مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين -اِسَّبِت ١٠ شعبان ١٤٤١ - Saturday April 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3936   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/1/1388    
 
 
معرفي دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان اردبيل

فعاليت‌های قرآنی سازمان تبليغات اسلامی در سال 1361 و با حضور جمعي از اساتيد قرآني كشور راه‌اندازي گرديد. در آن زمان با توجه به ضرورت گسترش هرچه بيشتر فضاي قرآني در كشور و جبران عقب‌ماندگي‌هاي فرهنگي و قرآني اين مجموعه در قالب يك واحد و سپس يك بخش در پيكره سازمان تبليغات اسلامي راه‌اندازي گرديد و به انجام فعاليت‌هاي قرآني اهتمام ورزيد. به تدريج و در طول چندين سال زحمات طاقت‌فرسا و مخلصانه جمع مذكور، اين بخش كوچك اداري تبديل به مجموعه‌اي فعال و گسترده با بيش از يكصد شعبه فعال قرآني در سطح كشور گرديد. طراحي و راه‌اندازي دهها برنامه قرآني براي نخستين بار از رهاوردهاي فعاليت دارالقرآن الكريم طي سال‌هاي اخير بود كه به عنوان نمونه مي‌توان به تاسيس و راه‌اندازي اداره نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم در كشور، برگزاري دوره‌هاي تربيت معلم قرآن و برگزاري آموزش‌هاي عمومي قرآن كريم با عنوان: طرح رمضان، نهضت قرآن آموزي، اعزام قاريان و حافظان قرآن كريم به خارج از كشور و برگزاري مسابقات متعدد قرآني اشاره نمود. از اواسط سال 1380 و با توجه به نگرش جديد مورد نظر رياست سازمان تبليغات اسلامي جناب آقاي دكتر سيدمهدي خاموشي و با هدف بازنگري و ارتقا سطح كمي و كيفي فعاليت‌هاي قرآني و همچنين نياز جامعه به حركت‌هاي نوين و زيربنايي سازماندهي شده پيشنهاد تاسيس سازمان دارالقرآن الكريم به عنوان يك موسسه وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مطرح و با گردهم آوردن جمعي از نيروهاي كارآمد و زبده اين امر در خرداد ماه سال 1381 با ابلاغ رسمي رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي جامه عمل پوشيد.
دارالقرآن الکريم يکي از بخشهاي مهم اداره کل تبليغات اسلامي است و در راستاي آموزش و ترويج و نشر فرهنگ قرآني نقش بسزايي دارد و از جمله فعاليتهاي دارالقرآن عبارتند از:

الف- اجراي برنامه هاي نهضت قرآن آموزي باعناوين:
1-  آموزش روخواني قرآن کريم ( قرائت 1).
2-  آموزش عمومي روانخواني و تجويد نماز ( قرائت 2)
3-  آموزش عمومي مفاهيم قرآن کريم ( مفاهيم 1)
4-  آموزش قرآن پيش دبستاني

5- آموزش قرآن كريم ويژه كاركنان دولت

ب) تربيت کادر متخصص:
1-  برگزاري دوره هاي تربيت معلم روخواني قرآن کريم (سطح 1)
2-  آموزش تجويد مقدماتي
3-  آموزش تجويد تخصصي
4-  برگزاري دوره تربيت معلم تجويد قرآن کريم (سطح 2)
5-  برگزاري دوره تربيت معلم مفاهيم قرآن کريم
6-  تأمين نيروهاي متخصص (تربيت مدرس و تربيت داور و تربيت ممتحن)

7- اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ قرآن كريم

ج) گسترش مفاهيم قرآني:
1-  آموزش مفاهيم قرآني ( مفاهيم 2)
2-  آموزش مفاهيم قرآني ( مفاهيم 3)
2-  آموزش مفاهيم قرآني ( مفاهيم 4)
3- آموزش و ترجمه و تفسير قرآني در قالب نسيم حيات که در هر سال دو جز آموزش داده مي شود و امسال جزهاي 12 و 13برگزار شد.
4- آموزش تفسير قرآن کريم در قالب طرح بيّنات هر سال در ماه مبارک رمضان اجرا مي شود.

د) مسابقات و مراسم قرآني.
1- برنامه قرآن همايش، آموزش، سنجش هر سال بين منتخبين جلسات قرآني شهرستانها و در مراکز استانها برگزار و مرحله کشوري در يکي از استانهاي کشور بصورت دوره اي برگزار مي گردد.
2- برگزاري مسابقات نورالهدي که در هر نيمسال يعني در سال (دو مرحله) بصورت جداگانه در سراسر کشور اجرا و به نفرات برتر جوايزي اهدا مي گردد.
3- برگزاري مراسم شب هاي با قرآن در رمضان و محافل انس با قرآن در مناسبتهاي مختلف مذهبي و ملّي.
4-  برگزاري جشنواره قرآني کودک و نوجوان و جوان.
5- برگزاري گردهمائي آموزش تفريحي و تجليل از مربيان و اساتيد و قاريان و پيشکسوتان قرآني.
ﻫ) حمايت از مراکز و کانونهاي قرآني مردمي و تاسيس موسسات، مراكز، خانه هاي قرآني و جلسات دائمي در سطح استان

ساختار سازمانی

مديريت كلان سازمان دارالقرآن الكريم بر اساس ماده (12) اساسنامه آن بر عهده هيئت امناي سازمان است و  داراي وظايف و اختياراتي است از جمله: تصويب اساسنامه، اصلاح يا تغيير مفاد آن، تعيين سياستها و خط‌ مشي فعاليت هاي سازمان، پيشنهاد نصب و عزل رئيس سازمان به رياست سازمان تبليغات اسلامي، تصويب تشكيلات و ساختار سازماني و.... مديريت اجرايي سازمان دارالقرآن الكريم بر عهده رئيس سازمان است كه با پيشنهاد هيئت امنا و با حکم رياست سازمان تبليغات اسلامي منصوب مي شود. سازمان دارالقرآن الكريم از دو معاونت، دو دفتر كل، چهار اداره كل و هفده اداره تشكيل شده است.

اهداف و ماموريت ها  

ماموريت‌هاي در نظر گرفته شده براي اين سازمان، در راستاي توسعه و تعميق فرهنگ حيات بخش قرآن كريم و تعاليم انسان‌ساز اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام كه محور انديشه شيعي مي‌باشد عبارتند از:
تلاش در جهت توسعه كمی و كيفی آموزش‌های قرآن كريم با نگرش اصولي و كلان، با بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و امكانات آموزشي كشور از طريق:
تامين و تربيت منابع نيروهاي انساني متعهد و كارآمد، سازماندهي معلمان، مدرسان، داوران و مبلغان قرآن مجيد به موازات تحكيم مباني اعتقادي و اخلاقي و تقويت بنيه علمي و تخصصي آنها.
توسعه آموزش‌هاي عمومي در راستاي تحقق نهضت قرآن آموزي شامل: آموزش روخواني، تجويد، ترجمه و درك مفاهيم قرآن مجيد در سطوح و مراحل مختلف.
توسعه آموزش‌هاي تخصصي، متناسب با نيازهاي مخاطبان در سطوح مختلف سني و تحصيلي در رشته‌هاي قرائت، حفظ و مفاهيم.(اعم از ترجمه و تفسير و تحقيق و پژوهش‌هاي قرآني)
توسعه و تعميق پژوهش‌های قرآنی بر اساس نيازسنجي مخاطبان و به منظور ارتقا سطح كيفي برنامه‌هاي قرآني اعم از آموزشي، تبليغاتي، انتشاراتي و... در جهت اثربخشي هرچه بيشتر اين فعاليت‌ها و توجه اصولي به مطالعات و پژوهش‌هاي راهبردي در حوزه فرهنگ و معارف قرآني.
نظارت متمركز و همه جانبه بر چاپ قرآن كريم و صدور مجوزهاي مربوطه.
همكاری و تشريك مساعی با مراكز و دستگاه هاي مختلف فرهنگي داخل و خارج از كشور در زمينه طراحي و اجراي فعاليت‌هاي مختلف قرآني و ارائه خدمات كارشناسي و مشاوره به اين مراكز.
حمايت و پشتيبانی از حركت‌هاي خودجوش مردمی در زمينه نشر و ترويج فرهنگ قرآن كريم و تلاش در جهت هماهنگي و ساماندهي اين حركت‌ها و نظارت هرچه بهتر نسبت به فعاليت‌هاي قرآني نهادها و تشكل‌هاي مردمي.
بهره‌گيری از فن‌آوري نوين و اطلاع‌رساني مفيد و موثر در حوزه فرهنگ قرآني و فعاليت‌هايي كه در اين عرصه صورت مي‌گيرد.

دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان اردبيل

دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان اردبيل همچون ساير دارالقرآنهاي ادارات كل تبليغات اسلامي در سطح كشور زير نظر سازمان دارالقرآن الكريم (وابسته به سازمان تبليغات اسلامي) فعاليت مي نمايد و اهداف و ماموريتهاي سازمان را دنبال مي كند . اينك به پاره اي از كارهاي عملي، فرهنگي و آموزشي دارالقرآن استان بصورت گذرا اشاره مي نماييم

الف) كانونها و مراكز قرآني

اين دارالقرآن با داشتن 8 كانون قرآن مستقر در ادارات تبليغات اسلامي شهرستانهاي استان، فعاليتهاي قرآني استان را پيگيري مي كند همچنين 24 مركز موسسه قرآني تا اوايل سال 1388 به ثبت رسيده است و همچنين يك اتحاديه مراكز قرآني و مردمي و 7 موسسه و 30 خانه قرآن و بيش از يك صد جلسات دائمي برگزار شده كه همگي زير نظر دارالقرآن فعاليت مي نمايند.
واحد خواهران دارالقران اين استان نيز بصورت گسترده در زمينه هاي قرآني به خواهران ارائه مي دهد.  

ب) كتابخانه تخصصي

تجهيز كتابخانه و بانك نوار و سي دي در مركز استان و شهرستانهاي تابعه از ديگر امكانات و فعاليتهاي دارالقرآن استان اردبيل است. با وجود امكانات فوق، دهها هزار نفر در قالب كلاسهاي نهضت قرآن آموزي و ديگر طرحهاي استاني با اين دارالقرآن تعامل دارند و اين حجم بالاي فعاليت مخاطبان،نياز به حمايت هر چه بيشتر مسئولين دارد.

•برگزاري دوره هاي تربيت معلم

بمنظور تامين و تربيت منابع نيروي انساني متعهد و كار آمد و ساماندهي مربيان و مدرسان، دوره هايي را با عناوين تربيت معلم روخواني و روانخواني، تجويد، مفاهيم و تربيت ممتحن كه از طرف سازمان دارالقرآن الكريم هر سال به استان ابلاغ مي شود بطور كامل اجرامي نمايد. علاوه بر آن خود استان نيز دوره هايي در اين راستا در قالب طرحهاي ابتكاري برگزار مي كند. 

•گسترش آموزشهاي عمومي قرآني

توسعه آموزشهاي عمومي در راستاي تحقق نهضت قرآن آموزي در قالب كلاسهاي روخواني، روانخواني و مفاهيم قرآن مجيد در سطوح مختلف است كه دارالقرآن الكريم علاوه بر سهميه هاي ابلاغي از طرف سازمان دارالقرآن الكريم بصورت خود گردان كلاسهاي زيادي را در طول سال اكثرا بصورت مستمر برگزار مي نمايد و چند هزار نفر را در سطح استان پوشش مي دهد. در مورد آموزش قرائت، ترجمه و تفسير قرآن كريم نيز دستورالعملهاي ابلاغي از طرف سازمان دارالقرآن الكريم بصورت كامل اجرا گرديده است. اين آموزشها شامل آموزش تجويد مقدماتي و تخصصي و طرحهاي نسيم حيات و بينات (ترجمه و تفسير و سورهاي مختلف قرآن كريم) است.

•فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي

در مورد فعاليتهاي تبليغي نيز دارالقرآن الكريم اقدام به برگزاري مراسم و مسابقات، همايشها و جشنواره هاي كودك و نوجوان و همچنين ايجاد كتابخانه تخصصي و بانك نوار و سي دي و... نموده است و علاوه بر آن هر ساله مراسم تجليل از قاريان، حافظان، مربيان و پيشكسوتان قرآني را در تمامي شهرستانها برگزار نموده است.

•تعامل با مراكز و موسسات دولتي

در زمينه همكاري با مراكز و دستگاههاي مختلف در سطح استان دارالقرآن نقش بسيار مهمي ايفا مي كند و در اين زمينه در حدود 6000 نفر از كارمندان دولت از آموزشهاي سطوح مختلف برخوردار گرديده و گواهينامه دريافت داشته اند، اين گواهينامه موردتاييد سازمان مديرت و برنامه ريزي است و بعنوان آموزش ضمن خدمت محسوب مي شود، در زمينه اعزام داور، مربي و ساير خدمات فعاليتهاي زيادي انجام شده است.

•شناسايي، حمايت و نظارت بر فعاليتهاي قرآني مردمي

حمايت و پشتيباني از طرحهاي خود جوش مردمي و ساماندهي اين حركتها و نظارت بر فعاليتهاي آنان از ديگر وظايف دارالقران است كه در اين زمينه نيز با جذب افراد متخصص و متعهد جهت تاسيس مراكز قراني مردمي كارهاي خوبي انجام شده است تا اوايل سال 88، بيست و چهار مركز قرآني به ثبت رسيده است همچنين جلسات قرآني متعددي نيز در سطح استان فعاليت دارند و دارالقرآن نيز جلسات متعددي را در مناطق متعدد بمنظور ترويج فرهنگ قرآني، افتتاح نموده كه تقريبا اكثر مناطق استان را تحت پوشش قرار مي دهد.لازم به توضيح است استان اردبيل با دارا بودن مناطق ويژه سني نشين در تمامي نقاط استان توسط همين مراكز قرآني دوره هاي مختلف قرآني را به منظور ترويج فرهنگ قرآني برگزار مي نمايد. 
حمايتهاي مالي سازمان دارالقرآن الكريم از مراكز و موسسات قرآني، ثبت شده و به حساب اين مراكز و موسسات واريز مي شود و خود دارالقرآن نيز مبالغي را بصورت فوق العاده جهت كمك آنها و ساير جلسات قراني اختصاص مي دهد.
علاوه بر فعاليتهاي مذكور فعاليتهاي متعدد ديگري نيز توسط خدمتگزاران قرآني در دارالقران الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان اجرا گرديده است و اين فعاليتها بخصوص از زمان حضور حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا ستوده مدير كل تبليغات اسلامي استان اردبيل كه عنايت ويژه اي به مسائل قرآني دارند و همچنين حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا صابري بعنوان مسئول دارالقرآن، و ساير نيروهاي قرآني بيشتر و چشمگير شده است كه اميد است با عنايات حضرت باريتعالي و حضرات معصومين (ع) اين فعاليتها تداوم داشته باشد.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.3 از 5 امتياز است.


12345
12 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 590 -1 -1

خبر های قرآنی
مقالات قرآنی
دوره های آموزشی
عملکرد های سالانه دارالقرآن
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse