مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4444   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/12/1388    
 
 
زيبايي و آراستگي ظاهر از ديدگاه قرآن

بعضي گمان مي كنند همين مقدار كه انسان ايمان محكم و باطني پاك و آراسته داشته باشد كافي است و ظاهر و شكل و قيافه او هر گونه باشد عيب ندارد. چنين گماني از نظر اسلام باطل مي باشد بلكه به عكس بخشي از برنامه ها و دستورهاي اسلامي مربوط به نظافت و زيبايي و آراستگي ظاهر، قيافه و لباس و... است. اين همه سفارشات و تاكيد پيرامون اين مسأله اهميت آن را در روابط اجتماعي مي رساند  و بيانگر آن است كه اگر انسان ايمان داشته باشد نشانه ايمان او در ظاهر همين آراستگي ظاهري اوست و اولين چيزي كه مردم از او مي بينند همين نظافت و پاكيزگي اوست. بنابراين يك فرد با ايمان ابتدا مي تواند از طريق آراستگي ظاهري مردم را به سوي خود جذب و سپس با ايمانش بر آن ها تاثير بگذارد. نكته اصلي اين است كه همه انسان ها ظاهر آراسته و مرتب را دوست دارند چرا كه يكي از حس هاي درون انسان، حس زيبايي است. بنابر همين حس اگر رعايت نظافت و پاگيزگي نشود بر خلاف فطرت انسان ها عمل كرده است و كسي كه بر خلاف فطرت انسان ها عمل مي كند هيچ گاه محبوب آن ها واقع نخواهد شد. پس براي اين كه رضايت همگان را جلب كنيم و نزد آن ها محبوب باشيم لازم است منظم باشيم. لباس هايمان تميز و پاكيزه باشد و ظاهري مناسب و آراسته داشته باشيم. قرآن كريم مي فرمايد: اي فرزند آدم! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود برداريد.... بگو چه كسي زينت هاي الهي را براي بندگان خود آفريده و روزي هاي پاكيزه را حرام كرده است؟1
اين آيات بيانگر آن است كه مسلمانان بايد با پوشيدن لباس هاي پاك و مرتب و تميز و شانه زدن موها و به كاربردن عطر و مانند آن ها بهره مند شوند و اين نعمت ها را هرگز برخود حرام نكنند بلكه از آن به نحو احسن بهره برداري نمايند. رسول اكرم(ص) مي فرمايند: با هر چيزي كه توان داريد نظافت كنيد چرا كه خداوند متعال، اسلام را بر اساس نظافت بنا كرده است و جز انسان پاكيزه و پاك وارد بهشت نگردد. در روايات آمده شخصي از امام صادق(ع) در مورد آيه«وَ امّا بنعمه ربّكَ فَحَدِّث» پرسيد: آشكار نمودن نعمت كه در آيه ذكر شده چگونه است؟ آن حضرت در پاسخ گفت: لباسش را پاكيزه سازد، خويش را خوشبو كند، خانه اش را پاكيزه نمايد و آستانه خانه اش را جارو و تميز كند.2 هم چنين روايت شده كه پيامبر اكرم(ص) در آينه مي نگريست و موهاي خود را مرتب مي كرد و شانه مي زد و گاهي درآب مي نگريست و مويش را مي آراست و علاوه بر خانواده اش خود را براي اصحاب نيز مي آراست و مي فرمود: « خداوند از بنده اش مي پسندد كه براي رفتن نزد برادرانش خود را براي آن ها آماده كند و زيبا سازد» اين گفتارها كه نمونه هايي از صدها گفتار پيامبر(ص) و امامان معصوم(ع) مي باشد بيانگر اهميت نظافت و پاكيزگي از نظر اسلام است و عمل به اين دستورات موجب ارتقاء مقام و در پيشگاه خداوند و محبوبيت در نزد مردم مي شود. چرا كه خداوند در قرآن مي فرمايد: «اِنَّ الله يحِبُّ المتطهرين».

احسان و نيكي واضح ترين وسيله محبوبيت:

انبياء(ع) و دانشمندان بزرگ و روانشناسان عالم و خلاصه جميع ملل جهان معتقدند كه صفتي بهتر از احسان و نيكي و عملي بهتر از بذل مال و دستگيري از مستمندان وجود ندارد. چرا كه سرشت آدمي به گونه اي است كه دل در دوستي نيكوكاران مي بندد و از كسي كه به او بدي كند و يا بخيل باشد بيزاري مي جويد. بنابراين مردم بنده احسان و نيكي هستند و دل را به كسي مي سپارند كه از دست او چيزي گرفته باشند و عشق كسي را در سينه مي پروراند كه از او احسان و خيري ديده باشند. و دوستدار كسي هستند كه دست نيكي نسبت به آن ها بگشايد. بنابراين انسان با دستي كه مالي را مي بخشد يا خدمتي به ديگران مي كند در حقيقت با اين دست، محبت بدست مي آورد و قلعه دل ها را با احسان فتح مي كند.

نكته لازم به تذكر اين است كه بايد در احسان و خدمت به مردم انگيزه الهي داشته باشيم و بعد از احسان هم برآنان منت نگذاريم. با رعايت اين نكته است كه آثار احسان و نيكي را مي توانيم بدست آوريم. ناپلئون در زمينه احسان و نيكي به ديگران مي گويد: بهترين كار براي جذب قلوب مردم خير خواهي و نيكوكاري نسبت به آن هاست.3

پی نوشت ها:
1- سوره اعراف- 31 و 32.
2- اشتهاردي و عبدوس- محمد مهدي و محمد تقي- بيست و پنج گفتار از اصول اخلاقي امامان - انتشارات دفتر تبليغات اسلامي- چاپ هشتم- 1377 ص 270.
3- پور شريف- حسين- مجله حديث زندگي- مقاله گفته ها و نوشته ها.

منبع: مدرسه علميه نرجس

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.8 از 5 امتياز است.


12345
18 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 5937 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse