مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2765   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/11/1388    
 
 
آن چه بايد درباره آب ‌نبات بدانيد

شکلات از آن دسته مواد خوراکي است که هم بزرگ‌ ترها دوستش دارند و هم کوچک ‌ترها. جالب آن است که همه نوع آن با ذايقه ما سازگاري دارد از کاکائو گرفته تا انواع تافي‌ ها و حتي آب نبات. آب‌ نبات، به خصوص آب ‌نبات شيرين از مخلوط غليظ شکر با آب به همراه افزودني ‌هاي خوش طعم‌ کننده و رنگ‌ دهنده ساخته شده و بعضي مواقع منجمد مي‌ شود. در آمريکاي شمالي و کشورهاي غربي آب ‌نبات‌ ها انواع بسيار دارند، به طوري كه برخي از فروشگاه ‌ها فقط آب‌ نبات ‌فروشي ‌اند. انواع آن شامل آب ‌نبات‌ هاي چوبي، شکلاتي، آب‌ نبات ليسي، تافي، آب ‌نبات چسبناک، آدامسي و ... هستند.

از كارخانه تا فروشگاه

همان طور كه گفتيم، براي توليد آب ‌نبات ابتدا از حل شدن شکر در آب، شيره و يا شربت درست مي ‌کنند، سپس اين محلول براي رساندن به نقطه اشباع مطلوب و يا کاراملي شدن(به‌ صورت قند سوخته درآمدن) جوشانده مي ‌شود. مواد مورد استفاده و مدت زمان جوشانيدن به نوع آب ‌نبات بستگي دارد. آب ‌نبات در انواع بي ‌نهايت متفاوت اعم از نرم و جويدني و يا سخت، ترد و شکننده درست مي‌ شود. کارامل، تافي، فاج(آب‌ نبات نرم از کره و شير و شکلات و...)، آب ‌نبات مغزدار، به صورت قرص، آب ‌نبات چسبناک، لوبياي ژله‌اي، نبات، آب ‌نبات چوبي، پشمک، قرص نعناع، بادام زميني ترد، شکلات پر شده از کشمش يا بادام زميني و آب ‌نبات ليسي تنها بخش مختصري از واژه ي ژنريک کندي است.

آب ‌نبات و گياه‌ خواري

اگر شما گياه خوار هستيد، بايد از گروهي از آب ‌نبات ‌ها مثل پاستيل فاكتور بگيريد. بعضي از آب ‌نبات ‌ها داراي ژلاتيني هستند که از استخوان حيوانات استخراج مي‌ شود و گياه‌ خواران تمايلي به خوردن آن ها ندارند زيرا هر ماده غذايي كه منشأ حيواني دارند را نخواهند خورد. ژلاتين حلال نيز براي گياه‌ خواران ناخوشايند است زيرا از استخوان ماهي گرفته مي‌ شود. مواد ديگر مانند آگار، پکتين، نشاسته و صمغ عربي تركيباتي هستند كه به عنوان مواد جايگزين به‌ کار مي ‎روند.

داستان قديمي پوسيدگي دندان

آب ‌نبات‎ ها عموما داراي شکر هستند و شکر نيز باعث خرابي دندان‌ ها مي ‌شود اما فقط شکر نيست که دندان‎ ها را خراب مي ‌کند بلکه انواع گوناگوني از باکتري ‌ها هستند که در دهان وجود دارند و از شکر تغذيه مي ‌کنند و در نتيجه متابوليسم شکر توسط اين باکتري‌ ها، محيط دهان اسيدي مي‎ شود و PH پايين مي ‌آيد. در پاسخ به محيط اسيدي، ميناي دندان، کاني آزاد مي ‌کند که اين کار باعث سوراخ شدن دندان‌ ها مي‌ شود. براي جلوگيري از اين امر بايد بعد از هر بار خوردن آب نبات ‌ها دندان‎ ها مسواک زده شوند. آب‌ نبات‌ ها چون محكم به دندان مي‌ چسبند، شانس پوسيدگي دندان را زياد افزايش مي ‌دهند. آب ‌نبات بعد از مصرف ميزان قند خون را بالا مي‌ برد و نگراني مهمي براي ديابتي‌ ها به وجود مي ‌آورد ولي براي افراد غيرديابتي نيز مي ‌تواند زيان ‎آور باشد.

آب ‌نبات ‌هاي رژيمي

در كنار انواع شكلات ‌ها و آب ‌نبات ‌هايي كه به بازار آمده‌اند، نوع رژيمي ‌شان نيز توليد شده ‌اند تا افرادي كه قصد كنترل وزن دارند و يا به بيماري قند دچارند در صورت تمايل بتوانند گاهي از آن ها ميل كنند. در اغلب اين محصولات به جاي قند طبيعي از نوع مصنوعي آن ها استفاده شده است تا به اين ترتيب، از ميزان كالري كه با خوردن شان دريافت مي ‌شد، كاسته شود. اما متأسفانه افراد با ديدن عبارت رژيمي در مصرف اين محصولات زياده‌ روي مي ‌كنند در حالي كه اين تركيبات با وجود تمامي اين تغييرات باز هم كالري دارند اما به مقدار كمتر زيرا فقط از قند تشكيل نشده‌ اند بلكه اجزاي ديگري دارند كه انرژي‌ زا بوده و هر نوع زياده ‌روي در خوردن شان مي ‌تواند چاقي(مادر تمامي بيماري ‌ها) را به دنبال داشته باشد. گر چه بسياري از آب ‌نبات‌ ها در فروشگاه‌ ها مدت زيادي مي ‌مانند ولي آب ‌نبات هم، تاريخ انقضا دارد. زمان نگهداري از آب ‌نبات از دو هفته تا يک سال است و اگر در جاي خنک و خشک نگهداري نشود، زودتر فاسد خواهد شد.

منبع: سايت پارسي طب

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
3 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5877 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse