مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  13817   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/1/1388    
 
 
النکاح سنتي و من رغب عن سنتي فليس مني

ازداوج سنت من و هر کسي از اين سنت پيروي نکند، از من نيست؛ اين عبارت پر مغز و کم نظير از پيامبر صلح و رحمت و مغفرت است که جوانان را به امر ازدواج و تداوم سلامت جامعه اسلامي توصيه کرده اند.

حرکت پر شتاب علوم در عصر کنوني و پيچيدگي جوامع بشري که به دنبال خود تغييرات سريع و اساسي را در کانون خانواده ها به همراه داشته است و تغيير در فرهنگ و خرده فرهنگ ها موجب شده است تا در امر ازدواج نيز مانند همه امور تغييرات و تحولات چشمگيري را شاهد باشيم.
اگر چه اين تغييرات در امر ازدواج و آثار بعد از آن در جوامع اسلامي کمتر از جوامع به اصطلاح پيشرفته امروزي بوده است، اما بايد پذيرفت که جوامع اسلامي نيز با وجود سيستم هاي پيشرفته اطلاع رساني از جمله ماهواره و اينترنت و نيز اهداف شومي که دشمنان امت اسلامي دنبال مي کنند، از تغييرات غير ارزشي مصون نمانده اند.
تغيير در اصل خود، چنانچه در مسير صلاح و خير جامعه باشد، بسيار پسنديده است، اما تغييرات ناخواسته و گاه خواسته و انحرافي در مدتي اندک يک جامعه را به انحطاط سوق مي دهد، آن گونه که بسياري از جوامع و کشورها خود را در اين چنبره ناميمون گرفتار مي بينند و اغلب نيز راه چاره اي براي آن پيدا نمي کنند.
ازدواج يک امر الهي است که رسول گرامي اسلام به آن سفارش بسيار فرموده اند، اما جوان امروز جامعه ما بايد بداند که هر قدر دنيا دچار تغيير شود، اساس زندگي سعادتمند و صالح او در گرو ازدواج سالم از جهات مختلف است و نبايد در اين مقوله کوتاهي کند و ترديد به خود راه دهد.
براي تحقق اين امر اصيل و ارزشي بايد فرهنگ سازي لازم صورت گيرد و اتکاي به فرهنگ غني اسلام بهترين گزينه در سياق فرهنگ سازي است، مشروط بر آن که احکام آيين حيات بخش اسلام را با هدف منافع شخصي و گروهي مصادره نکنيم و يا در آن تغيير ايجاد نشود.
مشاوران، صاحب نظران و حتي مسئولان بايد براي ترويج ازدواج آسان و سالم به دور از تشريفات و زرق و برق اين فرهنگ را ترويج نمايند که بهره گيري از تجربيات گذشته با نگاه به جامعه مدرن امروزي مي تواند راه گشا باشد. 
از جمله اقدام هاي مؤثري که مي تواند در ازدواج ساده و آسان، کم هزينه اما با دوام نقش داشته باشد، تربيت جوانان اعم از دختر يا پسر است و بهترين و کار آمدترين شيوه تربيت جوان ها در گذشته، حال و آينده که تجربه موفقي هم بوده است، هدايت جوان هاي جامعه به سوي مساجد است.
جوان در فضاي مسجد، اتکاي به کلمه الله را مي آموزد و اين که به ظواهر دنيايي کم توجه باشد در عين آن که از زيبايي ها دنيوي که خداوند آفريده است بايد به درستي و به اندازه بهره بگيرد.
جوان چه دختر يا پسر در فضاي روحاني مسجد ياد مي گيرد که ازدواج و بعد از آن زندگي زناشويي را ساده و کم هزينه طلب کند و عرصه را بر خود و خانواده و نزديکان دشوار و گاه غير ممکن نسازد.
 بزرگترها نيز در همين فضاي خوب و ساده مي آموزند که در انتخاب عروس يا داماد براي خانواده به دور از نگراني هاي معمول، سخت نگيرند اما دقيق باشند و به هر کسي که به اصطلاح در خانه آنها را زد، پاسخ مثبت ندهند.
سلامت يک جوان از نظر روحي و رواني و اعتقادي يک اصل اساسي است و نبايد از يک خانواده انتظار داشت که دختر يا پسر خود را به عقد و ازدواج کسي در آورند که به اصول اوليه زندگي و مسايل اعتقادي هيچ باوري ندارد.
در گذشته نه چندان دور در دهه هاي ۵۰ و ۶۰ ازدواج ها در کشور ما بر همين صراط صورت مي گرفت و خانواده ها به آساني و البته با کمترين دغدغه دختر شوهر مي دادند يا پسر داماد مي کردند، اما به اعتقادات طرف مقابل اهميت مي دادند و باورهاي ديني و مذهبي طرف مقابل يک اصل به شمار مي رفت.
اين گونه نبود که دختر را با سال تولد و تعداد سکه هاي بهار آزادي سنجش کنند و يا پسرها را با خودروي شيک و سند زمين و مسکن مستقل و نظاير آن ارزيابي كنند.
آنچه امروز محل نگراني خانواده هاي ايراني در امر ازدواج است همانا، آينده دختر يا پسر است و چون بسياري از خانواده ها خود را از مسجد و باور هاي ديني دور مي بيننند تصور مي کنند که با تعداد سکه و صفر هاي ميزان دارايي پدر عروس يا داماد و يا خود دختر و پسر مشکلات بعدي را حل خواهند کرد، در حالي به تجربه ثابت شده است که هرگز چنين نيست.
زندگي زناشويي به تأييد همه عرفا و بزرگان و کارشناس هاي مقدم و مؤخر، امري بسيارمقدس و شريف و جاودانه است و نبايد آن را سهل پنداشت و نبايد تصور کرد با هر گير کوچکي بايد آن را تمام شده تلقي کرد.
اگر چه طرح ها و شيوه هاي نوين در اين امر مقدس مي تواند مؤثر باشد و توجه به آنها اشکالي ندارد، اما راهکار اساسي آن است که به کتاب خدا، دين و باور داشت هاي مذهبي، مسجد و .... بايد توجه نموده و ارزش بگذاريم.
به نظر مي رسد اين که آمارهاي طلاق در جوامع امروزي و در جامعه ما رو به افزايش است و متأسفانه از ۱۰ تا ۱۴درصد در نوسان مي باشد، حکايت از عدم باورداشت هاست و خانواده ها معيار را مسايل مادي مي دانند و بر آن پافشاري مي کنند.
هر طلاق يا به عبارتي پايان يک زندگي زناشويي تبعاتي بسيار ناگواري براي طرفين به خصوص زنان دارد که بهاي سنگين و هزينه منفي آن را بايد جامعه اسلامي خواه نا خواه بپردازد و بر والدين است براي سفيد بختي جوان ها دامن همت بالا بزنند و اعتقادات ديني و باورداشت هاي مذهبي را فراموش نکنند.
امام عزيز(ره) در تفسير سوره مبارک حمد مي فرمايد، انسان تصور مي کند که در دنياي فاني اگر به مالي و اندوخته فراوان برسد به نهايت اعلا رسيده است و هر قدر بيشتر جمع مي کند، سيري و پاياني براي آن متصور نيست در حالي که اين انسان براي کمال بايد به معبود خود برسد و متوجه اين معنا نيست و خيال مي کند که گمشده او مال و زر و زيور و امور دنيوي است.
در ازدواج نيز اگر بناي زندگي بر ياد خدا و ساده زيستي و استفاده از مواهب دنيايي به شکل درست آن باشد، زوجين به سعادت دنيا و آخرت مي رسند و اگر پايه هاي زندگي زناشويي بر طلا و سکه و پول و خانه و امثال آن گذاشته شد، با اولين کمبود در اين عرصه ها، چهره سياه جدايي خود را مي نماياند.
اين عبارت ها تنها در کلام و گزارش و مقاله نيست بلکه بسياري از خانواده ها آن را تجربه کرده اند، اما پند نمي گيرند!!!

منبع: سايت آفتاب

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.9 از 5 امتياز است.


12345
21 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 584 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse