مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  17367   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/11/1388    
 
 
سـودا چيست؟

در كنار چشمه هاي آب معدني دكه هايي براي فروش انواع آشاميدني ها بر پا است.وقتي كه پيش يكي از آن ها مي رويد و مثلاً يك سوداي توت فـرنگي سـفارش مي دهـيد، مي بينيد كه فروشنده نخست اندكي آب توت فرنگي را در ليواني مي ريزد، و سپس آب گازداري هم بر آن مي افزايد. اين آب گازدار همان سودا است كه آن را آب سودا نيز مي گويند. شگفت آور اين كه آب سودا ابداً سودا ندارد. بلكه يك آب نوشيدني معمولي است كه اندكي گازكربنيك را در فشاري بين 7 تا 14 كيلو در سانتي متر مكعب، بر آن افزوده اند. حالا ببينيم پس چرا چنين آبي را سودا ناميده اند؟
دليلش آن است كه در گذشته روزي براي تهيه ي بي كربنات سديم(يا جوش شيرين) از گاز كربنيك استفاده مي كردند. گازكربنيك گازي بي رنگ و تقريباً بي بو است. آن را انيدريدكربنيك هم مي خوانند، زيرا كه از يك اتم كربن و دو اتم اكسيژن، به دست آمده است. گاز كربنيك براي زندگي جانداران بسيار مهم و ضروري است. اين گاز در برخي از سنگ ها مانند سنگ آهك و مرمر همراه با عناصر شيميايي ديگر يافت مي شود.

همين طور در آب درياچه ها، رودها و اقيانوس ها مقدار زيادي گاز كربنيك به صورت محلول، وجود دارد. از همه مهم تر، اين گازكربنيك پراكنده در هوا است كه به راستي در تأمين زندگي موجـودات زنده نقش مهمي بازي مي كند. در هوا، اين گاز به نسبت بسيار ضعيفي پراكنده است، يعني از هر ده هزار قسمت هوا فقط 4 قسمت آن را گاز كربنيك تشكيل مي دهد. با اين همه شايد تعجب كنيد اگر بگوييم كه حدود 2200 ميليارد تُن از اين گاز در هوا پراكنده مي باشد. بر اثر پوسـيدن اندام حيوانات يا گياهان، نيز مقداري از اين گاز توليد مي شود. انسان به هنگام بازدم و گياهان به هنگام شب، گاز كربنيك در فضا مي پاشند. اين گاز، همان طور كه براي جانداران بسيار لازم است در بازارهاي دنيا نيز عرضه گرديده و از اهميت فراوان برخوردار است. زيرا مثلاً براي فرو نشاندن آتش سوزي آن را به كار مي برند. در تهيه مواد نان پزي، رختشـويي و هم چنين تهيه ي آب سودا باز از اين گاز استفاده مي كنند. اگر گاز كربنـيك را سـرد كنند و در هم بفشرند، بر اثر فشرده شدن ذراتش به صورت«مايع» در مي آيد. در اين صورت، مي توان آن را در ظرف هاي فلزي ريخت و به مغازه و دكه هايي فروخت كه مي خواهند براي مشتريان خود آب سودا، يا آب ميوه همراه با سودا، تهيه كنند. امروزه قوطي هاي آب ميوه در بسته اي كه حاوي سودا هستند در فروشگاه هاي مواد غذايي، به گونه‌ فراوان، در دسترس ما مي باشند. 
 
منبع: شبكه آموزش سيما

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.8 از 5 امتياز است.


12345
38 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5557 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse