مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1362   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/11/1388    
 
 
يبوست در کودکان

اصطلاح يبوست زماني بکار مي ‌رود که مدفوع بحدي سفت باشد که نتواند براحتي از روده خارج شود. برخي از والدين فکر مي ‌کنند که شکم کودک شان بايد هر روز کار کند، در صورتي که اين تفکر چندان صحيح نيست! تعداد دفعات دفع به اندازه سهولت تخليه آن اهميت ندارد. به عبارت ديگر، در صورتي که فرزند شما به راحتي، مدفوعي نسبتا نرم را تخليه مي ‌کند، دچار يبوست نيست حتي اگر اين دفع، هر چند روز يک بار اتفاق افتد. امکان دارد يک نوزاد سالم از روزي 4 بار تا يک بار در روز مدفوع کند. نوزاداني که از شير مادر تغذيه مي ‌کنند ممکن است يک بار به ازاي هر نوبت شير، دفع داشته باشند. با افزايش سن معمولا تعداد دفعات دفع، کاهش مي‌ يابد ولي به حجم آن اضافه مي ‌شود. در حالت طبيعي يک کودک سه چهار ساله بين سه تا چهار بار در روز تا سه بار در هفته اجابت مزاج خواهد داشت! تبديل شير مادر به شيرهاي خشک به هر دليل، مي ‌تواند عادات روده‌اي نوزادان(خصوصا طي دو سه هفته ابتداي تولد) را تغيير دهد. در برخي از اين موارد(به صلاح ديد پزشک) افزودن آب بيشتر به شير خشک مي ‌تواند جلوي يبوست را بگيرد. نکته قابل توجه اين است که بايد به عادات اطفال توجه داشته باشيم، براي مثال برخي از نوزادان در زمان اجابت مزاج به خود فشار مي آورند، تا حدي که صورت شان سرخ مي ‌شود، اما اگر مدفوع سفتي نداشته باشند، آن ها را مبتلا به يبوست در نظر نمي ‌گيريم. در اين موارد اگر مشکلات ديگري وجود نداشته باشد، نياز به اقدام خاصي نخواهد بود. اغلب اطفال در دوره‌اي دچار يبوست مي ‌شوند. ولي معمولا اين دوره‌ ها کوتاه مدت بوده و درمان هاي ساده و معمولي کفايت مي ‌کنند.

علل يبوست

تغيير در عادات غذايي، مثلا تبديل رژيم به سمت غذاهاي افراد بالغ، مصرف مقادير قابل توجه از شير گاو خصوصا در اطفال زير 2 سال، هم چنين عدم مصرف مقادير کافي مايعات، خصوصا آب در طول فعاليت هاي فيزيکي يا در مناطقي که هواي گرم است، و نيز بي ‌توجهي به نياز بدن به اجابت مزاج مثلا در اثر بازيگوشي مفرط کودک و تنبلي ترريجي روده‌ها، تغيير محل زندگي يا مسافرت، ترس از محيط توالت به هر دليل مثلا وجود سوسک يا ... ، بهم خوردن نظم طبيعي و روزمره زندگي، شروع تحصيل، مصرف بسياري از داروها، و ... . يبوست مي ‌تواند باعث دردهاي قولنجي(کرامپي) ناشي از عبور سخت مدفوع، باد کردن شکم، و حتي تهوع شود، هم چنين وجود رگه‌هايي از خون روشن در اثر ايجاد شقاق مقعدي(فيسور آنال) نيز از ديگر علائم يبوست بشمار مي ‌روند، که اغلب با درمان مناسب، برطرف خواهند شد.

يبوست مزمن

در برخي موارد، به دلايلي که بسياري از آن ها هنوز ناشناخته‌اند، يبوست کودک برطرف نشده و بگونه‌اي مي ‌شود که محتاج درمان خواهد بود، اين حالت را يبوست مزمن مي ‌نامند. مشخص ترين علامت اين حالت دفع مشکل و دردناک مدفوع است. معمولا با عبور مدفوع اين درد برطرف مي‌ شود، تا بار ديگر که مجددا نياز به دفع باشد که اين سيکل تکرار خواهد شد. شدت اين دردها مي‌ تواند به حدي باشد که کودک را از انجام اجابت مزاج تا مدت ها منصرف کند!(تشديد مشکل). وجود شقاقي در اطراف مقعد(فيسور) که باعث دردناکي حرکات روده‌اي مي‌ شود و طفل را از انجام اجابت مزاج بر حذر مي‌ دارد، اين مسأله نسبتا شايع بوده و به مرور زمان با تشديد يبوست شديدتر هم مي ‌شود. ناخوشي هاي خفيف و گذرا با اختلال تغذيه‌اي، تب، و کاهش يا از بين رفتن فعاليت هاي فيزيکي که عادات طبيعي روده را بر هم مي ‌زنند، مشکلات روحي و خلقي يا يادگيري که توالت کردن را با اشکال مواجه مي ‌کنند، دعوا کردن کودک بخاطر اجابت مزاج و ... نيز از جمله علل يبوست مزمن هستند. تغيير محيط، براي مثال رفتن به مدرسه و ترس از توالت آن جا، يا ناتواني در تميز کردن خود، نداشتن فرصت کافي براي اجابت مزاج، نيز از جمله علل اين مشکل بشمار مي روند. مقعد در حقيقت ساختماني عضلاني دارد و به مرور زمان و در اثر تجمع مواد دفعي، کشيدگي پيدا کرده و حالت تنبلي بخود مي ‌گيرد به همين دليل درمان يبوست مزمن معمولا به چند ماه وقت زمان نياز دارد و در اين مدت بايد علل ايجاد کننده آن را شناسائي و برطرف کرد به همين دليل از نگرفتن پاسخ مناسب در اين مدت نااميد نشويد و درمان مناسب را به همراه اصلاح مشکلات زمينه‌اي و علل تشديد کننده يبوست را ادامه دهيد. بندرت يبوست مزمن در اثر مشکلات مهمي از قبيل: فيبروز کيستيک، بيماري هيرشپرونگ، مسموميت با سرب، پرکاري غدد پاراتيروئيد، کم کاري غده تيروئيد و آسيب هاي نخاعي پديد مي ‌آيد. تشخيص و درمان اين موارد نياز به متخصصين مربوطه دارد.

درمان هاي يبوست در منزل

از نوشيدن مقدار کافي مايعات خصوصا آب، در کودک تان مطمئن شويد، در صورتي که تغذيه کودک تان را از شير مادر به شيرهاي مصنوعي تغيير داده‌ايد، با نظر پزشک تان مقدار آب آن را افزايش دهيد. در کودکان بالاي 6 ماه آب ميوه ‌هايي مثل آب سيب و گلابي براي برطرف کردن يبوست استفاده کرد، مي‌ توانيد با مقادير کم شروع کنيد و به مرور ميزان آن را افزايش دهيد. در صورتي که آب ميوه‌ ها براي برطرف کرن يبوست مؤثر نبودند، از رژيم هاي غذايي پر فيبر، دو بار در روز استفاده کنيد. از غذاهاي پر فيبر اطفال مي‌ توان به انواع لوبياها، نخود سبز، زردآلو، آلو و اسفناج اشاره کرد. ماساژ ملايم شکم کودک، مي ‌تواند تا حدي از مشکل او را برطرف کند، هم چنين خواباندن او به پشت و خميده نمودن پاهايش به سمت شکم، به همراه چرخش ملايم در جهت عقربه‌هاي ساعت نيز روش نسبتا مؤثري در برطرف کردن اين مشکل مي ‌باشد. در کودکان بالاي 6 ماه که از اين روش نتيجه نگرفته باشند مي ‌توان(زير نظر پزشک) از شياف هاي گليسرين براي نرم کردن مدفوع استفاده کرد. استفاده از اين شياف ها تنها براي يک تا دو بار مجاز است. در صورتي که پاسخ مناسبي از اين کار حاصل نشد، حتما با پزشک خود مشورت نماييد. استفاده از روش هاي تنقيه يا مصرف شل کننده‌ هاي مدفوع بدون تجويز پزشک، توصيه نمي ‌شود. در کودکان زير 3 ماه اگر يبوست بيشتر از 24 ساعت بطول انجاميد و در کودکان 3 ماهه تا 11 ساله اگر يک هفته درمان در منزل مفيد واقع نشد، هم چنين در موارد مزمن اگر بمرور بر شدت بيماري افزوده شود، يا مشکلات جديدي در حال پيدايش است، درد مقعدي يا دردهاي شکمي بوجود آيند، يا نسبت به قبل افزايش يابند، تب به تابلوي بيماري افزوده شود، خون در مدفوع ديده شود، مقدار آن نسبت به قبل بيشتر شود، يا بيشتر از يک هفته ادامه يابد، حتما با پزشک خود مشورت کنيد.

منبع: سايت پارسي طب

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5759 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse