مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1580   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/12/1388    
 
 
سيماي متقين در قرآن کريم

خداوند متعال، صفات و سيماي متقين را در قرآن کريم بيان کرده است، تا همگان بشناسند کسي را که خدا او را دوست دارد. در سوره بقره آيه 177 مي فرمايد: «البر من ءامن بالله و اليوم الآخر و الملائکة و الکتاب و النبيين و ءاتي المال علي حبه ذوي القربي و اليتامي و المساکين و ابن السبيل و السائلين وفي الرقاب و أقام الصلاة و اتي الزکاة و الموفون بعهدهم إذا عاهدوا و الصابرين في البأساء و الضراء و حين البأس اولئک الذين صدقوا و اولئک هم المتقون.» نيکي آن است که کسي به خدا و روز بازپسين و فرشتگان و کتاب آسماني و پيامبران ايمان آورد و مال را با وجود دوست داشتن به خويشاوندان و يتيمان و بينوايان و در راه ماندگان و گدايان و در راه آزاد کرن بندگان بدهد، و نماز را به پا دارد و زکات را بدهد و آنان را چون عهد بندند، به عهد خود وفا دارند و در سختي و زيان، و به هنگام جنگ شکيبايند، آنانند کساني اند که راست گفتند، و آنان همان پرهيزگارانند. در اين آيه، علاوه بر اين که خداي متعال صفات متقين را بر مي شمارد، آن ها را هم سنگ صديقين و محسنين و صابرين معرفي مي کند. «آن ها به عهد خود وفا مي کنند، هرگاه عهد بندند بر آن استوار مي مانند.» و از اين جهت است که محبوب خدايند. «بلي من اوفي بعهده و اتقي فان الله يحب المتقين»1 در جاي ديگر، ضمن اين که به بيان آماده بودن بهشت، براي ورود متقين پرداخته شده، به دنبال آن صفت پرهيرگاران را بيان مي دارد و مي فرمايد: «الذين ينفقون في السراء و الضراء و الکاظمين الغيظ و العافين عن الناس و الله يحب المحسنين.»2 همانا که، در فراخي و تنگي انفاق مي کنند و خشم خود را فرو مي برند و از مردم در مي گذرند و خداوند محسنين را دوست دارد. آن ها حتي در مقابل وسوسه شيطان هم مقاومت از خود نشان مي دهند: «الذين اتقوا اذا مسهم طائف من الشيطان تذکروا فإذا هم مبصرون»3 «در حقيقت کساني که از خدا پروا دارند، چون وسوسه اي از جانب شيطان بديشان رسد، خدا را به نگاه به ياد آورند و بينا شوند.»
آن ها توانايي تمييز حق و باطل را دارند و هيچ گاه به دنبال باطل نمي روند، زيرا خداوند به آن ها، فرقان عنايت فرموده است: «ان تتقوا الله يجعل لکم فرقانا»4 خدا دل هاي آن ها را آزمايش کرده، تا پرهيزگار شده اند: «ان الذين يغضون اصواتهم عند رسول الله اولئک الذين امتحن الله قلوبهم للتقوي لهم مغفرة و اجر عظيم.»5

پاداش متقين:

آن ها که در دنيا پرهيزگاري را پيشه خود ساختند، تقوي الهي را رعايت کردند، به طوري که وصف شان گذشت، آن ها از جمله کساني هستند که خداوند آن ها را دوست دارد و مورد محبت و مودت خداوند متعال قرار گرفته اند. کسي که خداوند او را دوست بدارد، از موهبت هاي دنيوي و اخروي بسياري بهره مند مي گردد. چنان چه قرآن صراحتاً مي فرمايد: «و ان للمتقين لحسن مأب»6، «براي نيکوکاران و پرهيزگاران، بازگشت نيکويي است.» پاداش آن ها، «جنات عدن مفتحة لهم ابواب»7 است. آن ها حتي زحمت گشودن درها را هم ندارند، گويي بهشت در انتظار آن هاست، و هنگامي که چشمش به آن ها مي افتد، آغوش باز مي کند و آن ها را به درون دعوت مي کند.
«ان المتقين في جنات و نهر في مقعد صدق عند مليک مقتدر»8 پرهيزگاران در ميان باغ ها و نهرهاي بهشتي و فضاي گسترده و فيض وسيع خداوند جاي دارند. آن ها در جايگاه صدق و حق راستي نزد خداوند مالک قرار دارند. جايگاه متقين دو ويژگي دارد که همه امتيازات در آن جمع است: نخست آن که آن جا جايگاه صدق است و هيچ گونه باطلي در آن راه ندارد، سراسر حق است و تمام وعده هاي خداوند درباره بهشت در آن جا عينيت پيدا مي کند و صدق آن ها آشکار مي شود. ديگر اين که: در جوار قرب خداوند است همان چيزي که آرزوي آن هاست و هر گونه نعمت و موهبتي در قبضه قدرت و در فرمان حکومت و مالکيت اوست، و به همين دليل در پذيرايي اين مهمانان گرامي فرو گذار نخواهد کرد و تنها خودش مي داند چه مواهبي براي آن ها آماده ساخته است. «للذين اتقوا عند ربهم جناب تجري من تحتها الانهار خالدين فيها و ازواج مطهرة و رضوان من الله»9 «براي کساني که تقوا پيشه کرده اند، نزد پروردگارشان باغ هايي است که از زير آن ها نهرها روان است و در آن جاودانند و همسراني پاکيزه دارند و خشنودي خداوند را دارند.» چه موهبتي از اين بالاتر، که انسان علاوه بر اين همه پاداش که خداوند براي او مقرر داشته است، بتواند به رضوان و خشنودي خداوند دست يابد. اين خشنودي همان اشاره اي است، که فرموده: «والاخرة خيرلمن اتقي»10؛ خداوند سلام مخصوص بر متقين دارد. زماني که مي فرمايد: ان المتقين في جنات و عيون ادخلوها بسلام ءامنين و نزعنا ما في صدرهم من غل اخوانا علي سررمتقابلين لا يمسهم فيها نصب و ما هم منها بمخرجين 11بي گمان پرهيزگاران در باغ ها و چشمه سارانند به آنان گويند: به سلامت و ايمني در آن جا داخل شويد و آن چه کينه در سينه هاي آنان است بر مي کنيم، برادرانه بر تخت هايي روبروي يکديگر نشسته اند. نه رنجي به آنان مي رسد و نه از آن جا بيرون رانده مي شوند. آري! اين بخشي از پاداشي است که خداوند به کسي که او را دوست دارد عطا مي کند.

پي نوشت ها:
1- سوره آل عمران، آيه 76.
2- سوره آل عمران، آيه 134.
3- سوره اعراف، آيه 201.
4- سوره انفال، آيه 29.
5- سوره حجرات، آيه 3.
6- سوره ص، آيه 49.
7- سوره ص، آيه 50.
8- سوره قمر، آيه 54 و 55.
9- سوره آل عمران، آيه 15.
10- سوره نساء، آيه 77.
11- سوره حجر، آيات 45 تا 48.

نويسنده: سکينه بيگم عقيلي
منبع: مدرسه علميه نرجس

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6064 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse