مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  10385   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/11/1388    
 
 
چگونه آجر درست مي كنند؟

تهيه ي آجر، تاريخي بسيار كهن دارد و حتي مي توان آن را با شروع تمدن بشر هم زمان دانست. حدود 3000 سال پيش از ميلاد مسيح در بين النهرين آجرسازي رواج داشت و آن را در ساختمان به كار مي بردند. در حفـاري هاي مصر تصاويري به دست آمده كه حياط آجر فرش شده اي در آن ها به چشم مي خورد كه مربوط به سه هزار سال پيش مي باشد. چينيان، روميان و يونانيان نيز از هنر آجر سازي بهره مند بودند. در سال 44 ميلادي اين هنر به وسيله‌ ي روميان به سرزمين انگلستان هم عرضه گرديد. اما در امريكا همين كه مهاجران به«ويرجينيا» و«ماساچوست» پا نهادند، اين صنعت را نيز همراه خود به آن جا آوردند. آجـر از نوعي خاك رُس درست مي شود آن را مي پزند و آن قـدر حـرارت مي دهند كه سفت و سخت مي شود. براي آجـر پزي، خاك رسـي مناسب است كه تحـت تأثيـر هوا، زمين لرزه ها، كوه يخ ها، آتش فشاني ها و ديگر عوامل تخريب كننده، درست شده باشد. هزاران سال بود كه تخـته سنگ ها در معرض اين گونه عوامل طبيعي قرار داشتند. يعني بر اثر انفجار مي شكسـتند، در زير باران ها شستشو داده مي شدند. زلزله و يخچال ها نيز آن ها را خرد و مدفـون مي ساختند.

اكنون بر اثر همين عوامل طبيعي است كه خاكي نرم و آسان براي قالب گيري، به نام خاك رس، در نزديكي سطح زمين يافت مي شود. تا سال 1880 آجر را با دست مي ساختند. ولي اكنون مي توان به وسيله ماشين، روزانه، صد هزار آجر توليد كرد. ساده ترين راه، براي تهيه ي آجر اين است كه: نخست خاك رس را آسيا مي كنند. آن گاه با عبور از غربال آن را وارد گردونه اي مي سازند. اين گردونه، پره هايي دارد كه خاك رس را با مقدار معيني آب كاملاً مخلوط مي كنند. آن گاه خاك رس خيس خورده وارد ماشين قالب گيري مي شود و به شكل نوار مستطيل و درازي در مي آيد. بعد، به وسيله ي ماشين برش به قطعه هاي كوچكي در مي آيد و بدين وسيله، آجرهاي خامي در اختيار ما قرار مي گيرد. آجرهاي خام بايد خوب خشك شوند. بعد آن ها را به كوره مي برند و به مدت 6 تا 10 روز در آن جا مي مانند تا كاملاً پخته و سفت شوند. براي تهيه ي آجرهاي نازك و ظريف تر، كوره هاي مخصوصي وجود دارد. ضمناً چگونگي حرارت در كوره نيز بسيار مهم است، چه اگر اندكي غفلت شود به طوري كه اندكي بيشتر يا كمتر از حد لازم به آجرها حرارت دهيم، ناگهان هزاران قطعه آجر از بين مي روند. رنگ قرمز در آجرهاي معمولي به علت وجود مقداري آهن در خاك رس است. با افزودن مواد ديگر به آن مي توان آجرهاي رنگارنگي فراهم آورد. 

منبع: شبكه آموزش سيما

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.1 از 5 امتياز است.


12345
67 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5395 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse