شده اند که حرفی برای گفتن داشته باشند و در منابع چیزی برای عرضه و الگوگیری داشته باشند و قصد امثال این کتاب ها جنبه عمومی آن است یعنی از این مجموعه نه تنها طلاب و مبلغین بلکه عموم مردم می توانند بهره مند شوند.
حجت الاسلام یوسفی غروی در پایان به توضیح صلوات ذکر شده بر روی جلد کتاب اشاره کرد و گفت: بر اساس روایات منقول از شیعه و سنی ، پیامبر و ائمه تاکید داشتند لفظ "آل" در صلوات بر پیامبر(ص) ذکر شود و هیچ اثری از ائمه نمی بینیم که تاکید بر لفظ "وسلم" داشته باشد و این از غیر عرف ائمه اضافه شده است. کسانی این کار را کردند که می خواستند لفظ" آله" از صلوات بر پیامبر(ص) حذف کنند، در حالیکه در کتب خودشان روایاتی را در تاکید بر صلوات بر محمد(ص) و آل ایشان وجود دارد.
در پایان این مراسم، با حضور حجت الاسلام سید مهدی خاموشی از دست اندرکاران گردآوری دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم(ص) با اعطا هدایایی تقدیر شد و از این مجموعه ۷ جلدی رونمایی گردید.
 
منبع: خبرگزارى ايسنا

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 44993 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse