مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1025   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/5/1392    
 
 
نزول كتاب آسماني`زبور` بر حضرت داوود(ع)
 

بنا به نقل ابن كثير، كتاب شريف "زبور" در دوازدهم ماه مبارك رمضان بر "داوود نبي علیه السلام" نازل گرديد.(1) حضرت داوود(ع) از پيامبران بزرگ بني اسرائيل است و در نبرد ميان طالوت و جالوت، با اين كه خردسالي بيش نبود، به ميدان رفت و جالوت ستمگر را به هلاكت رسانيد و سال هاي بعد به پيامبري و پادشاهي بني اسرائيل نايل شد.(2) كتاب شريف زبور، پس از چهارصد و هشتاد و دو سال از نزول كتاب شريف "تورات" بر حضرت موسیعلیه السلام، بر حضرت داوود نبي(ع) نازل گرديد.(3)

 

 

 

ايجاد عقد اخوت ميان مسلمانان از سوي پيامبر(ص) شرح: سال اول هجري قمري: ايجاد عقد اخوت ميان مسلمانان از سوي پيامبر(ص). اسلام به عنوان يك دين حيات بخش و نشاط آفرين در جامعه انساني، هميشه مسلمانان را به وحدت و محبت و بالاتر از آن، به اخوت و برادري دعوت و همگان را به صلح و همزيستي مسالمت آميز فراخوانده است.  

در آيه اي از قرآن كريمآمده است: «انّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَهٌ فَأصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ»(4)؛ مؤمنان، برادر يكديگرند و ميان دو برادر ديني، صلح و آشتي برقرار كنيد.

پيامبر اكرم(ص) از آغاز دعوت، به مسئله اخوت ديني عنايت ويژه اي داشت و آن را نهادي مهم در از ميان بردن كفر و شرك و ايجاد جامعه اسلامي مي دانست.  به همين جهت پس از هجرت به مدينه منوره، در روز دوازدهم ماه مبارك رمضان سال اول قمري به امر پروردگار متعال، ميان هر دو نفر از مهاجر و انصار را پيمان برادري بست و آن دو را برادران ديني يكديگر نمود.(5) معمولاً افرادي كه با هم تجانس داشته و از جهت افكار و انديشه به هم نزديك بوده و سابقه دوستي و رفاقت داشتند، رسماً برادر يكديگر شدند. مثلاً ابوبكر با عمر، طلحه با زبير، عثمان با عبدالرحمن، ابومسعود با ابوذر، سلمان با حذيفه، مقداد با عمار و همين طور ساير صحابه.  اما خود پيامبر(ص) در ميان تمامي ياران و فاميل و صحابه خويش كسي را شايسته برادري خويش نديد، جز علي بن ابي طالب(ع) را و از آن پس، حضرت علي(ع) علاوه بر رابطه هاي گوناگون خويشاوندي و اسلامي با پيامبر(ص) ، رسماً برادر ديني وي نيز محسوب گرديد و فضيلتي بزرگ بر فضايلش افزوده شد.(6) زيرا علي علیه السلام، هم شأن و هم فكر پيامبر(ص) بود و آن حضرت درباره علي(ع) فرموده بود: أنت مني بمنزله هارون من موسي، الاّ انّه لا نبيّ بعدي؛ اي علي! تو در نزد من، به منزله هاروندر نزد موسي(ع) هستي، مگر اين كه پس از من، پيامبري نخواهد آمد.(7)

"ابن اثير" در كتاب معروف "اسدالغابه" گفت: پيامبر(ص) دو بار ميان خويش و علي(ع) عقد برادري بست و در هر دو بار به وي فرمود: أنت اخي في الدنيا و الآخره.(8)

خود علي(ع) بارها فرمود: من بنده خدا و برادر رسول خدا(ص) هستم. اين جمله را پس از من، كسي ادّعا نخواهد كرد، مگر شخص دروغ گو.(9)

 

پی نوشت

 

1- البدايه و النهايه(ابن كثير)، ج 2، ص 92.

2- قصه هاي قرآن(سيد محمد صحفي)، ص 159.

3- البدايه و النهايه، ج 2، ص 92.

4- سوره حجرات(49)، آيه 10.

5- رمضان در تاريخ(لطف الله صافي گلپايگاني)، ص 92.

6- زندگاني چهارده معصوم(ع)(ترجمه اعلام الوري)، ص 267.

7- رمضان در تاريخ، ص 95.

8- همان، ص 98.

9- زندگاني چهارده معصوم(ع)، ص 268.

 

منبع: سایت فرهنگ دفاع

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 50224 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse