مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3098   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/12/1392    
 
 
حمام های تاریخی استان اردبیل
 

حمام حاج شیخ: این حمام در کوی عالی قاپوی اردبیل واقع شده است. در ورودی آن ساده ولی دارای هشتی بسیار زیبا با گنبدکروی است. رختکن حمام دارای چهار رواق و ستون های هشت ضلعی دارد که تاق های جناغی مختلف بلند و کوتاه روی آن ها قرار دارد.

 

 

 

حمام پیر(حاج رحیم): این گرمابه در محله سرچشمه اردبیل واقع شده و به جز هشتی و در ورودی، بقیه ساختمان آن تا حدودی شکل قدیمی خود را حفظ کرده است.

حمام پیر عبد الملک(میرزاحبیب): این حمام در محله پیر عبد الملک اردبیل واقع شده است. رخت کن آن به صورت چهار تاقی با گنبد کروی است. بین رختکن و داخل حمام، محوطه کوچک سکوداری وجود دارد که برای حفظ تعادل هوا بین این دو فضا ساخته شده است.

حمام پیرزرگر: این حمام در ورودی و راهرویی ساده دارد، اما رختکن آن شکل قدیمی خود را حفظ کرده است. این حمام دارای سکوهای قدیمی، شاه نشین، کف سنگفرش و حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازوی سنگی است که با یک پله کوچک به سکوی رختکن منتهی می شود. داخل حمام به صورت چهار تاقی بلند با آویزهای متعدد و یک گنبد کوچک است. در یکایک دیوارهای این حمام نقاشی های قدیمی دیده می شود.

 

 

 

حمام اوچ دکان: این حمام در محله اوچ دکان اردبیل واقع شده است. دهلیز این حمام محوطه شش ضلعی با شش تاقچه است و رختکن آن نیز چهار تاق عریض و کم عمق دارد. سطح دیوارها، آویزها و سطح رختکن با اسلیمی های گل و برگ ساده با اسلیمی توریقی ساده، صحنه های تشریفاتی مربوط به خادم ها، ترنج، گل های شاه عباسی و گلبرگ های ریز با نقاشی های مختلف مزین شده است و که تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد.

حمام اوچ دکان: این حمام در محله اوچ دکان اردبیل واقع شده است. دهلیز این حمام محوطه شش ضلعی با شش تاقچه است و رختکن آن نیز چهار تاق عریض و کم عمق دارد. سطح دیوارها، آویزها و سطح رختکن بااسلیمی های گل و برگ ساده با اسلیمی توریقی ساده، صحنه های تشریفاتی مربوط به خادم ها، ترنج، گل های شاه عباسی و گلبرگ های ریز با نقاشی های مختلف مزین شده است و که تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد. حمام ملاهادی در کوچه ملاهادی اردبیل، حمام صفویه در خیابان نایبی اردبیل، حمام ابراهیم آباد در کوچه ابراهیم آباد، حمام زینال در عالی قاپو(کوچه زینال)، حمام منصوریه در عالی قاپو، حمام یعقوبیه در محله اوچ دکان، حمام وکیل در خیابان امام خمینی، حمام یساول در اونچی میدان، حمام زندان در کوچه زندان، حمام آقانقی و  حمام میرزا ایمان نیز در این استان وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.7 از 5 امتياز است.


12345
3 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 60697 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse