مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1847   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/11/1388    
 
 
پشـم چيست؟

پشم از نخستين اليافي است كه بشر از آن، پارچه بافته است. پشم از زمان هاي بسيار قديم مورد استفاده انسان بود و ما هرگز نمي دانيم كه از چه هنگام او پشم را در پارچه بافي به كار برده است. يونانيان قديم، پشم بافي و پشم ريسي را بلد بودند. آن ها اين هنر را از مصريان آموخته بودند. پشم نوعي مو است كه بر بدن گوسفـند و حيوانات بسيار ديگري مي رويد. بر هر تار مو، پولك هاي فراوان و بسيار ريزي است كه فقط به وسيله ميكروسكوپ قوي مي توان آن ها را ديد. اين پولك ها مانند توفال هاي سقف اتاق بر روي هم چيده شده اند. فرق مو با پشم اين است كه در مو، اين پولك ها صاف بر روي هم خوابيده اند، ولي در پشم، نوك شان بيرون زده است. مجعد بودن پشم، آن را براي تهيه الياف پارچه بسيار مناسب نموده است.

 پشم انواع گوناگون دارد. براي تشخيص هر نوعي از آن بايد ببينيم كه از چه گوسفندي به دست آمده است. مي گويند صدها سال پيش، ظريف ترين پشم در اسپانيا از گوسفندي به نام مرينوس تهيه مي شد. حدود چهار صد سال پيش ناوگان اين كشور غرق شد. آن گاه برخي از كشتي هاي آن كه دستخوش امواج دريا شده بودند، خود به خود به سواحل شمالي«اسكاتلند» رانده شدند. از درون اين كشتي ها چند گوسفند مرينوس زنده به دست آمد كه بعداً در كوهستان هاي اسكاتلند با نژادهاي ديگر در آميختند. از اين آميزش نژاد بسيار مرغوبي به نام شويوت پديد آمد. شويوت يكي از بهترين انواعي است كه انگليسي ها از آن پشم ظريف و خوبي تهـيه مي كنند. علاوه بر گوسفند، از حيوانات ديگر نيز پشم به دست مي آيد. بزهاي كشمير، بز آنقره، شتر، آلپاكا، لاما، و ويكونا همه حيوانات توليد كننده پشم هستند. از هر گوسفند حدود 4 كيلو پشم به دست مي آيد. ولي البته نيمي از آن كثيف، چرب و آلوده به مواد چربي است كه آن ها را«روغن پشم» مي نامند. اين مواد را بايد كاملاً از آن بزدايند تا پشم خالص و قابل مصرف، فراهم شود. پس از درجه بندي، شستشو و خشك كردن، تازه پشم به مرحله شانه زني، رنگرزي و ريسندگي مي رسد. بالاخره پس از طي همه اين مراحل به صورت نخ در مي آيد و مي توان از آن پارچه بافت.
 
منبع: شبكه آموزش سيما

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.0 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5386 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse